Kontakt

Analiza wyników ankiety "Placebo"

Czy wiesz co oznacza termin placebo ?
  Efekt placebo  występuje w takim przypadku, gdy chory pacjent otrzymując leki lub substancje (czyli placebo), które są obojętne dla jego choroby, zaczyna czuć się lepiej i zdrowieje.   Czy wiedziałeś/aś o tym?
Historia placebo sięga XVIII wieku i została zapoczątkowana przez doktora Perkinsa, który wykonywał pierwsze testy. Używał do tego celu własne stworzone urządzenie, które przypominało metalowe różdżki. Lekarz przekonywał pacjentów, że są one wykonane z magicznego materiału ( tak naprawdę ze stali i mosiądzu) i potrafią wypierać ból z organizmu. Perkins pobierał za to wysokie opłaty, ale pacjenci twierdzili, że czują się znacznie lepiej.         Czy wiedziałeś/aś o tym?  
Natomiast w 2005 roku Uniwersytet z Michigan wykonał na 14 mężczyznach pozytonową tomografię emisyjną. Wstrzyknięto im w szczęki słoną wodę, by wywołać ból i podano placebo. Zaobserwowano, że u pacjentów mózg zaczął wytwarzać dużo endorfin, a sami pacjencji odczuwali mniejszy ból. Natomiast, w innym badaniu podano lek blokujący wytwarzanie endorfin i u pacjentów nie wystąpił efekt placebo. To pokazuje, że hormon szczęscia odgrywa dużą rolę w efekcie placebo.     Czy wiedziałeś/aś o tym?
Badania dowodzą, że najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na uzyskanie efektu placebo są zastrzyki, a nie tabletki. Tłumaczyć to można tym, że igła jako urządzenie medyczne, kojarzy się nam ze skutecznym leczeniem.         Czy wiedziałeś/aś o tym?
Placebo może także pomóc w kwestii płodności. Badanie przeprowadzono na grupie 65 kobiet z zespołem wielotorbielowatych jajników, które starały się o dziecko. W trakcie półrocznego testu, 33 kobiety przyjmowały placebo, a 32 leki przeciwdziałające bezpłodności. Z grupy przyjmującej placebo w ciąże zaszło 5 kobiet, a z drugiej prawie tyle samo bo 7. Inne badania dowiodły  zwiększenie płodności podczas zażywania placebo o 40%. Można wnioskować, że mniejszy stres to większe szanse na zajście w ciąże.     Czy wiedziałeś/aś o tym?  
Przeprowadzono testy, czy placebo może mieć odwrotny skutek i czy może on blokować działanie prawdziwych  leków.  W tym celu naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie na osobach z bólem głowy. Wszysce pacjenci dostali prawdziwe leki przeciwbólowe, ale połowa z nich została poinformowana, że jest to placebo. Wynik testu okazał się taki, że u osób, które wiedziały, że przyjmują prawdziwe leki ból ustał, natomiast w drugiej skutecznośc leczenia była praktycznie zerowa. To dowodzi, że pozytywne myślenie i nasze oczekiwania odgrywają dużą rolę w leczeniu.   Czy wiedziałeś/aś o tym?
  Kolejne badanie przeprowadzono przez naukowców z uniwersytetu w Cincinnati na grupie 12 osób ze schorzeniem Parkinsona. Wszystkim podano identyczne leki, ale niektórzy zostali poinformawani, że przyjmowane środki są 15 razy droższe niż reszta. Wynik badania był taki, że osoby przyjmujące w ich mniemaniu droższe placebo wykazało większą poprawę niz u reszty osób. Wniosek z tego taki, że kupując droższe leki uważamy, że jest ono lepsze i mamy większe oczekiwania.   Czy wiedziałeś/aś o tym?
Odkryto, że placebo najsilniej działa w badaniach dotyczących środków przeciwdepresyjnych i przeciwbólowych. Istnieje teza, że jest to spowodowane wiarą w lekarza i jego umiejętności. W takiej sytuacji mocno wierzymy w skuteczność przepisanego leku.   Czy jest to ciekawy fakt?
Kolejną ciekawostką jest to, że nawet u osób wiedzących, że zażywają placebo, terapia może być skuteczna. Dowodzi to kolejne badanie przeprowadzone na 80 pacjentach, cierpiących na zespół jelita drażliwego. Połowa badanych nie zażywała żadnego leku, a druga połowa placebo, o którym doskonale wiedzieli.Dodatkowo na lekach widniał napis "placebo".Wynik testu, okazał się taki, że wiele osób zażywających placebo czuła się lepiej, podobnie jak po najlepszych lekach. Wniosek nasuwa się taki że, pacjent musi wierzyć w skuteczność terapii.   Czy wiedziałeś/aś o tym?
Ostatnia ciekawostka na temat placebo. Okazuje się, że formą placebo może być operacja. Zoperowanie pacjenta, które nic nie zmienia w organizmie człowieka, może powodować poprawę zdrowia.  Badania pokazują, że grupa pacjentów faktycznie zoperowana powracała tak szybko do zdrowia, jak grupa, która została poddana operacji placebo.         Czy wiedziałeś/aś o tym?
Czy dzięki tej ankiecie nabyłeś/aś nowych informacji?
Czy spodobała się ta ankieta?