Kontakt

Analiza wyników ankiety "Fakty O Piwie I Browarach"

Najwięcej browarów w mieście.     Wbrew pozorom najsłynniejszym bawarskim miastem związanym z piwowarstwem nie jest wcale Monachium. Mianem najsłynniejszego bawarskiego miasta piwowarskiego określa się Bamberg, w którym to działa 10 browarów – więcej niż w  jakimkolwiek innym mieście niemieckim. Bamberg słynie z piwa dymionego (Rauchbier) oraz z kilku miejscowych gatunków niefiltrowanego piwa.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najwięcej piw w karcie.     Najbogatszą ofertę piw w karcie ma bar Delirium Cafe w Brukseli. W swojej karcie posiada około 2500 pozycji. Wiadomym jest, że nie wszystkie są zawsze dostępne, jednak wg personelu zawsze możemy wybierać spośród około 2000 piw.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najdłuższa lada.     Najdłuższą ladą barową na świecie może poszczycić się Beer Barrel Saloon w Put-in-Bay na South Bass Island na jeziorze Erie. Ma ona długość 123,7 metra i zainstalowano ją w 1989 roku. Znajduje się na niej 56 kranów z piwem.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najstarszy Pub w piwem.     Najstarszym pubem z własnym browarem jest U Fleku w Pradze. Piwo warzono tu już od XV wieku – najstarsze wzmianki pochodzą z 1499 roku.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Największa kadź z piwem.     Największą na świecie kadź do piwa zbudowano w 1795 roku w browarze Meux w Londynie. Mieściło się w niej prawie 3,9 mln litrów piwa porter. W październiku 1814 na skutek pęknięcia jednej z obręczy zabezpieczającej z kadzi wylało się piwo, które zniszczyło okoliczne zabudowania.  8 osób utonęło w rzece piwa, z powodu odniesionych obrażeń lub zatrucia alkoholem.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najstarsze logo.     Jednym z najstarszych w świecie logo oraz pierwszym znakiem towarowym zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii (1 stycznia 1876 roku) jest czerwony trójkąt browaru Bass.   Czy wiedziałeś / aś o tym?    
Najbardziej uduchowione piwa.     Piwo produkuje się nie tylko w wielkich browarach, ale także na zapleczu klasztorów. Do takich piw należy piwo trapistów, produkowane tylko przez sześć klasztorów na świecie – pięć w Belgii i jeden w Holandii. Aromatyczny, mocno chmielony trunek uzyskuje się w procesie fermentacji górnej, wykorzystując wyłącznie ciemny słód. Przed zamknięciem butelki dodaje się szczyptę drożdży i cukru, dzięki czemu zachodzi proces powtórnej fermentacji i wytrąca się charakterystyczny osad. Z tego powodu butelki z piwem trapistów przechowuje się w pozycji stojącej, a Asam trunek ostrożnie nalewa do kufli. Piwo przy klasztorach było warzone już w średniowieczu, ale browary, które obecnie produkują piwo trapistów, pochodzą z XIX wieku.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Największy browar w Polsce.     Browar w Tychach produkuje około 5,5 miliona hektolitrów piwa rocznie. W tyskim browarze znajduje się też najszybsza linia rozlewająca piwo do puszek w Polsce. Jej wydajność to 100 000 półlitrowych puszek w ciągu godziny……   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najstarszy browar.     Niedaleko Monachium w Bawarii, na szczycie wzgórza w miasteczku Freising, w benedyktyńskim klasztorze Weihenstephan piwo warzono już w 1040 roku, co potwierdzają dokumenty o nadaniu przywilejów. Browar został później przejęty przez władców Bawarii. Obecnie należy do rządu bawarskiego. Weihenstephan utrzymuje, że jest najstarszym browarem na świecie.  Jego specjalizacja to piwa pszeniczne.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Najsurowsza kara za rozcieńczanie piwa.     Kodeks Hammurabiego pochodzący z około 1750 r.p.n.e. regulował również zasady wyszynku i działania karczm. Nieuczciwy karczmarz, który rozcieńczał piwo, był karany ŚMIERCIĄ. Przywiązywano mu kamień młyński u szyi i wrzucano go do rzeki.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Płeć
Wiek