Skamieniałości, fetor zgnilizny, gigantyczne kwiaty i niecodzienne zwyczaje żywieniowe. Przedstawicieli tej osobliwej grupy roślin, z całą pewnością nie znajdziecie w ogródku swojej babci.
Hodujecie w swoim domu, czy też ogrodzie jakąś rzadko spotykaną i dziwną roślinę?
Bukietnica Arnolda.
Bukietnica Arnolda, raflezja Arnolda, zwana też "trupim kwiatem". Jej zapach przypomina rozkładającą się padlinę. Kwiat składa się z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego średnica dochodzi do 100 cm i waży ok 10 kg. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki.
Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Roślina ta występuje w stanie dzikim w wilgotnych lasach tropikalnych Borneo i Sumatry. Odkryta została w 1821 r. przez dr. Josepha Arnolda.
Podoba Ci się ta roślina?
Welwiczja Przedziwna.
Określana jest mianem żywej skamieniałości. Welwiczja przedziwna kształtem przypomina ośmiornicę. Nasiona tej przedziwnej rośliny potrafią zahibernować się nawet na 2000 lat, a ona sama bez wody może przetrwać kilka miesięcy.
Najstarsze skamieliny tego gatunku pochodzą sprzed 13,5 mln lat. Nie stwierdzono różnic między skamieniałościami i roślinami współczesnymi
Występuje na kamienistych równinach północnej Namibii i południowej Angoli, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego
Podoba Ci się ta roślina?
Kwiat Nietoperz.
"Kwiat Nietoperz", "Diabelski Kwiat" czy "Koci Kwiat" - to wszystko za sprawą niezwykłych, bardzo dużych kwiatostanów, osiągających od 30 do 50 cm średnicy. Tacca chantrieri to roślina tropikalna i pochodzi z obszarów południowo-wschodniej Azji. .
Podoba Ci się ta roślina?
Hydnora Africana.
Roślina prawie w całości żyje pod ziemią, Nad powierzchnię ziemi wystaje zwykle tylko górna część kwiatu – mięsiste wyrostki osiągające do 30 cm długości. Kwiaty zapylane są przez muchówki i skarabeusze, wabione zapachem padliny. Gdy żuk wejdzie do kwiatu, roślina więzi go w celu zapylenia, po czym uwalnia.
Spotykana na obszarze południowej i tropikalnej Afryki, Madagaskaru oraz na południowych krańcach Półwyspu Arabskiego.
Podoba Ci się ta roślina?
Smocza Lilia.
Często nazywa się ją lilią voodoo. Dawniej wierzono, że posiadanie korzenia lub liścia tej rośliny chroni przed wężami i żmijami, a umycie rąk w nalewce z tej rośliny pozwala bezkarnie obchodzić się z wężami.
Ma ogromny, czerwony kwiat ma który osiąga długość do 1,3 metra. Wydziela zapach zgniłego mięsa, przyciągający duże muchy, chrząszcze i żuki, które wpadają na noc do kwiatostanu, jak do pułapki, który opuszczają następnego dnia, obciążone ładunkiem pyłku.
Pochodzi z Bałkanów, Wysp Egejskich i południowo-zachodniej Turcji. Obecnie spopularyzowana w USA.
Podoba Ci się ta roślina?
Stapelia Gigantea.
wiat tej rośliny osiąga do 35 cm średnicy. Stapelia gigantea, nie tylko wydziela ona zapach padliny, ale również wyglądem ma przypominać gnijące zwierzęce szczątki.
Jej kolor i podobne do czerwonych żyłek - prążki, przyciągają muchówki zapylające roślinę.
Podoba Ci się ta roślina?
Protea Królewska.
Krzewy protei (Protea) najpiękniej wyglądają w naturze, na skąpanych w słońcu skalistych zboczach wzgórz. Dorastają zwykle do 1,5 m wysokości, ale zdobią je wspaniałe kwiaty. Właściwie są to kwiatostany z podobnymi do płatków różowymi, purpurowymi lub kremowymi, mocno owłosionymi listkami. Ich pąki wyglądają jak barwne szyszki, a kiedy się rozchylą, ukazują miseczkowate albo wypukłe wnętrze składające się z długich rurkowatych kwiatków. Największy podziw budzi protea królewska (P. cynaroides). Jej kwiatostany mogą osiągnąć imponującą wielkość - nawet 30 cm średnicy!
Podoba Ci się ta roślina?
Która z powyżej przedstawionych roślin najbardziej Ci się podoba?