Kontakt

Analiza wyników ankiety "Euro i Polska"

Czy słyszałeś o liście otwartym ekonomistów i przedsiębiorców do premiera Morawieckiego w sprawie jak najszybszego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę?
"W Europie trwa właśnie dyskusja o przyszłym kształcie UE i wszystko wskazuje na to, że nie będzie Unii dwóch prędkości. Jedyną przyszłością będzie poszerzona eurostrefa" - czytamy w opublikowanym we wtorek przez "Rzeczpospolitą", czytamy w liście otwartym do premiera.   Czy zgadzasz się z tym twierdzeniem?
Ekonomiści i przedstawiciele przedsiębiorców piszą: "przy naszym tranzytowym położeniu geograficznym nie mamy wyboru: albo w przyszłości będziemy w strefie euro, albo w strefie wpływów Rosji";   Czy zgadzasz się z takim twierdzeniem?
Sygnatariusze listu otwartego, zwracają uwagę, że - wbrew obawom sprzed kilku lat - strefa euro się nie rozpadła, lecz wyszła z kryzysu wzmocniona. Dodają, że jej PKB szybko rośnie napędzając koniunkturę w Polsce.   Czy zdajesz sobie sprawę, że obecny wzrost gospodarczy zawdzięczamy przede wszystkim szybkiemu rozwojowi strefy euro?
W liście otwartym czytamy też, że "z ponad 50-procentowym udziałem krajów wspólnej waluty w polskim eksporcie jesteśmy jedną mocno zintegrowaną i zsynchronizowaną gospodarką. A to oznacza, że polityka Europejskiego Banku Centralnego będzie dostosowana do potrzeb naszego kraju?   Czy wiesz, że dzięki temu strefa euro, będzie musiała się liczyć z naszym zdaniem i nie będziemy na "łasce" 'EBC'? 
Czy wiesz, że przyjęcie przez Polskę euro będzie wypełnieniem naszych traktatowych zobowiązań, które podjęliśmy wchodząc do UE, a z których nikt polskich władz nie zwolnił?
Czy uważasz, że konieczne jest powołanie stałej rady, która wskaże niezbędne zmiany w systemie prawnym oraz finansowym, pomoże wybrać właściwy moment wejścia do mechanizmu ERM II i opłacalny dla polskiej gospodarki kurs zamiany złotego na euro, a także zainicjuje społeczną akcję informacyjną, która dostarczy społeczeństwu obiektywnych danych w wspólnej walucie i rozwieje mity wokół operacji jej przyjęcia?
Płeć
Wiek
Województwo
Wielkość miejscowości
Sytuacja zawodowa
Jak często korzystasz z Internetu?