Z ilu dań składa się tradycyjna polska wieczerza wigilijna?
12 potraw
Co symbolizuje liczba potraw wigilijnych?
Liczbę apostołów
Dawniej liczba potraw na stole wigilijnym musiała być nieparzysta. Przygotowywano 7, 9 lub 11 dań i wierzono, że przyniesie to szczęście domownikom. Na 12 dań wigilijnych pozwalali sobie wyłącznie najzamożniejsi. Liczba 12 była więc symbolem bogactwa i dostatku. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, liczba 12 symbolizuje 12 apostołów, a według wierzeń ludowych nawiązuje do 12 miesięcy w roku.
Którą polską tradycję wigilijną uważa się za najstarszą?
DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM
„Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie".
Dlaczego zostawia się puste nakrycie na stole wigilijnym?
Dla niespodziewanego gościa.
Dawniej wolne miejsce było zostawiane dla zmarłych. Takie wyjaśnienie nie pasowało jednak do katolickiej obrzędowości, kiedy więc wigilia zaczęła być obchodzona jako część świąt Bożego Narodzenia, to zaczęto mówi o dodatkowym nakryciu właśnie dla wędrowca.
Z którego kraju przybył do Polski zwyczaj ubierania choinki?
NIEMCY
W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo ubieranie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.
Jak nazywany jest okres przygotowań do Bożego Narodzenia?
ADWENT
Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Kim w rzeczywistości był święty Mikołaj?
BISKUPEM
Mikołaj z Miry - święty katolicki i prawosławny. Był biskupem Miry w Licji i uczestniczył w soborze nicejskim z 325 roku
Jaki znak informuje nas, że należy zasiadać do wieczerzy wigilijnej?
Pierwsza gwiazda na niebie.
W Wigilię czekaliśmy na pierwszą gwiazdkę, która ma ogłaszać czas na zajęcie miejsc przy wigilijnym stole. To na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, która miała prowadzić trzech mędrców do Betlejem.
Co, zgodnie ze zwyczajem, wkłada się pod obrus wigilijny?
SIANO
Co symbolizuje sianko pod obrusem? Przede wszystkim kojarzy się ze żłóbkiem, w którym Maryja złożyła nowo narodzonego Jezusa.
Który z podanych tytułów jest tytułem kolędy polskiej?
"Bóg się rodzi."
Pieśń o Narodzeniu Pańskim – utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako Bóg się rodzi, nazywany czasem królową polskich kolęd.
Które Ewangelie poruszają temat narodzin Jezusa?
św. Mateusza, św. Łukasza
Narodziny Jezusa w Betlejem (Łk 2,4-20)
Narodziny Jezusa w Betlejem (Mt 2,1)
Dokończ tekst kolędy: "Aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują...":
Gloria, gloria, gloria in excelsis Deo!
Gdy się Chrystus rodzi − popularna polska pieśń religijna, kolędaanonimowego autorstwa, śpiewana w kościelnym okresie Bożego Narodzenia.
Jaką nazwę nosi uroczysta msza święta odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia?
Pasterka
Pasterka, Msza Pasterska – uroczysta msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.
Kutia, jedno z dań wigilijnych spożywanych we wschodnich rejonach Polski, to:
Słodka potrawa z ziaren pszenicy, maku, miodu oraz bakalii.
Kutia – tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Obecnie jest przyrządzana na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego, a także przez Kresowian i ich potomków w różnych częściach Polski.
Rybom przypisywane jest znaczenie religijne. Pierwotnie ryba była symbolem chrześcijaństwa, a także chrztu i odradzania się życia. Greckie słowo Ichtys (ryba) jest akrostychem od: „Iesous Christom Theou Huios Soter” (Jezus Chrystus syn Boga, zbawca). W symbolice ludowej ryby były symbolem płodności i rodzącego się życia. Zjedzenie ryby podczas wieczerzy wigilijnej było gwarancją zdrowia i dostatku, a karpia - obfitości i siły. Na wigilijny stole bardzo popularny jest karp i śledzie, ale coraz częściej pojawia się także pstrąg, szczupak i łosoś.
Dawniej kapustę przede wszystkim kiszono na zimę. Uważano, że kapusta miała odrodzić życiodajną moc, która sprawia, że przyroda budzi się do życia na wiosnę. Według starych wierzeń miała chronić od złego, a także zapewniać siłę i witalność. Kapusta z grochem miała ponadto chronić przed chorobami. W wielu kulturach grzyby były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Podczas wieczerzy wigilijnej kapusta podawana jest zazwyczaj z grzybami lub grochem. Dodatkowo kapusta i grzyby są składnikiem farszu do pierogów, pasztecików i krokietów.
Miód i bakalie.
Od najdawniejszych czasów miód uchodził za substancję magiczną, w której tkwią nadprzyrodzone moce. Wierzono, że chroni przed złem, zapewnia radość i dostatek. Był symbolem obfitości, szczęścia i miłości. Spożywany w dniu wigilii miał zapewnić przychylność sił nadprzyrodzonych, a także pomyślność i długie życie. Orzechy od wieków symbolizują tajemnicę, pieniądze i płodność. Orzech włoski to mądrość, laskowy źródło płodności, a także pojednania i cierpliwości, migdały to symbol nowego życia i nadziei. Wierzono, że zjedzenie orzechów chroni przed bólem zębów
Owoce są natomiast symbolem płodności i witalności. I tak:
Jabłka symbolizują miłość, zgodę i zdrowie. Powieszone na choince miały zapewnić siłę i długowieczność
Gruszki były gwarancją długowieczności
Śliwki odpędzały złe moce. Kompot ze śliwek lub potrawy z ich dodatkiem miały zapewnić pomyślność i szczęście.
Podczas wigilijnej wieczerzy należało skosztować każdej potrawy, by w nadchodzącym roku niczego nie zabrakło.
Jaka jest Twoja płeć?
W jakim województwie mieszkasz?
Jak często korzystasz z Internetu?
Skacze aniołek,
skacze po chmurkach,
niesie życzenia w anielskich piórkach,
niesie w plecaku babki i świeczki,
a w walizkach złote dzwoneczki.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia!