Język małp jest skomplikowany.
Naukowcy zaczynają rozumieć, że język małp jest dużo bardziej skomplikowany, niż pierwotnie sądzono. U małp, podobnie jak u ludzi, występują różnice językowe wynikające z miejsca w którym żyją. Nawet małpy z tego samego gatunku, a żyjące w różnych miejscach, inaczej ostrzegają się o niebezpieczeństwie.
Wiedziałeś / aś o tym?
Mózgi małp są podobne do ludzkich.
Badanie przeprowadzone w 2014 roku pokazuje, że mózgi małp są podobne do ludzkich. Badanie przeprowadzone magnetycznym rezonansem jądrowym na grupie 25 osób w wieku 20 lat, pozwoliło podzielić mózg człowieka na 12 kluczowych obszarów. Następnie temu samemu badaniu poddano małpy, u których wykryto uderzające podobieństwo do mózgu człowieka w 11 na 12 obszarach.
Wiedziałeś / aś o tym?
Małpy podzielają nasze ekonomiczne uprzedzenia.
Badania prowadzone przez ekonomistę Keitha Chena pokazują, że małpy podzielają nasze ekonomiczne uprzedzenia. Chen nauczył małpy korzystać z pieniędzy (walutą były srebrne dyski) dzięki czemu te mogły kupować produkty spożywcze dostępne w trakcie badania. Kiedy pewnego dnia podniesiono cenę winogron i obniżono cenę żelek, małpy przerzuciły się na produkt tańszy, chociaż wcześniej wolały winogrona.
Wiedziałeś / aś o tym?
Małpy dokonują irracjonalnych wyborów tak jak ludzie.
W 2012 roku doktor Jerald D. Kralik przeprowadził badanie z którego wynika, że małpy podejmują irracjonalne decyzje tak samo jak ludzie. Małpa tak samo jak człowiek częściej sięga po talerzyk z samym jabłkiem, aniżeli po talerzyk na którym prócz jabłka znajduje się marchewka. Mimo, że druga porcja jest bardziej wartościowa, nielubiana marchewka podświadomie zaniża wartość jedzenia.
Wiedziałeś / aś o tym?
Małpy posiadają percepcję zbliżoną do ludzkiej.
Percepcja to organizacja i interpretacja wrażeń zmysłowych, w celu zrozumienia otoczenia. Jedno z ostatnich badań, którego wyniki zostały przedstawione na łamach czasopisma Animal Cognition, pokazuje, że percepcja małp jest na wielu poziomach zbliżona lub taka sama jak u człowieka.
Wiedziałeś / aś o tym?
Małpy rozpoznają swoje odbicie w lustrze.
Test lustra to metoda badania samoświadomości zwierząt, sprawdzająca czy zwierzę rozpozna swoje odbicie w lustrze. Małpy są jednym z nielicznych gatunków, które przechodzą ten test pozytywnie. Prócz małp świadomość patrzenia na swoje odbicie w lustrze posiadają jeszcze delfiny, słonie, świnie oraz sroki.
Wiedziałeś / aś o tym?