Kontakt

Analiza wyników ankiety "Test Geograficzny."

Test Geograficzny.  
Drugą najdłuższą rzeką w Polsce jest:  
Odra.       Odra (854 km) jest drugą - po Wiśle - rzeką w Polsce, biorą pod uwagę całą jej długość. Gdyby uwzględnić tylko część, która leży w granicach Polski, dłuższa wtedy jest Warta.
Poniższa flaga jest flagą:  
Bahrajnu.       Flaga Kataru jest bardzo podobna, ale ma więcej "zębów". Natomiast flaga ZEA jest zupełnie inna.
Stolicą Finlandii jest miasto...    
Helsinki.       Finlandia ma stolicę w Helsinkach.     Helsinki – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 624 427, aglomeracja – około 1,4 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji.
Która religia jest najpopularniejsza w Mongolii?  
Buddyzm.       Oczywiście, jest to buddyzm. 53 proc. ludności deklaruje tę wiarę. Islam i szamanizm mają po około 3 proc., a chrześcijan jest zaledwie 2 proc.
Pireneje tworzą naturalną granicę pomiędzy...    
Francją i Hiszpanią.       W większej części Pirenejów grzbiet pasma tworzy granicę francusko-hiszpańską, przebiegając także przez Andorę.
W którym europejskim mieście siedzibę ma Parlament Europejski?    
W Strasburgu.       Siedziba PE mieści się w Strasburgu i tam odbywa się większość obrad plenarnych. Te jednak często przenoszone są również do Brukseli.
W którym mieście znajduje się to słynne wesołe miasteczko?    
W Wiedniu.       To oczywiście Wiedeń i wiedeński Prater.     Wiedeński Prater jest nowoczesnym światem przygód, który proponuje 250 atrakcji typu action & fun, m.in. karuzelę łańcuchową o wysokości 177 metrów i kolejkę górską pod dachem.     Bodajże najbardziej popularną atrakcją Prateru jest Wiedeński diabelski młyn. Można się na nim wznieść wysoko w powietrze – i to już od 1897 r. W 2008 r. przebudowano „Riesenradplatz” - plac, na którym stoi Diabelski młyn. Dziś wejście do tego parku rozrywki ma nostalgiczny klimat, przypominający Prater z roku 1900. Główną atrakcją jest muzeum Madame Tussauds. Tutaj można spotkać celebrytów z całego świata: od Arnolda Schwarzeneggera przez Falco, cesarzową Elżbietę i Gustava Klimta aż po Robbiego Williamsa i Nicole Kidman. Wyjątkowy lot nad Wiedniem zapewnia „Fly Board”: Animacja lotu rozpoczyna się w systemie kanalizacyjnym i prowadzi przez wąskie uliczki śródmieścia. W kinie 5D odbędziesz przejażdżkę rikszą po Murze Chińskim.
Krzysztof Kolumb urodził się...  
We Włoszech.       Kolumb w zasadzie nie był Hiszpanem, ponieważ urodził się w 1451 roku w Republice Genui (dzisiejsze Włochy). Jego pierwsza morska wyprawa prawie kosztowała go życie. Ojciec Krzysztofa, Domenico Colombo pochodził ze średniej klasy i był tkaczem wełny, matka nazywała sięSusanna Fontanarossa.     Krzysztof Kolumb w języku hiszpańskim to Cristobal Colon, a w języku angielskim to Christopher Columbus. To niezwykle ciekawa, bardzo kontrowersyjna i nie do końca zbadana postać historyczna.
Czyja wyprawa jako pierwsza wykonała rejs dookoła świata?    
Ferdynanda Magellana.       Magellan 20 września 1519 roku wyruszył z Hiszpanii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim. Wyprawa, która wypłynęła pod jego dowództwem, jako pierwsza opłynęła Ziemię. Zginął 27 kwietnia 1521 zabity przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim.
Z tym malowniczo położonym zamkiem związana jest ciekawa historia - po zakończeniu II wojny światowej na terenie budowli odnaleziono rodzaj inkaskiego pisma sporządzonego na węzłach. Podobno udało się odczytać informację o ukrytym skarbie...     Gdzie znajduje się ten zamek?    
W Niedzicy.       Nidzicki zamek - potężna warownia od wieków majestatycznie panująca nad naszym miastem. Wybudowana około 1370r., przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, jako jeden z najważniejszych punktów strategicznych w krzyżackim systemie obronnym XIV wieku. Gotycka twierdza, najdalej wysunięta na mapie państwa krzyżackiego, położona na wysokim wzgórzu, na wschód od średniowiecznej osady. Prawdopodobnie stanęła na miejscu drewnianego strażniczego gródka z XIII w., lokalizowanego na obszarze obecnego podzamcza. Warownia otoczona moczarami oraz rozległymi bagnami, była swoistą tarczą obronną na południową stronę państwa zakonnego. Chroniła liczne wsie założone przez zakon, w rejonie Dąbrówna, Olsztynka i Działdowa przed odwetowymi wyprawami Litwinów. Zabezpieczała alternatywny szlak z Mazowsza do Malborka. Była siedzibą zarówno komtura jak i prokuratorów. 8 lipca 1410 roku miasto wraz z zamkiem bez walki przejęte zostało przez króla Władysława Jagiełło. Stało się tak, bowiem oddziały marszałka zakonnego i komtura ostródzkiego na krótko przedtem ruszyły w stronę Lubawy. W tym czasie załogę zamku nad rzeką Nidą stanowiło kilku starszych braci zakonnych, jakikolwiek opór nie miał sensu. We wrześniu 1410 roku miasto wraz z zamkiem wróciło w ręce krzyżaków. Kończący tę wojnę pokój pozostawił miasto we władaniu zakonu. 25 lipca 1414 roku armia króla Jagiełły rozpoczęła oblężenie Nidzicy.
Najdłuższe molo w Polsce znajduje się w...  
W Sopocie.       Obiekt składa się z 2 części: drewnianej i lądowej.     Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to plac o powierzchni 20 tys. mkw., na którym znajdują się: przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa, punkty gastronomiczne oraz dużo zieleni. Na placu mogą byś organizowane imprezy masowe do 6 tys. osób, a w okresie zimowym funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. Jest to jedyne miejsce w Sopocie na organizację dużych imprez promocyjnych.   Część drewniana (spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu ( 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 roku funkcjonuje przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek.
Częścią którego kraju jest Tabasco?  
Meksyk.     Tabasco to stan w Meksyku, na południowym brzegu Zatoki Meksykańskiej. W odróżnieniu od większości kraju o suchym klimacie, Tabasco ma gorący klimat tropikalny i jest porośnięte gęstą dżunglą.
Jak nazywa się stolica Urugwaju?  
Montevideo.       Montevideo od ponad dekady przoduje w zestawieniu miast o najwyższej jakości życia w Ameryce Połduniowej.
Gdzie na świecie wciąż w największej skali istnieje niewolnictwo?  
W Mauretanii.       Dziś około 600,000 mieszkańców Mauretanii, czyli ok. 20% populacji, to niewolnicy. Są to w większości członkowie czarnoskórego ludu Haratin, który od wieków był zniewolony. Niewolnictwo zostało w Mauretanii zniesione dopiero w roku 1981, a w roku 2007 posiadanie niewolników stało się karalne. Jest to jednak martwe prawo - do tej pory skazano zaledwie jedną osobę. Kwestia niewolnictwa stanowi w Mauretanii nieustający temat debaty publicznej.
Papua - Nowa Gwinea graniczy z jednym państwem, jakim?  
Indonezja.       Papua-Nowa Gwinea graniczy tylko z Indonezją!
Dlaczego mówimy ''Włochy'' a nie np ''Italia''?  
Od nazwy celtyckiego plemienia.     W czasach starożytnych tereny dzisiejszych Włoch zamieszkiwało celtyckie plemię Wolków (lub Wolsków), które w językach germańskich określane było jako Walh, co znaczyło po prostu “obcy”.