Kontakt

Analiza wyników ankiety "7 cudów świata starożytnego."

   
    Czy prawdą jest, że Wielka Piramida Cheopsa jest jednocześnie nastarszym cudem świata i jedynym zachowanym do dnia dzisiejszego?  
  Tak    Piramidy w Gizie powstały w około 2500 roku p.n.e.  
    Widzące ogrody Semiramidy znajdowały się w:  
  Babilon      Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie – jeden z siedmiu cudów świata starożytnego zbudowany na polecenie wielkiego króla Nabuchodonozora II (604–562 p.n.e.), który podarował je swojej żonie, Amytis.  
  Świątynia Artemidy stanowiła największą ozdrobę Efezu w Azji Mniejszej. Ruiny Świątyni znajdowały się na terytorium obecnej:   
  TURCJA   
    13 metrowy Posąg Zeusa w Olimpii wykonany w V w.p.n.e. była autorstwa:  
  Fidiasz      Posąg Zeusa – antyczna statua Zeusa z V w. p.n.e., autorstwa Fidiasza ze świątyni Zeusa w Olimpii, zaliczana przez starożytnych Greków do siedmiu cudów świata. Rzeźba przedstawiała siedzącego na tronie Zeusa o poważnym i dostojnym obliczu. Na głowie miał wieniec z gałązek oliwnych, z lewego ramienia zwisał mu złoty płaszcz, w prawej dłoni trzymał statuę bogini Nike, a lewą rękę wspierał na wykładanym szlachetnymi kamieniami berle. Na rzeźbionych oparciach i nogach tronu ukazano postaci bóstw i sceny bitewne. Szatę i włosy Zeusa wykonano ze złota, obnażone części ciała z kości słoniowej, tron z drewna cedrowego wykładanego hebanem i szlachetnymi kamieniami. Rzeźba stała w świątyni w Olimpii przez ok. 800 lat. Po wprowadzeniu zakazu igrzysk olimpijskich, posąg został wywieziony do Konstantynopola ok. 420 roku, gdzie przepadł w pożarze w 475 roku  
    Na obrazku widzimy powstałe w ok. 350 p.n.e Mauzoleum w:  
  Helikarnasie      Mauzoleum w Halikarnasie – jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany przez architektów Satyrosa i Pyteosa na polecenie królowej-wdowy – Artemizji.    
    Kolos Rodyjski był olbrzymich rozmiarow posągiem greckiego boga słońca, czyli:  
  Helios      Kolos Rodyjski – olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa, greckiego boga słońca, wybudowany na wyspie Rodos przez Charesa z Lindos w latach 294-282 p.n.e. Wykonano z brązu i ustawiono u wejścia do portu Rodos dla upamiętnienia niepowodzenia Demetriusza Poliorketesa, który w latach 305-304 p.n.e. oblegał miasto  
    Zbudowana około 280-279 p.n.e. latarnia morska na Faros ułatwiała nawigacje żaglarzom płynącym do:  
  Aleksandrii      Latarnia morska na Faros – starożytna latarnia morska, która została zbudowana około 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.    
    Płeć
  Województwo
Wielkość miejscowości
    Jak często korzystasz z Internetu?