Kontakt

Analiza wyników ankiety "14 luty"

To nie jest kolejna ankieta na temat WALENTYNEK!   Niewiele osób może to wie, ale 14 lutego przypada jeszcze jedno święto. Wiesz o jakie święto chodzi?
14 lutego to także Światowy Dzień Chorych na Padaczkę. Św. Walenty jest bowiem patronem nie tylko zakochanych, ale i osób chorych na epilepsję. Czy w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto choruje na tę chorobę?
Czy wiesz jak należy pomóc osobie, która ma napad padaczkowy?
Oto co należy zrobić, gdy jest się świadkiem napadu padaczkowego:   - ułożyć chorego na boku by uchronić go przed zakrztuszeniem się, jeśli nie jest możliwe ułożenie chorego w tej pozycji, pozostawić na plecach; - ochronić (szczególnie głowę i kręgosłup) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, czyli np. przytrzymać z boku rękami; nie należy podnosić głowy chorego; - ułatwić oddychanie, np.: rozpiąć pasek czy kołnierz koszuli; - sprawdzić, czy podczas napadu nie było mimowolnego oddania moczu (lub kału) i adekwatnie pomóc choremu; - zachować spokój.   Czego nie wolno robić, gdy jest się świadkiem napadu padaczkowego:   - nie przenosić chorego; - nie szarpać chorego ani klepać po twarzy; - nie wkładać niczego pod głowę (koca, poduszki, kurtki itp.) – grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania; - nie otwierać siłą zaciśniętych szczęk; - nie wkładać niczego choremu do ust; - nie powstrzymywać na siłę drgawek; - nie używać siły wobec chorego, podczas napadu  chory ma zawężoną świadomość i może reagować na to agresją; - nie stosować sztucznego oddychania, na początku dużego napadu padaczkowego chory może przez pewien czas nie oddychać (20−30 sekund) – jest to normalne; - nie podawać nic do picia. Większość napadów ustępuje po 2-3 minutach. Jeśli napad przedłuża się powinno się wezwać pogotowie ratunkowe. W większości przypadków postępowanie po napadzie nie wymaga podawania żadnych leków.