Kontakt

Analiza wyników ankiety "Zaćmienie słońca w Polsce!"

Zaćmienie słońca w Polsce!   Już w ten piątek czyli w pierwszy dzień astronomicznej wiosny będziemy mieli niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju okazję obserwować rzadkie zjawisko jakim jest zaćmienie słońca. Zjawisko to jest skutkiem ustawienie się trzech ciał niebieskich czyli Słońca, Ziemi i Księżyca w jednej linii w wyniku czego na naszą planetę pada cień Księżyca. W Polsce 20-go marca 2015 roku od godziny 9:47 będziemy mogli oglądać stopniowe przesłonienie prawie 70% Słońca przez Księżyc. Zjawisko będzie wynikało z całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne nad daleką północą Europy. Zaćmienie częściowe, z którym będziemy mieli do czynienia w piątek w naszej szerokości geograficznej występuje wówczas gdy obserwator nie znajduje się wystarczająco blisko by znaleźć się całkowicie w cieniu Księżyca, lecz na tyle blisko, że znajduje się w półcieniu. Będzie to pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od ostatnich 4 lat.  Czy kiedykolwiek udało się już Państwu zaobserwować to niesamowite zjawisko?
Następna okazja do oglądania częściowego zaćmienia Słońca w Polsce przydarzy się nam dopiero w 2021 roku. Co do całkowitego zaćmienia, to w naszym raju taki spektakl będzie można zobaczyć dopiero w październiku 2135 roku. Mało realne jest więc, że dożyjemy do tego czasu, aby obserwować je osobiście.   Czy planują Państwo uczestniczyć w tym astronomicznym "spektaklu" w najbliższy piątek w godzinach porannych?
Przy oglądaniu zaćmienia Słońca bardzo ważne jest właściwe zadbanie o wzrok. Patrzenie na naszą gwiazdę bez specjalnych filtrów może zakończyć się porażeniem nerwu wzrokowego, czy wręcz częściową ślepotą. Jak żartuje popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik – obserwować Słońce można tylko dwa razy w życiu - raz na lewe, raz na prawe oko. Zaćmienie częściowe nie jest zjawiskiem, które bardzo wpływa na nasze otoczenie. Dotrze do nas wprawdzie mniej światła, ale nie będzie to aż tak spektakularne jak całkowite zaćmienie. Ponadto zjawisko będzie zachodzić dość powoli, więc oczy będą stopniowo się przyzwyczajały do zmiany stopnia oświetlenia.    W jaki sposób chronili się Państwo bądź planują chronić wzrok podczas obserwacji zaćmienia Słońca?
Z Ziemi można oglądać całkowite zaćmienia Słońca, co wynika z czystej geometrii. Średnica Słońca jest wprawdzie 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu fenomenowi w proporcjach niewielki gabarytowo Księżyc może przesłonić ogromne Słońce.   Niestety pakiet z którego korzystam nie daje możliwości załączenia zdjęć, które mogłyby Państwu uzmysłowić widoczny efekt zaćmienia całkowitego. Myślę jednak, że sami Państwo są w stanie to sobie wyobrazić, przypomnieć z lekcji geografii lub skorzystać z przeglądarek internetowych, na których znajdą Państwo niesamowicie zdjęcia tego zjawiska.   Podobno największe wrażenie przy zaćmieniu całkowitym robi na widzu jego faza końcowa, kiedy dzień na chwilę przeradza się w noc. Można je porównać do pory około 30 minut po zachodzie Słońca. W ciągu zaledwie kilku sekund zapada ciemność, a na horyzoncie widać niebieską poświatę. Na niebie pojawiają się gwiazdy, ptaki milkną, a niektóre zwierzęta z przerażenia zaczynają zachowywać się agresywnie… Odczuwa się je jak przedziwny stan totalnego zawieszenia wraz z gwałtownym spadkiem temperatury i wszechogarniającą ciszą.   Czy uważają Państwo, że zaćmienie Słońca ma w sobie coś niebywałego, szokującego, a nawet powodującego wręcz atawistyczny strach?
W różnych częściach Polski Słońce będzie zasłonięte przez Księżyc od 60,54% do 74,83%, przy czym maksimum zaćmienia nastąpi między godziną 10.49 a 10.57.   Proszę o zaznaczenie najbliżej którego dużego miejsca w Polsce się Państwo znajdą podczas częściowego zaćmienia Słońca w naszym kraju w najbliższy piątek. 
Płeć
Wiek
Województwo
Wielkość miejscowości