Kontakt

Analiza wyników ankiety "Bezpłatna komunikacja miejska."

Bezpłatna komunikacja miejska.   Jak bumerang często wraca kwestia bezpłatnej komunikacji miejskiej zwłaszcza przy okazji różnego rodzaju wyborów. Czy fatycznie jest to dobry pomysł? Kto mógłby skorzystać na tym rozwiązaniu logistycznym? Przywołuje się przy tej okazji przykład Estonii gdzie od 1 stycznia 2013 mieszkańcy Tallina korzystają z przywileju nieodpłatnych przejazdów. Likwidując opłaty za komunikację zbiorową władze chciały zachęcić do rozliczania się osób, które płacą podatki w innym miejscu niż pracują. W efekcie wprowadzenia darmowego transportu w stolicy Estonii przybyło mniej niż zakładano pasażerów. Co ważne to fakt, że wzrost ten nie wynikał ze zwiększenia liczby kierowców prywatnych aut, którzy przesiedli się na zbiorowy transport, a ze wzrostu pasażerów, którzy dotychczas poruszali się pieszo rezygnując tym samym ze spacerów. Wprowadzenie tego rozwiązania nie zrobiło furory z uwagi na dość niskie ceny opłat za przejazdy w Tallinie. W Polsce sytuacja przedstawia się zgoła na odwrót, ponieważ bilety są często bardzo drogie, zwłaszcza w przypadku dużych aglomeracji miejskich.   Czy likwidacja opłat za przejazd komunikacją zbiorową w naszym kraju, mogłaby zdaniem Państwa przyczynić się do: 
Przeciwnicy opcji darmowej komunikacji miejskiej twierdzą, ze główne założenie podnoszonego rozwiązania czyli znaczący wzrost dochodów do budżetów miast z tytułu podatków jest utopijne. Ponadto poddają w wątpliwość przyjętą tezę, że nastąpi znaczący wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej po likwidacji opłat za bilety.   Czy Państwo również uważają, że takie rozwiązanie nie spełniłoby zakładanych oczekiwań?
Czy Państwo w przypadku przeprowadzenia referendum opowiedzieliby się za wprowadzeniem darmowej komunikacji, czy też byliby Państwo przeciw sceptycznie podejrzewając, że rozwiązanie to w najbliższej przyszłości przełoży się na inne pozyskanie pieniędzy publicznych do budżetów miast?
Weźmy teraz pod uwagę małe ośrodki miejskie czy gminne. Tutaj koszty nie byłyby tak znaczące jak w przypadku dużych aglomeracji, ponieważ nie ma tak rozbudowanej sieci.   Czy zdaniem Państwa nieodpłatna komunikacja w tym wypadku przyniosłaby więcej korzyści czy strat dla samych mieszkańców?
A Państwo jak się zapatrują na pomysł bezpłatnej komunikacji miejskiej? 
Płeć
Wiek
Województwo
Wielkość miejscowości