Kontakt

Analiza wyników ankiety "Najdroższe Sery Świata"

Czasy, gdy ceny wędliny w Polsce wielokrotnie przekraczały cenę żółtego przysmaku należą do przeszłości. Nawet najbardziej popularne sery kosztują nad Wisłą więcej niż mięso, zaś do najdroższych serów dostępnych w naszym kraju należy Parmigiano Reggiano, którego cena oscyluje wokół 220 złotych za kilogram. Daleko mu jednak do najdroższych serów świata.     Czy lubisz jeść sery?
Gorau Glas (300 złotych za kilogram).     Ser ten produkowany jest na północy Walii przez firmę o tradycjach rodzinnych. Produkcja jest kosztowna, gdyż Walijczycy do jakości jego wytworzenia przywiązują dużą wagę. Stado krów nie jest duże, zaś produkcja 100 krążków zajmuje 1,5 miesiąca. Charakterystyczną cechą tego sera jest jego niebieskawa barwa.   Miałbyś / miałabyś ochotę skosztować tego sera?
Bitto (350 złotych za kilogram).     Bitto to włoski ser, którego głównym składnikiem jest mleko kóz rasy Orobica. Mieszany jest z mlekiem krowim, wytwarzany na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza, a w procesie produkcji od kilkuset lat używa się miedzianych kadzi z drewnianymi obręczami. To "swobodnemu oddechowi" ser ten zawdzięcza niepowtarzalny aromat i "górski", alpejski smak. Ciekawostką jest fakt, że ser ten może dojrzewać nawet 10 lat.   Miałbyś / miałabyś ochotę skosztować tego sera?
Cheddar (1200 złotych za kilogram).     Cheddar to angielski ser produkowany z krowiego mleka, który zawiera około 25 procent tłuszczu. Charakteryzuje się żółtopomarańczową barwą i lekko kwaskowatym smakiem. Połowa wszystkich serów tego gatunku produkowana jest na terenie Wielkiej Brytanii, pozostałe fabryki znajdują się między innymi w Australii, USA, Szwecji a także Polsce. Jego nazwa pochodzi od wsi Cheddar w hrabstwie Somerset, a początek jego produkcji datuje się na 1170 rok. Najbardziej ekskluzywna odmiana tego przysmaku kosztuje około 250 funtów za kilogram.   Miałbyś / miałabyś ochotę skosztować tego sera?
Ser z mleka klępy (3 000 złotych za kilogram).     Mleko klępy czyli samicy łosia ma do 15 procent tłuszczu i zawiera więcej białka niż płyn produkowany w wymionach krowy. Szwedzka farma Moose House produkuje rocznie zaledwie 300 kilogramów tego sera, którego znaczna większość trafia do kuchni szwedzkich restauratorów. Cena związana jest z ograniczonym okresem dojenia (od maja do września), co sprawia, że mleko łosia jest trudno dostępne. Jego smak to podobno raj dla podniebienia smakoszy.   Miałbyś / miałabyś ochotę skosztować tego sera?
Caciocavallo Podolico (3 500 złotych za kilogram).     Ser w kształcie gruszki nazywany bywa "serem końskim" ze względu na jego tradycyjny transport w końskich jukach. Choć dzisiaj nie dojrzewa przytroczony do grzbietu konia, zachował kształt i smak. Wytwarzany z mleka krowy gatunku Podolica, produkowany jest w okresie od maja do lipca (wtedy trwa dojenie krów). Najbardziej popularny jest w południowych Włoszech oraz wśród największych serowych degustatorów świata.   Chciałbyś / chciałabyś skosztować tego sera?
Pule (4 000 złotych za kilogram).     Ser ten pochodzi z Zasavicy, miejscowości położonej na terenie rezerwatu przyrody na północ od Belgradu. Plastry wytwarzane są z mleka bałkańskich oślic, a do wyprodukowania kilograma tego najdroższego na świecie sera potrzeba aż 25 litrów mleka. Serbski ser z osła zyskał popularność nie tylko dzięki wyjątkowemu smakowi, ale także niskiej zawartości tłuszczu w stosunku do wartości odżywczych.   Chciałbyś / chciałabyś skosztować tego sera?
Którego z najdroższych serów świata najchętniej byś spróbował / a?  
Płeć
Wiek