Która kobieta jako pierwsza otrzymała Nagrodę Nobla?
Maria Skłodowska-Curie.
Na początku kariery naukowej Maria badała zjawiska związane z magnetyzmem.
To podczas tych badań poznała przyszłego męża, Pierre'a Curie.
Która kobieta jako pierwsza poleciała w kosmos?
Walentina Tierieszkowa.
Misja Vostok 6. Chruszczow po locie zauważył, że lot trwał dłużej niż wszystkie dotychczasowe loty astronautów amerykańskich razem wzięte. Pomimo wcześniejszych planów, kolejna kobieta poleciała w kosmos dopiero 19 lat później (Swietłana Sawicka). Sally Ride była pierwszą amerykanką w przestrzeni kosmicznej.
Skąd pochodziła Katarzyna II Wielka, caryca Rosji?
Ze Szczecina.
Urodziła się 2 maja 1729 roku w Szczecinie jako córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst z dynastii askańskiej i Joanny Elżbiety z dynastii holsztyńskiej. Jej zaślubiny z carem Piotrem III były efektem dyplomatycznych zabiegów jej krewnych, mających na celu wzmocnienie sojuszu prusko-rosyjskiego.
Wśród jakiego ludu kobiety tatuowały sobie ponad ustami wąsy?
Ainu.
Ainu to rdzenny lud północnych wysp japońskich, który dziś już niemal całkowicie wtopił się w dominujących Japończyków. Kobiety Ainu tatuowały usta, rozpoczynając w młodym wieku i z czasem powiększając tatuaże. W wieku lat 15-16 tatuaże były zakończone, co jednocześnie oznaczało, że kobieta jest gotowa do zamążpójścia.
Co dosłownie oznacza słowo ''gejsza''?
Artystka.
Słowo to składa się z dwóch znaków kanji, "gei" oznaczającego "sztukę" i "sza" o znaczeniu "osoba", "wykonujący".
Kogo w starożytnej Grecji nazywano Heterami?
Luksusowe kurtyzany.
Hetery od zwykłych prostytutek odróżniały się wysoką pozycją społeczną. Podziwiano nie tylko piękno ich ciała, ale też inteligencję i spryt. Były jedyną grupą kobiet w społeczeństwie greckim, która brała udział w życiu publicznym.
Ile kobiet było królami Polski?
Dwie.
Dwie: Jadwiga Andegaweńska i Anna Jagiellonka. Polskie prawo i tradycja nie przewidywały funkcji królowej jako samodzielnego władcy. Królową nazywano żonę króla. Ludwik Andegaweński za ceną przywileju koszyckiego uzyskał zgodę polskiego rycerstwa na posadzenie na tronie Polski swej córki Jadwigi ale została ona koronowana na króla nie królową. W oparciu o ten precedens Anna Jagiellonka została "królem" po śmierci brata, Zygmunta Augusta jako ostatnia przedstawicielka dynastii Jagiellonów w Polsce.
Pierwszą kobietą, która oficjalnie ukończyła Maraton Bostoński, była...?
Kathrine Switzer.
W 1967 r. Kathrine Switzer przekonała świat, że kobiety też mogą przebiec 42 kilometry i 195 metrów. Oficjalnie prawo do startu w maratonie bostońskim (najstarszym na świecie) mieli wyłącznie mężczyźni. Kathrine zapisała się na listę startową jako K. V. Switzer. Dotarła na metę po 4 godzinach 20 minutach i została pierwszą kobietą w historii, która ukończyła maraton bostoński z oficjalnym numerem startowym (261).
Pod jakim pseudonimem w przemyśle muzycznym znana jest Stefani Angelina Germanotta?
Lady Gaga.
Astystka przyznała, że jej pseudonim zainspirowała piosenka "Radio Ga Ga" grupy Queen.
Mata Hari, znana z tańców erotycznych została zabita przez pluton egzekucyjny, ponieważ zajmowała się ...
Szpiegostwem.
Wymarzona postać dla kultury masowej. Tancerka erotyczna, agentka dwóch wywiadów. 25 lipca 1917 Mata Hari została skazana na śmierć przez francuskie władze pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec.
Co dosłownie oznacza imię ''Zofia''?
Mądrość.
Zofia (Sophia) to mądrość po grecku i po łacinie. Słowo "filozofia" oznacza zaś dosłownie "umiłowanie mądrości". A zatem wszyscy fani Sophii Loren mogliby być nazwani "filozofami".
Jaką dyscyplinę uprawiała Kamila Skolimowska (złota medalistka igrzysk olimpijskich)?
Rzut młotem.
Kamila zmarła niespodziewanie w 2009 r w wieku 27 lat w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Wg informacji PAP, zasłabła podczas treningu. Mimo godzinnej reanimacji lekarzom nie udało się jej uratować. Przyczyną śmierci okazał się zator tętnicy płucnej.
W którym kraju znajdziemy grupę kilku tysięcy starszych kobiet zajmujących się zawodowo nurkowaniem w celu połowu owoców morza?
W Korei Południowej.
Haenyeo (kobiety morza) to grupa kilku tysięcy kobiet zamieszkujących na południowokoreańskiej wyspie Czedżu, zajmujących się połowem owoców morza w Morzu Żółtym. Kobiety haenyeo polują na ośmiornice, jeżowce i ślimaki morskie, nurkując na głębokość 20–30 m bez butli z powietrzem, a wyposażone jedynie w płetwy, gogle i rękawice. Nurkowania trwają 2–3 min, a są one wykonywane przez 5–7 h, co pozwala złowić ok. 30 kg owoców morza. Średnia wieku kobiet haenyeo wynosi 60 lat, przy czym 98% ma więcej niż 50 lat. Haenyeo zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Z jakiego filmu pochodzi scena, w której podmuch podwiewa sukienkę Marylin Monroe?
"Słomiany wdowiec".
Komedia "Słomiany wdowiec" z 1954 roku przeszła do historii kina również dzięki sukience Monroe, a scena stała się kultowa. Suknię projektował William Traville. Sukienka była w posiadaniu Debby Reynolds i została sprzedana na aukcji za 4,6 miliona dolarów.