Kontakt

Analiza wyników ankiety "Co wiesz o Montessori?"

Czy wiesz kim była Maria Montessori?
    Maria Montessori była lekarzem i pedagogiem.   Twórczyni systemu wychowania dzieci zw. metodą Montessori. Metoda ta kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Przeciwstawia się systemowi szkolnemu, tłumiącemu aktywność dzieci, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka”. Czy zaznaczyłeś poprawną odpowiedź w pytaniu nr 1?  
Która sala lekcyjna wydaje Ci się salą Montessori?
Co powinno się znaleźć w sali Montessori?
Czy w szkole Montessori są zadawane prace domowe?
  Czy wiesz co powinno się znaleźć w sali Montessori? Każda sala lekcyjna w szkole podstawowej Montessori wyposażona jest w ponad 200 różnych pomocy edukacyjnych, które w terminologii pedagogiki montessori zwane są pomocami rozwojowymi. Wspierają one dzieci w całym procesie edukacyjnym prowadzonym w szkole.   W klasycznej sali jest tablica i ławki, a jedynym źródłem wiedzy – nauczyciel i podręczniki.   Ciężko w takich warunkach o wszechstronne podejście do nauczanych treści, a wiemy przecież, że by dotrzeć do każdego dziecka trzeba stosować różne metody.   Decyduje o tym chociażby to, jaki jest sposób nabywania umiejętności przez dziecko.   Czy jest słuchowcem, wzrokowcem, czy kinestetykiem (takiemu dziecku zazwyczaj jest najtrudniej w konwencjonalnej szkole podstawowej, gdyż uczy się przez działanie).   Tu bardzo ważnym elementem jest przygotowane otoczenie w szkole podstawowej, czyli wyłożone na półki materiały edukacyjne w szeroki sposób obrazujące konkretny dział.    http://szkolamontessori.szczecin.pl/nauczanie/ Czy zaznaczyłeś dobrą odpowiedź? tj. fotel/kanapa, materiały na ogólnodostępnych półkach, dywan, niskie szafki, rośliny, małe dywaniki dla dzieci, stoliki
Czy w szkole Montessori są zadawane prace domowe? W szkole podstawowej Montessori nie ma zadań domowych.    Wszystkie elementy pracy dziecka: poznanie, przećwiczenie i sprawdzenie wiadomości odbywa się na terenie szkoły podstawowej.   Wprawdzie dzień szkolny ma nieco inny układ, ale o godzinie 16 uczeń idzie do domu i może prawdziwie odpocząć, tak jak my odpoczywamy po zakończeniu swojej pracy.   Wyznaje zasadę, że miejsce na profesjonalne nauczanie i naukę jest w szkole.   Dziecko musi mieć czas na beztroski odpoczynek i po prostu cieszenie się dzieciństwem. Z wiekiem wymagania rosną.   Jednak szkoła nigdy nie przerzuca na rodziców obowiązku douczania, tłumaczenia czy „ślęczenia” nad lekcjami.   Dziecko nauczone przez nauczycieli samodzielnej pracy w domu wykonywać będzie różne projekty, analizy, rozważania z różnych dziedzin. Ale praca ta będzie miała charakter twórczy i sprowokuje dziecko do wgłębienia się w zadane zagadnienia poznane podczas zajęć w szkole podstawowej.   http://szkolamontessori.szczecin.pl/nauczanie/ Czy zaznaczyłeś dobrą odpowiedź?
Płeć
Wiek
Wielkość miejscowości