Zmiana czasu.
Za 10 dni w nocy z soboty (28 marca) na niedzielę (29 marca - Niedziela Palmowa) nastąpi zmiana z czasu zimowego na letni. Skutkiem przejścia z czasu astronomicznego na letni będzie skrócenie czasu snu o godzinę.
Jak Państwo radzą sobie z przesunięciem o godzinę do przodu wskazań zegara w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu czasu letniego?
Podłożem do stosowania czasu letniego jest bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Latem po przesunięciu zegara o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, zachód słońca następuje godzinę później.
W ubiegłym roku zmianę czasu stosowało 79 krajów na świecie, przy czym część z nich tylko na wybranych obszarach, np. Stany Zjednoczone. Łącznie znacznie więcej, bo aż 159 państw, nie stosuje zmian czasu. Przykładem na to mogą być Chiny, Japonia oraz Indie.
W Europie zmiany czasu dotyczą większości krajów z wyjątkiem Rosji i Islandii.
Jaki jest Państwa stosunek do przechodzenia z czasu zimowego na letni?
Są państwo za czy przeciw takiemu rozwiązaniu?
Jakie zdaniem Państwa są największe korzyści ze stosowania czasu letniego?
A jakie zdaniem Państwa są istotne mankamenty przechodzenia z czasu astronomicznego (zimowego) na letni?
Załóżmy hipotetycznie, że mają Państwo siłę sprawczą aby utrzymać zmiany czasu lub wycofać się z przechodzenia na czas letni i zimowy.
Której z tych dwóch opcji byliby Państwo orędownikami?
Gdyby przeprowadzono ogólnopolskie referendum w sprawie stosowania czasu letniego i zimowego, jak Państwo sadzą większość Polaków głosowałaby za zmianami czasu (przesuwaniem zegara) czy przeciwko nim?