Kostkowce.
Ich parzydełka powodują bardzo bolesne obrażenia, a w przypadku niektórych gatunków nawet skutki śmiertelne. Australijscy Aborygeni mówią o syndromie Irukandji — bliskie spotkanie z meduzą o tej nazwie, choć stosunkowo niezbyt bolesne, może zakończyć się niewydolnością serca, jeśli szybko nie poda się antidotum. Ból stopniowo narasta i podobno towarzyszy mu uczucie niechybnie nadchodzącej śmierci — nie dziwi więc wcale, że nieduże, sześcianowate meduzy cieszą się złą sławą.
Najgroźniejsze z tych meduz zamieszkują wody?
Wody Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.
Są jednymi z najgroźniejszych dla człowieka zwierząt z uwagi na bardzo toksyczny jad swych parzydełek, powodują ofiary śmiertelne wśród kąpiących się w morzu.
Szerszeń azjatycki.
Wyjątkowo niebezpieczny szerszeń o długości ciała równej ludzkiemu palcowi i rozpiętości skrzydeł sięgającej niemal 8 cm. Mieszka na terenie niemal całej Azji, żywi się pszczołami, modliszkami, a nawet nie gardzi innymi szerszeniami. Sprytne pszczoły opracowały skuteczną strategię bronienia się przed tymi agresywnymi napastnikami: zapraszają szerszenia do ula, po czym szczelnie otaczają go całą grupą i duszą. Ukąszenia szerszenia azjatyckiego są bardzo bolesne i potencjalnie śmiertelne.
Trucizna powoduje...
Niewydolność nerek.
Ukąszenia szerszenia azjatyckiego są bardzo bolesne i potencjalnie śmiertelne — trucizna powoduje niewydolność nerek.
Ryby rozdymkowate.
Nie wszystkie ryby z tej rodziny są toksyczne, ale większość z nich zawiera silnie trującą tetrodoksynę, powodującą paraliż mięśni, utratę zdolności oddychania, a w rezultacie śmierć. Toksyczność rozdymek jest legendarna, przede wszystkim dlatego, że niektórzy próbują sprawdzić ją na sobie. Ryby te bywają jedzone w krajach Dalekiego Wschodu. Doświadczony kucharz potrafi oddzielić trujące części od jadalnych, jednak ofiary śmiertelne zdarzają się każdego roku, co sprawia, że konsumpcja rozdymek jest spożywczym odpowiednikiem rosyjskiej ruletki.
Ile czasu musi szkolić się kucharz, by móc przygotowywać potrawy z tego typu ryb?
3 lata.
Przygotowanie potraw z tego typu rybw restauracjach jest ściśle kontrolowane przez japońskie prawo, wymagające co najmniej 3 - letniego rygorystycznego szkolenia w tej materii.
Jelenie i sarny – 120 ofiar rocznie.
Uroczy jelonek Bambi z bajek Disneya to usobienie delikatności, jednak w prawdziwym życiu to właśnie przedstawiciele jego gatunku okazują się być jednymi z najbardziej nuebezpiecznych dla życia człowieka zwierząt. Często spotykane w pobliżu terenów leśnych znaki drogowe z wizerunkiem rogacza pod żadnym pozorem nie powinny być lekceważone. Dla większości kierowców zderzenie czołowego z tym ważącym średnio ok. 70 kilo zwierzęciem niestety najczęściej kończy się tragicznie – jelenie i sarny zdecydowanie prowadzą w niechlubnej statystyce drogowych zabójców.
W jakich miesiącach odbywa się okres godowy saren?
Lipiec-sierpień.
Ruja odbywa się raz w roku w okresie od 15 lipca do 20 sierpnia. W zależności od warunków pogodowych termin jej rozpoczęcia i zakończenia może się nieco przesunąć. Upalne lato jest dla saren najdogodniejszą porą na odbycie zalotów. Małe sarenki na świat przyjdą po 11 miesiącach.
Bawoły afrykańskie – 200 ofiar rocznie.
Ten ważący blisko półtora tony bawół zwany jest w Afryce czarną śmiercią lub twórcą wdów, gdyż co roku zabija tam dziesiątki osób. Te potężne ssaki potrafią skutecznie bronić się nawet przed stadem lwów, więc poza człowiekiem nie mają w naturze innych wrogów. Strach przed bawolimi rogami czują jednak także i uzbrojeni kłusownicy – ranne bawoły stają się jeszcze bardziej niebezpieczne, w walce o swoje życie potrafią ścigać i osaczyć myśliwych.
Ile trwa ciąża samicy bawoła?
340 dni.
Samce i samice mają ustaloną odmienną hierarchię w stadzie. Po ciąży trwającej ok. 340 dni na świat przychodzi jedno młode.
Najwięcej porodów przypada na okres pory deszczowej, gdy trawa jest zielona i dostatecznie dużo wody. Bawoły żyją w dużych stadach na sawannie lekko zalesionej ze stałym dostępem do wody. Pasą się w nocy, we wczesnych godzinach rannych lub z wieczora. Gdy słońce w południe mocno grzeje, zwierzęta te starają się uciec w cień, gdzie mogą odpocząć.
Słonie – 500 ofiar rocznie.
Te niezgrabne olbrzymy to jedne z najinteligentniejszych zwiarząt świata i jednocześnie jedne z najczęstszych ofiar nielegalnego kłusownictwa. Oficjalnie handel kością słoniową jest zakazany, jednak na czarnym rynku pojawia się coraz więcej tego wartego miliony dolarów towaru. Mimo że jedynym sposobem na zdobycie kości słoniowej jest zabicie zwierzęcia, słoniom udaje się czasem wyjść zwycięsko z pojedynku z kłusownikiem – co roku ginie w Afryce i Azjii kilkuset ludzi zadeptanych lub przygniecionych ich kilkutonowym cielskiem.
Ile kilogramów dziennie może zjadać dorosły słoń?
Do 130 kg.
Słonie żywią się głównie korzeniami, owocami i trawą. Dorosły słoń może zjadać nawet do 130kg jedzenia dziennie. Aby zdobyć tyle żywności często muszą pokonywać duże odległości. Słonie posiadają duże kły, które służą im do kopania korzeni, odrywania kory z drzew, a nawet do walki.
Krokodyle – 1 500 – 2 000 ofiar rocznie.
Krokodyle nie tylko wyglądają na niebezpieczne zwierzęta, one po prostu nimi są. W przeciwieństwie do bawołów czy słoni, krokodyle bardzo trudno zlokalizować. Atakują one z ukrycia, przez co ich ofiary, w tym także bardzo często ludzie, nie mają czasu zareagować i ustrzeć się przed śmiercionośnym atakiem. Krokodyle najczęściej czają się na swoje ofiary w wodzie lub tuż przy brzegu, bo właśnie w takim środowisku mają największe szanse na udany atak. Ich szczęki są tak silne, ze bez problemu rozdzierają ludzkie ciało.
Czy krokodyle można spotkać na otwartym morzu?
Tak.
Można je spotkać w Azji południowej, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce. Zamieszkują środowisko wodne, spotyka się też je na otwartym morzu. Większość gatunków zamieszkuje tropiki.
Hipopotamy – 3 000 ofiar rocznie.
Hipopotamy, podobnie jak słonie, wydają się być łagodnymi olbrzymami, jednak w przeciwieństwie do swoich kuzynów z trąbami, hipopotamy są z natury niezykle agresywne. Zwierzęta te są nie tylko bardzo silne, ale również zaskakująco szybke – w ciągu kilku sekund potrafią rozwinąć prędkość 30 km/h. Człowiek znajdujący się w pobliżu rozwścieczonego hipopotama praktycznie nie ma szans na przeżycie, co niestyty potwierdzają czarne statystyki.
Hipopotamy są wegetarianami.
Fakt.
Aż trudno uwierzyć, że te olbrzymie zwierzęta są wegetarianami. Hipopotamy w ciągu dnia spędzają czas w wodzie, dzięki temu skutecznie chłodzą się nawet w największe upały. Natomiast wieczorem i nocą, kiedy robi się nieco chłodniej wychodzą na brzeg w poszukiwaniu jedzenia. Dla hipopotamów najlepszą restauracją jest trawiaste pastwisko, ponieważ trawa to ich ulubiony specjał. Ciekawostką jest fakt, że hipopotam, aby się najeść, musi za jednym razem zjeść tyle trawy, ile odpowiada wadze dorosłego człowieka. Zwierzęta nie pogardzą też wszelkimi roślinami wodnymi.
Skorpiony – 5 000 ofiar rocznie.
Już jedno spojrzenie na tego stawonoga przyprawia o gęsią skórkę. Długi odwłok zakończony kolcem, który zawsze zdaje się złowrogo wskazywać kolejną ofiarę sprawia, że skorpiony są jednymi z najbardziej przerażających człowieka stworzeń. Mimo że zaledwie 25 z blisko 1500 gatunków skorpiona jest jadowitych i niebezpiecznych dla człowieka, to liczba zabijanych przez nich corocznie osób jest przytłaczająca.
Wszystkie skorpiony są śmiertelnie jadowite.
Mit.
Tylko ok 50 gatunków stanowi zagrożenie dla życia człowieka.. Reszta gatunków, jest mniej groźna – choć jest to sprawa indywidualna (alergicy). Ukłucie najczęściej jest podobne w objawach do użądlenia osy lub pszczoły, czasem może pojawić się gorączka i wymioty, które zazwyczaj szybko ustępują.
Psy – 40 000 ofiar rocznie.
Lojalne, odważne, bezgranicznie oddane i kochające – psy nie bez powodu nazywa się najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Posiadanie takiego czworonoga wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością – pies w rękach nieodpowiedniego właścieciela to niebezpieczeństo, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Śmiertelne pogryzienia przez psy, o których niestety słyszy się coraz częściej, są wynikiem ludzkich błędów i zaniechań – brak mądrego wychowania psa, zaniedbywanie i znęcanie często doprowadzają do wyzwolenia w zwierzęciu jego pierwotnych instynktów, doprowadzając w rezultacie do tragedii. Psy są także głównymi nosicielami wścieklizny, na którą w samych Indiach co 30 minut umiera jedna osoba.
Na podstawie liczby pogryzionych osób powstał ranking psów najczęściej atakujących ludzi. Brytyjski "Dogs Today" zliczył wszystkie pogryzienia, w których wiadomo było jakiej rasy był napastnik.
Najbardziej agresywnym psem okazał się pies rasy?
Jack Russel Terrier.
Ta rasa to niekwestionowany numer 1. Ma na swoim koncie dziesiątki pogryzień rocznie. Najtragiczniejsze zdarzeniem z psem tej rasy w roli głównej miało miejsce w 2012 roku. W Liverpoolu pies rasy jack russel terrier zagryzł tygodniowe niemowlę.
Węże – 50 000 ofiar rocznie.
Pierwszą trójkę mrożącego krew w żyłach rankingu najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata zamyka wąż. To obślizłe stworzenie występuje w przyrodzie w 725 gatunkach, z których przedstawiciele aż 250 potrafą zabić człowieka jednym ugryzieniem. To, że nie wszystkie węże są śmiertlenie jadowite nie jest chyba żandym pocieszeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że co roku zwierzęta te zabijają blisko 50 tysięcy ludzi.
Najbardziej jadowitym wężem świata jest?
Tajpan pustynny.
Najbardziej jadowity wąż na świecie. Pojedyncze ugryzienie zawiera wystarczającą liczbę jadu, aby zabić 100 dorosłych ludzi lub 250 000 myszy. Jego jad jest 200-400 razy silniejszy od jadu zwykłej kobry. Toksyny zawarte w jadzie mogą zabić dorosłego człowieka w 45 minut.
Muchy tse-tse – 400 000 ofiar rocznie.
Ten mały skrzydlaty insekt potrafi jednym ukąszeniem zabić rosłego człowieka. Muchy tse-tse przenoszą świdrowca, pasożyta bardzo groźnego dla życia wszystkich ssaków, w tym także człowieka, wywołującego chorobę zwaną śpiączką afrykańską. Po dwóch-trzech miesiącach od zakażenia pasożytem organizmu następuje skrajne wycieńczenie i sen, który kończy się śmiercią.
Czy istnieje szczepionka zapobiegająca chorobom wywołanym przez muchy Tse-tse?
Nie.
Do dnia dzisiejszego nie została wynaleziona żadna skuteczna metoda zwalczania muchy Tse-tse. Nie istnieje także szczepionka zapobiegająca chorobom przenoszonym przez Glossina.
Profilaktyka polega przede wszystkim na na unikaniu kontaktu z gatunkiem. Ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży, chroniącej przed ugryzieniem owada. Zalecane są ubrania uszyte z grubych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w kolorze khaki i oliwkowym.
Podczas pobytu należy stosować środki odstraszające owady, w postaci sprayów lub maści, z jak największą zawartością składnika deet. Wskazane są bezzapachowe kosmetyki. Podczas snu zawsze korzystaj z moskitiery. Nie zaleca się aplikowania słodkich balsamów i perfum oraz jazdy samochodami z odkrytym dachem.
Komary – 1 000 000 – 3 000 0000 ofiar rocznie.
Komary to niewątpliwie najbardziej irytujące stworzenia natury, ale to wcale nie z tego powodu znajdują się na pierwszym miejscu rankingu najniebezpieczniejsyzch zwierząt. Malaria, żółta febra i filalrioza to jedne z najcięższych chorób zakaźnych świata, a za ich rozprzestrzenianie odpowiadają właśnie komary. Mimo podejmowania coraz bardziej skutecznych prób ochrony przed ich ukąszeniami, rok rocznie insekty te zabijają zatrważająco wielką liczbę osób.
Samce komarów odżywiają się wyłącznie nektarem kwiatów.
Fakt.
Samice komara odżywiają się krwią kręgowców, głównie ssaków i ptaków. Samce odżywiają się wyłącznie nektarem kwiatów.