Astronomia
nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego.
Ile lat ma Wszechświat?
Nasz Wszechświat ma 13,7 miliarda lat.
Kto jest na zdjęciu?
Neil Alden Armstrong
amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11. 21 lipca 1969 jako pierwszy człowiek, stanął na Księżycu.
"To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości"
Kto wypowiedział te słowa?
Neil Armstrong
Ile trwa rok na planecie Wenus?
Okres orbitalny tej planety wynosi 225 dni
Jakim terminem określa się tzw. "Punkt Barana" ?
Równonoc wiosenna
Moment przejścia Słońca przez punkt Barana oznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej. Dlatego nazywany jest także punktem równonocy wiosennej. Gdy Slońce znajduje się w punkcie Barana , różnica między lokalnym czasem słonecznym, a lokalnym czasem gwiazdowym wynosi 12 godzin.
Ile trwa obrót Ziemi wokół osi?
23h 56min 4s
Jeden pełny obrót Ziemi trwa 23h 56min 4s.
"Brakujące" minuty wynikają z przesunięcia się Ziemi na orbicie.
Ciemna strona Księżyca
MIT
nie ma czegoś takiego. Księżyc co prawda zwrócony jest cały czas tą samą stroną do Ziemi, jednak wraz z Ziemią zmienia swoje położenie wobec Słońca, więc nie ma żadnego na stałe ciemnego miejsca. Fakt, że po drugiej stronie może być ciemniej – bo Ziemia jest dużym obiektem na księżycowym niebie, i czasami zwróconym osłonecznioną stroną.
Gwiazda Polarna to najjaśniejsza gwiazda na niebie
MIT
Gwiazda Polarna jest gwiazdą najbliżej punktu bieguna północnego nieba – więc jest prawie nieruchoma i była używana do nawigacji. Ze względu na precesję, tytuł tej gwiazdy jest przechodni – w tej chwili jest to Alfa Małej Niedźwiedzicy. A najjaśniejszą gwiazdą widoczną na naszym niebie jest – oczywiście – Słońce.
Chiński mur widać z kosmosu
MIT
Najczęściej powtarzanym błędnym twierdzeniem na temat astronomii jest to, że Chiński Mur widać z kosmosu. To błędne mniemanie, co ciekawe, było popularne zanim mogliśmy się dobrze przyjrzeć naszej planecie z przestrzeni kosmicznej. Chińskiego Muru nie widać z orbity, za to widać dobrze światła miast po stronie nocnej.