Kontakt

Analiza wyników ankiety "Historia"

      Czy interesujesz się historią?  
      Które zakresy tematów historycznych najbardziej Ciebie interesują?  
      Jakie okresy w dziejach ludzkości są dla Ciebie najbardziej ciekawe?  
      Skąd lubisz czerpać wiedzę na temat historii?  
      Jakie książki i filmy na tematy historyczne najbardziej lubisz?  
      Które czasopisma popularnonaukowe dot. tematu znasz?  
      Czy brałeś kiedyś udział w jakiejś rekonstrukcji historycznej? (np. rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem)  
      Paleolit to epoka?  
    ​​​​​​   Epoka kamienia łupanego   Paleolit to inaczej epoka kamienia łupanego, datowana w przybliżeniu na ok. 4,5 mln lat temu do ok. 8300  p.n.e. Jest to pierwszy etap epoki kamienia i jednocześnie najstarszy i najdłuższy etap w dziejach rozwoju społeczności ludzkiej. Rozpoczyna się z chwilą pojawienia się form przedludzkich zdolnych do wytwarzania prymitywnych narzędzi. Dzieli się na paleolit dolny, środkowy, górny oraz późny.  
      Starożytna Grecja jest kolebką systemu demokratycznego, który jednak znacząco odbiegał od współczesnych standardów. Czy wiesz kto nie miał prawa głosu w starożytnych Atenach?  
      Demokracja ateńska   Podstawą demokracji ateńskiej były rządy większości, rotacyjność urzędów i masowe uczestnicto. Na zgromadzeniach wszyscy pełnoprawni obywatele brali udział w głosowaniu. Jednak status pełnoprawnego obywatela posiadali jedynie pełnoletni mężczyźni będący rodowitymi Ateńczykami, co wykluczało kobiety, obcokrajowców, niewolników i osoby nieletnie  
      Kto był pierwszym koronowanym władcą Polski?  
      Bolesław I Chrobry 967-1025    Pierwszy władca Polski koronowany, jak powszechnie się uznaje, w 1025 roku. Niektórzy historycy wskazują jednak, że Chrobry starał się o papieską zgodę na koronację już od 1000 roku, po zjeździe gnieźnieńskim. Król zmarł niedługo po swojej koronacji, a rządy przejął jego syn Mieszko II Lambert.     
      Upadek, którego państwa uznaje się za symboliczny koniec średniowiecza?  
      Upadek Cesarstwa Bizantyńskiego   Ponadtysiącletnie Cesarstwo Wschodniorzymskie, późniejsze Cesarstwo Bizantyńskie, przestało istnieć w XV stuleciu. Był to wielowiekowy proces, któremu towarzyszyły zarówno kryzysy wewnętrzne państwa, jak i zewnętrzne zagrożenia. Ostatecznym końcem okazało się zdobycie Konstantynopola (stolicy) przez Imperium Osmańskie 29 maja 1453 roku. Jest to symboliczny moment kończący epokę średniowiecza.  
      Jakiej funkcji w państwie nigdy nie piastował Józef Piłsudski?  
      Józef Piłsudski 1867-1935   Józef Piłsudski (polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnież, polityk i mąż stanu), pełnił funkcję między innymi: od 11 listopada 1918 naczelnego wodza Armii Polskiej, w latach 1918-1922 Naczelnika Państwa, Pierwszego Marszałka Polski (1920), dwukrotnie premiera polski (1926-28, 1930), jednak nigdy nie pełnił funkcji prezydenta.   
      Adolf Hitler w młodości interesował się sztuką piękną. Czy wiesz jakim rodzajem sztuki zajmował się młody Hitler?  
      Adolf Hitler 1889-1945   Adolf Hitler (polityk, twórca i dyktator III Rzeszy, przywódca NSDAP, zbrodniarz wojenny) w młodości zajmował się malarstwem. Dwukrotnie próbował dostać się na Akademię Sztuk Pięknych, jednak bezskutecznie. Starał się też zarabiać na życie sprzedając swoje obrazy, co również nie przyniosło mu oczekiwanych zysków.   
      Czy wiesz kim miał zostać Józef Stalin, zanim stał się zagorzałym marksistą?  
      Józef Stalin 1878-1953   Józef Stalin (polityk, sowiecki rewolucjonista, dyktator, zbrodniarz komunistyczny) jako młody człowiek uczył się w seminarium duchownym, aby zostać prawosławnym księdzem, wcześniej uczęszczając do szkoły cerkiewnej.     
        Czy sądzisz, że losy świata mogłby się potoczyć inaczej gdyby Adolf Hitler został artystą, a  Józef Stalin duchownym?  
Płeć
Wiek
Miejsce zamieszkania
Wykształcenie