Kontakt

Analiza wyników ankiety "Używki."

Czy Pan/Pani pali papierosy?  
Ile paczek papierosów wypala Pan/Pani w ciągu dnia?  
Jak często Pan/Pani pije napoje alkoholowe?  
W jakich napojach alkoholowych Pan/Pani gustuje, czyli jakie spożywa najczęściej?  
Czy kiedykolwiek w życiu Pan/Pani spróbował/spróbowała (lub nadal to robi) narkotyków?  
Jakie z poniżej wymienionych narkotyków Pan/Pani teraz bądź w przeszłości zastosował?  
Proszę zaznaczyć, według własnych przekonań, stopień szkodliwości danej używki na organizm ludzki.  
Czy Pana/Pani zdaniem jest Pan/Pani uzależniony od jakiejkolwiek z używek, wymienionych w ankietowych pytaniach bądź odpowiedziach?  
Dlaczego Twoim zdaniem młodzież sięga pierwszy raz po papierosy?  
Dlaczego Twoim zdaniem młodzież sięga pierwszy raz po alkohol?  
Dlaczego Twoim zdaniem młodzież sięga pierwszy raz po narkotyki?  
W jakich sytuacjach Twoim zdaniem młodzież najchętniej sięga po papierosy?  
W jakich sytuacjach Twoim zdaniem młodzież najchętniej sięga po alkohol?  
W jakich sytuacjach Twoim zdaniem młodzież najchętniej sięga po narkotyki?  
Jak zachowujesz się po spożyciu alkoholu?  
Czy podczas spożywania alkoholu zdarzyło Ci się stracić świadomość?  
Jak często pije Pan/i napoje energetyczne?  
Czy mieszasz napoje energetyczne z alkoholem?  
Płeć:  
Wiek:  
Alkoholicy piją codziennie.  
Mit.     Faktem jest, że niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie, nie jest to jednak żadna reguła. Kiedy rozwój choroby postępuje, najczęstszym wzorcem picia stają się ciągi alkoholowe przerywane okresami abstynencji, które mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy.
Papierosy 
łagodzą stres.  
Mit.     Wręcz przeciwnie! Nikotyna pobudza, bo podnosi ciśnienie krwi. Fakt, może przynieść ukojenie, ale tylko nałogowemu palaczowi, bo zaspokoi głód nikotynowy, który pojawia się, gdy stężenie tej substancji we krwi spada. Prawda jest więc taka, że nikotyna łagodzi tylko jeden rodzaj stresu – ten spowodowany faktem, że nie możemy zapalić papierosa...
Gdy się nie zaciągam papierosem, nie szkodzę sobie...   
Mit.     To nieprawda. Palenie bez zaciągania się dymem to nic innego jak palenie bierne. W takiej sytuacji do płuc i tak trafia toksyczny dym, który uwalnia się z papierosa. Może on przyczynić się do rozwoju raka!
Joint jest zdrowszy niż papieros.  
Mit.     Marihuana jest najpopularniejszym w Polsce narkotykiem. Jak wynika z badań, dymem z konopi indyjskich zaciągnęło się chociaż raz w życiu około 4 milionów Polaków. Od gimnazjalistów, przez policjantów i prawników, aż po profesorów uniwersytetów. Wielu z nich posługuje się przy tym argumentem, że joint jest zdrowszy niż fajki. To nieprawda.   Jak wykazały badania nowozelandzkich uczonych, wypalenie jednego splifa szkodzi płucom mniej więcej tak jak wypalenie dwóch i pół papierosa z tytoniu. Uczeni ustalili, że dym z konopi w znacznie większym stopniu osłabia oskrzela niż dym tytoniowy i że te uszkodzenia kumulują się w czasie, zatem im częściej palisz, tym gorzej dla Twoich płuc i oskrzeli. Badanie wykazało, że po wypaleniu jednego jointa drugi ma tak niekorzystny wpływ na drogi oddechowe, jak pięć papierosów.
Mężczyźni częściej biorą narkotyki.  
Fakt.     Owszem, i to znacznie częściej niż kobiety. Według danych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prawie trzy razy więcej facetów paliło jointy, pięć razy więcej spróbowało LSD, trzy razy więcej kokainę. Być może dlatego, że - jak wykazali uczeni z Yale University School of Medicine - kobiety gorzej znoszą uzależnienie i silniej doświadczają jego skutków w sferze psychiki, zdrowia, a także w relacjach społecznych, np. w pracy.
Alkoholizm jest chorobą.  
Fakt.     Zespół uzależnienia od alkoholu jest chorobą uwzględnioną w obowiązującej w Europie Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), jak również w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM–IV-TR). Uzależnienie od alkoholu jest chorobą mającą swoje przyczyny, fazy rozwoju, charakterystyczne patologiczne mechanizmy. Zdiagnozowanie zespołu uzależnienia od alkoholu jest możliwe w przypadku rozpoznania przez osobę do tego celu przeszkoloną konkretnych objawów choroby.
Alkoholik po terapii będzie mógł wrócić do picia towarzyskiego.  
Mit.     Cele terapii uzależnienia od alkoholu nie są ukierunkowane na nauczenie alkoholika picia w sposób kontrolowany, ponieważ stałoby to w sprzeczności z podstawową prawdą, wedle której alkoholik bezpowrotnie traci zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem. Ważne jest, aby już w początkowym okresie terapii osoba uzależniona przynajmniej w pewnym stopniu pogodziła się z myślą, że do skutecznego trzeźwienia konieczne jest podjęcie decyzji o całkowitym zaprzestaniu picia alkoholu.
Kilka papierosów dziennie to 
nie problem.  
Mit.     Wypalenie nawet jednego papierosa dziennie może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mają genetyczne skłonności do zachorowania na raka płuc.
Marycha to wstęp do heroiny.  
Mit.     Istotnie, gdy spojrzeć na ludzi uzależnionych od heroiny, to prawdopodobnie 100% z nich zaczynało od marihuany. Jednak jeśli spojrzeć z drugiej strony, liczba użytkowników marihuany jest tak przytłaczająco większa niż ludzi, którzy sięgnęli po twarde narkotyki, że nie ma mowy o żadnym koniecznym związku.   Niemal 10% Polaków przyznaje się, że kiedykolwiek w życiu paliło marihuanę. Po heroinę sięgnęło zaś... 0,1 procenta. Czyli prawie stukrotnie mniej. A zatem niemal 99% tych, którzy zapalili, na marihuanie poprzestało. 
Aby przestać być alkoholikiem, wystarczy skończyć z piciem.  
Mit.     Uzależnienie od alkoholu nie polega na tym, że osoba, która na nie zapadła nie potrafi przestać pić, a raczej na tym, że nie potrafi trwale utrzymywać abstynencji pomimo podjętej decyzji o zaprzestaniu picia. Skoro uzależnienie charakteryzuje się tym, że picie alkoholu drastycznie zawładnęło całym życiem człowieka (psychologicznym, społecznym, duchowym) trudno oczekiwać, że samo przerwanie picia będzie miało naprawczy wpływ na zniszczone obszary życia emocjonalnego, rodzinnego, czy sferę wartości).