Kontakt

Analiza wyników ankiety "Konsumpcja wina oraz fakty i mity z nim związane."

Czy lubisz wino?
Jak często pijesz wino?  
Jaki rodzaj wina najczęściej pijesz?  
Jaki kolor wina wybierasz najczęściej?  
Największe znaczenie przy wyborze wina ma dla mnie:  
W jakim przedziale cenowym zazwyczaj kupujesz wino?  
Gdzie najczęściej kupujesz wino?  
W jakich okolicznościach najczęściej spożywasz wino?  
Czy robisz sam/a wino?  
Najsmaczniejsze wino jakie piłem/am to :  
Jak należy kosztować wino w restauracji? Bez względu na to, w jak bardzo ekskluzywnej restauracji jesteś, nie czuj się onieśmielony przez sommeliera. Po pierwsze obracaj kieliszkiem, aby wyciągnąć z wina aromaty. Następnie powąchaj je, tak jak jedzenie. W dzisiejszych czasach, bardzo mało win jest korkowanych prawdziwym korkiem, ale warto również sprawdzić jego zapach. Wreszcie spróbuj się napić – smakuj powoli, wciągając trochę powietrza, co połączy ze sobą wszystkie aromaty. Nie bój się. Pamiętaj, że to wino jest poddawane testowi, a nie ty! Przydatne informacje?  
 Kobiety najlepiej degustują wina To trochę seksistowski dowcip, że kobiety częściej niż mężczyźni zamawiają kieliszek białego wina. Ale wydaje się, że to z powodu jego charakteru mężczyźni unikają Merlot. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są wyposażone w wyostrzony zmysł węchu i doceniają subtelne, niepowtarzalne zmiany w smaku, spowodowane pogodą, drewnem, ziemią i innymi czynnikami. To nie znaczy, że mężczyźni nie mogą rozpoznać niuansów znakomitego Chianti – jest to dla nich po prostu trudniejsze. Zgadzasz się z tym?  
 Kto jest największym światowym konsumentem wina? ... Watykan. To małe państwo wypija rocznie aż 62 litrów na głowę – ale oczywiście jest to głównie wino mszalne, więc dane mogą być trochę mylące. Następna na liście jest Andora, a Luksemburg na 3 miejscu. Kolejni w rankingu dziesięciu największych konsumentów wina, na jednego mieszkańca to: Norfolk, Francja, Słowenia, Portugalia, Szwajcaria, Włochy i St Pierre & Miqueion. Ciekawe informacje?  
Tylko tanie wina zawierają siarkę...  
MIT Wszystkie wina ją zawierają, ponieważ uwalnia się ona samodzielnie przy fermentacji. Regiony winiarskie stosują dwutlenek siarki do konserwacji i tradycja ta sięga czasów starożytnego Rzymu. Jest on całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia, ale ponieważ zdarzały się przypadki uczuleń, komisja UE wprowadziła obowiązek pokazywania zawartości siarki w butelce. Wiedziałeś/aś o tym?  
Czerwone wino podajemy w temperaturze pokojowej...  
MIT Wbrew obiegowej opinii czerwone wina można przechowywać w lodówce (rzecz jasna, w wyższej temperaturze niż białe) i należy przyjąć główne założenia: im wino młodsze, bardziej owocowe, tym podajemy je chłodniejsze, a im wino bardziej bogate, dojrzałe, tym podajemy je cieplejsze. Ale nigdy powyżej 18 stopni Celsjusza! Optymalną temperaturą dla czerwonych win jest 15-16 stopni, czyli lekko schłodzone, a dla białych 10-12 stopni, czyli dość mocno schłodzone. Ciekawe informacje?  
Czerwone, wytrawne wino jest zdrowe, zwłaszcza na serce...  
FAKT  Kieliszek czerwonego, wytrawnego wina wypity codziennie do posiłku działa pobudzająco, poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca.  Podobała Ci się ta ankieta?  
Tanie wina mają zakrętkę, a dobre korek...  
MIT To samo wino zakręcone zakrętką oraz zakorkowane, po tworzeniu będzie smakowało tak samo. Ba! W przypadku tradycyjnego zamknięcia możemy mieć pecha i trafić na trunek z chorobą korkową, które nadaje się wyłącznie do wylania. Prawda jest taka, że wśród producentów nakrętki są coraz bardziej doceniane i zastępują korki, ze względu chociażby na mniejsze koszty produkcji. Trend ten widoczny jest zwłaszcza w Nowej Zelandii oraz Australii, gdzie większość win, jest zamykana tym właśnie zamknięciem. Być może otwieranie zakrętki nie jest tak romantyczne, jak odkorkowywanie naturalnego korka, ale jedno jest pewne… takie wino nie będzie z założenia winem gorszego sortu.  Oceń swoją wiedzę na temat win w skali od 1 do 5.  
Jak często korzystasz z internetu?
Jakie masz wykształcenie?
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa?  
Wybierz płeć:
Ile masz lat?
W jakim województwie mieszkasz?