Kontakt

Analiza wyników ankiety "Quiz Biologiczny."

Quiz Biologiczny.    
Co zawierała oryginalna receptura Pepsi-Coli?  
Enzym trawienny.     Pepsi Cola, po raz pierwszy wprowadzona w roku 1898 jako napój leczniczy, została nazwana od dwóch składników - pepsyny (enzym trawienny) i orzechów koli. W roku 1931 firma zbankrutowała. Nowy właściciel zmienił przepis tak, by napój bardziej przypominał odnoszącą sukcesy Coca-Colę.
Jak brzmi pełna nazwa RNA?  
Kwas rybonukleinowy.     RNA to inaczej kwas rybonukleinowy.     RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest polimerem utworzonym przez połączone ze sobą monomery zwane nukleotydami. Choć RNA budową przypomina kwas DNA, to jednak istnieją pomiędzy tymi dwiema cząsteczkami zasadnicze różnice. W przeciwieństwie do DNA, który jest dwuniciowy, RNA tworzy tylko jedna nić (mówimy, że RNA jest jednoniciowy). Ponadto kwas ten jest nietrwały, poddany na działanie endonukleaz, pod których wpływem ulega rozpadowi.
Skąd zarodki ptaków biorą tlen wewnątrz jaj?  
Tlen wnika przez pory w skorupce.       Bezpośrednio pod skorupką znajduje się mały zbiornik powietrzny. Mikroskopijne pory w skorupce umożliwiają wymianę powietrza, dzięki czemu rozwijający się ptak może oddychać.    
Jakie właściwości ma bieluń?  
Halucynogenne.       Bieluń dziędzierzawa to kwiat o silnych właściwościach halucynogennych, przez co dawniej nazywano go czarcim zielem.
Nauka o płazach i gadach to:  
Herpetologia.       Herpetologia (z gr. herpeton – "pełzać" i logos "nauka" czyli nauka o zwierzętach pełzających) – dział zoologii badający płazy i gady.
Ile występuje podstawowych smaków odczuwalnych przez ludzi?  
5       Te smaki to: słodki, słony, kwaśny, gorzki oraz umami. Ten ostatni, często pomijany, jest to smak kwasu glutaminowego, który jest składnikiem większości białek.
Która część narządu słuchu wyrównuje ciśnienia, zabezpieczając przed rozerwaniem błony bębenkowej?  
Trąbka Eustachiusza.       Trąbka Eustachiusza łączy ucho środkowe z gardłem, co pozwala na swobodny przepływ powietrza niezbędny w procesie wyrównania ciśnień po obu stronach błony bębenkowej.
Jaki jest największy organ człowieka?  
Skóra.       Skóra jest nie tylko największym (ok. 2 m²), ale również najcięższym organem człowieka (ok.16% masy ciała). Składa się z trzech warstw : naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Do czego wykorzystywana jest konwalia?  
Jako lek na serce.       Konwalia majowa wzmacnia siłę skurczu serca i jest stosowana w początkowych stadiach niewydolności krążenia. Jest jednocześnie silnie trująca przy przedawkowaniu. Opisano zatrucia śmiertelne u dzieci po zjedzeniu kilku jagód czy wypiciu wody z wazonu, w którym stał bukiet konwalii.
Co to za zwierzę?  
Papuga.       Głowa papug charakteryzują się obecnością masywnego, lecz krótkiego, silnego, zakrzywionego dzioba. Czaszka ptaków charakteryzuje się dużą lekkością, co wynika z braku zębów w szczękach, oraz spneumatyzowaniem kości. Dla ptaków charakterystyczne są silnie wykształcone oczodoły.
Który lekarz odkrył, że źródłem epidemii cholery w 1854 roku w Londynie była zanieczyszczona woda?  
John Snow.       John Snow odkrył nie tylko, że źródłem zakażenia cholerą w Londynie była pompa wodna, ale również był pionierem stosowania narkozy (eter i chloroform).
Ile razy rocznie poruszają się żebra podczas oddychania?  
5 milionów.       W trakcie oddychania żebra poruszają się rocznie 5 milionów razy.
Co to jest autotomia?  
Odrzucenie części organizmu (np. ogona) - reakcja obronna.       Autotomia (z greckiego αυτοτομία – samooddzielanie się) – fizjologiczna reakcja obronna występująca głównie wśród bezkręgowców, polegająca na odruchowym odrzuceniu przez zwierzę części ciała, kiedy jest ono w niebezpieczeństwie. Przykładem autotomii jest odrzucenie ogona przez większość jaszczurek lub odnóży przez raki i pajęczaki. Strzykwy odrzucają część swoich wnętrzności, rozgwiazdy i wężowidła – ramiona.
Gdzie w ciele człowieka znajduje się pętla Henlego?  
W nerkach.       Jest to część kanalika nerkowego. Odpowiada za zagęszczanie moczu.
Gdzie znajdują się wyspy Langerhansa?  
W trzustce.       Wysepki Langerhansa (łac. insulae pancreaticae), inaczej wysepki (wyspy) trzustkowe – jeden z gruczołów wydzielania wewnętrznego, w postaci zgrupowania (skupiska) komórek występujących i rozrzuconych w miąższu trzustki.
Której z poniższych części ciała nie posiadają pająki?  
Nibynóżek.       Szczękoczułki i nogogłaszczki to dodatkowe (poza standardowymi ośmioma)odnóża pająka odpowiedzialne odpowiednio za przebijanie się przez ciało zdobyczy oraz za jej przytrzymywanie. Płucotchawki to narząd oddechowy pajęczaków, zaś nibynóżki charakterystyczne są dla pełzaków (ameb).