Analiza wyników ankiety "Miejsca dziwne, lecz prawdziwe."

Świat w którym żyjemy pełen jest pięknych miejsc i przytłaczających cudów natury. Życie w mieście i modernizacja ogranicza nasze pole widzenia, zawsze jednak pozostaje coś nowego do odkrycia. Nasza planeta ma do zaoferowania wiele cudów, jak choćby te dziwne i jednocześnie wspaniałe miejsca na ziemi.     Miejsca dziwne, lecz prawdziwe.
Zjeżdżalnia Świątyni Majów, Bahamy.     Ten malowniczy i rajski zakątek – Archipelag Wysp Bahama (Bahamas, Bahamy) leży na Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Kubą i Florydą. Tworzy go tysiące raf koralowych oraz kilkaset wysp i wysepek pochodzenia koralowego o równinnym terenie i barwnej tropikalnej roślinności, które cieszą się popularnością wsród turystów przede wszytkim z powodu pięknych białych plaż otoczonych palmami.   Ile pięter liczy zjeżdżalnia?
Goście Atlantis Resort na Bahamach mają dostęp do 141-akrowego parku wodnego, w którym jest ponad 75 milionów litrów wody. Poszukiwacze wrażeń mogą zaliczyć „Leap of Faith” – 60-piętrową zjeżdżalnię, która biegnie po ścianie repliki świątyni Majów i wewnątrz przezroczystego tunelu w basenie z rekinami.  
Wyspa Lalek (La Isla de la Munecas).     Mroczna "wyspa" jest siedzibą setek zniszczonych lalek. Na pomysł oryginalnej wyspy wpadł samotnik z natury Julian Santana Barrera. Zebrane przez niego lalki wiszą na drzewach trzymając z dala złe duchy, a zwłaszcza ducha dziewczynki, która przed laty utonęła nieopodal. Barrera usiłował ją uratować, ale jego wyczyny poszły na marne. Od tamtej pory słyszał jęki dziecka. Zwłoki Barerry znaleziono w 2001 roku w miejscu, gdzie wcześniej wydarzyła się tragedia.   Gdzie znajduje się ta wyspa?
Meksyk.     Obecnie na wyspie znajduje się około 1000 lalek, a miejsce to jest jedną z głównych atrakcji stolicy Meksyku, szczególnie chętnie odwiedzaną przez ludzi o mocnych nerwach.
Szklana plaża, Fort Bragg, Kalifornia.     Na pierwszy rzut oka "Szklana plaża" wydaje się plażą podobną do każdej innej, być może nieco bardziej kamienistą. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się kolorowym elementom pod naszymi stopami, okazuje się, iż nie są to kamienie, ale wypolerowane przez morze odłamki szkła, tworzące wielobarwne podłoże.   Przez ile lat morskie fale szlifowały szklane odłamki?
30 lat     Morskie fale przez 30 lat szlifowały szklane odłamki, zamieniając je w niespotykany gdzie indziej tęczowy kobierzec.   Obecnie Glass Beach odwiedzają tłumy turystów chcących zobaczyć to niezwykłe dzieło natury i... ludzkiej lekkomyślności. Każdy próbuje zabrać na pamiątkę garść szklanych kamyczków, choć nie jest to dozwolone. Zachwycając się refleksami światła odbitymi w szklanych odłamkach, warto jednak pamiętać o butach - w przeciwnym wypadku Szklana Plaża może okazać się dla naszych stóp szklaną pułapką.
Vila Franca do Campo, Azory.     Stałe miejsce rozgrywania zawodów Red Bull Cliff Diving. Nurkowie skaczą z wysokości dwudziestu ośmiu metrów, wykonują w powietrzu serię trików i lądują w Atlantyku. Drugą ciekawostką jest też to, że kiedyś ta wysepka była bazą militarną i winiarnią.   Jak powstały Azory?
Azory powstały ze skał wulkanicznych na środku Oceanu Atlantyckiego.  
Gejzery Fly Ranch, Newada, USA.     Powyższe gejzery są cudem natury.
Fałsz.     Te gejzery to nie cud natury. Powstał, gdy studnia z ropą nie została szczelnie zabezpieczona i na powierzchni ziemi zaczęły odkładać się minerały. Swoje niesamowite kolory zawdzięcza glonom obecnym w wodzie.
Kryształowa Jaskinia, Meksyk.     Na terenie gór Naica w Meksyku znajduje się jedna z najbardziej niesamowitych jaskiń na świecie – jaskinia kryształowa. Została odkryta przez dwóch górników w 2000 roku. Naica w języku Indian Tarahumara znaczy cieniste miejsce.   Jaskinia jest położona:
Cueva de los Cristales (Jaskinia Kryształów) znajduje się 300 metrów pod ziemią i 30 pod głównym pokładem wapienia. Zawiera kryształy selenitu, osiągające nawet 15 metrów długości. Stworzyły je roztwory hydrotermalne ze znajdującej się trzy mile niżej komory magmy. - To jest Kaplica Sykstyńska kryształów – mówił zaraz po odkryciu Juan Manuel García-Ruiz, geolog z Uniwersytetu Grenady w Hiszpanii. - Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi, gdzie kryształy ukazałyby się nam w całym swoim pięknie - dodaje.  
Jezioro Abrahama: Alberta, Kanada.     Zamrożone pęcherzyki pojawiające się kiedy jezioro zostaje skute lodem wyglądają pięknie, jednak mogą być bardzo niebezpieczne. A to dlatego, że wcale nie są pęcherzykami powietrza a łatwopalnego metanu, który w połączeniu z powietrzem może tworzyć mieszaniny wybuchowe.   Jezioro Abrahama to:
Sztuczny zbiornik wodny.     Jezioro Abraham jest sztucznym zbiornikiem powstałym po zbudowaniu tamy na rzece North Saskatchewan w zachodniej prowincji Alberta, w Kanadzie.
Salar de Uyuni – pustynia solna w Boliwii.     W boliwijskiej części płaskowyżu Altiplano, który jest największą zaraz po Tybecie wyżyną świata, rozciąga się pustynia solna. To największe takie miejsce na świecie, zajmuje powierzchnię ponad ...No właśnie ile?
12 tysięcy kilometrów kwadratowych.     Salar de Uyuni można odwiedzać o każdej porze roku. Klimat Boliwii jest dość zróżnicowany, na pustyni panują duże wahania temperatury. W dzień temperatura wynosi ponad 25°C, natomiast w nocy spada poniżej zera. Pustynia wygląda niesamowicie o każdej porze roku, przeważnie rozciąga się nad nią błękitne, bezchmurne niebo. W porze deszczowej (od listopada do marca) pustynia solna w Boliwii znajduje się pod cienką warstwą wody, co daje efekt lustrzanego odbicia nieba. W porze suchej natomiast pokryta jest cieniutką warstwą wysuszonej soli.
Różowe jeziora: zachodnia Australia.     Przypominające swoim kształtem stopę pastelowo-różowe Jezioro Hillier leży na wyspie Middle Island należącej australijskiego archipelagu Recherche. To niezwykłe jezioro otoczone jest białym piaskiem oraz gęstym lasem eukaliptusowym, co dodatkowo podkreśla jego różową barwę.   Co powoduje, że jezioro posiada niezwykłe różowe zabarwienie?
Bakterie oraz glony w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych.     Zasolenie w jeziorze wynosi 38%, czyli prawie tyle samo ile wynosi zasolenie Morza Martwego – odpowiada to stężeniu soli około 340g na 1 litr wody. Jezioro Hillier osiąga poziom zasolenia znacznie większy niż wody morskiej, a temperatura jest znacznie wyższa spekuluje się więc, że te czynniki w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych oraz występowaniem różnych bakterii i glonów powodują pastelowo-różowy kolor wody.
Jaskinia robaczków świętojańskich: Waitomo.     Jaskinia znana jest z występującej tam populacji „świecących robaczków”.   Jaskinie powstałe 30 milionów lat temu po raz pierwszy zostały odkryte przez wodza Maorysów w 1800 roku.     Gdzie znajduje się Waitomo?
Nowa Zelandia.     Jaskinia położona jest na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Zlokalizowana jest w południowej części regionu Waikato, 12 km na południowy zachód od Te Kuiti. Jaskinia znana jest z występującej tam populacji „świecących robaczków”.   Ten typ robaczków świętojańskich znajduje się tylko w Nowej Zelandii.
Wodospad Wiecznego Płomienia: Park Chestnut Ridge, Nowy Jork.     Choć wydaje się to nieprawdopodobnie, to właśnie ogień płonie pod wodą, a właściwie w grocie schowanej za spływającymi kroplami wody.   Park Chestnut Ridge znajduje się pomiędzy szeregiem wzgórz w hrabstwie Erie County stanu Nowego Jorku na południowy wschód od Buffalo. Jego nazwa wywodzi się od kasztanowców rosnących na jego wzgórzach. Park otwarty jest przez cały rok – latem można tu biwakować, zimą natomiast oddać się jeździe na nartach. Poza tym jest to idealne miejsce dla rodzin na letnie spacery po szlakach turystycznych, przejażdżkach trasami rowerowymi, czy też rozgrywkach na mieszczących się tam boiskach oraz kortach tenisowych. Jednak największa atrakcja znajduje się na jego obrzeżach, z dala od tłumów turystów.   Co czujemy w miarę zbliżania sie do wodospadu?
Zapach zgniłych jaj.     W miarę zbliżania się do Wodospadu Wiecznego Płomienia, można odczuć zapach zgniłych jaj, który jest niczym innym, jak gazem ziemnym wydobywającym się z pomiędzy warstw łupków. Jedna duża szczelina, usytuowana jest w małej grocie pod strumieniami wody osłoniętej od wiatru i wody, co pozwala na długie podtrzymanie płomienia. W rzeczywistosci płomyk o wysokości około 15 cm czasami gaśnie, dlatego bywa, iż potrzebuje pomocnej dłoni. Najczęściej niosą ją turyści, którzy widząc brak ognia, decydują się ponownie go „uruchomić” przy użyciu zapalniczki bądź zapałek. Wokół wodospadu znajdują się również inne, mniejsze szczeliny, jednak ich zlokalizowanie, a następnie podpalenie wydaje się niemożliwe.
Malowane wzgórza: Wheeler County, Oregon.     Zostały uwtorzone ponad 35 milionów lat temu przez erupcje wulkaniczne, które doprowadziły do wymieszania popiołu, ziemi, minerałów i roślin. Są znane z tego, że zmieniają kolor w zależności od m.in. światła i pogody.   Chciałbyś/chciałabyś zobaczyć to miejsce?
Trawertynowe baseny: Pamukkale, Turcja.     Pamukkale powstało dzięki obecności 17 źródeł termalnych, z których na powierzchnię ziemi wydobywa się woda o temperaturze od 35 aż do blisko 100 stopni Celsjusza.Woda spływa w dół po zboczu góry Cökelez, pozostawiając po sobie wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki. Szacuje się, że ten proces trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Obecnie, wysoki na 160 metrów obszar pokryty osadami ma długość 2700 metrów, a jego szerokość to 600 metrów.   W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza:
Bawełniany Zamek.     W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek, a kto po raz pierwszy zobaczył z daleka białe wapienne tarasy ten nie będzie już zastanawiać się, skąd takie porównanie przyszło komuś do głowy. Porównanie do bawełny jest tym bardziej naturalne, że w okolicach znajdują się rozległe plantacje tej rośliny, której krzaczki pokrywają się w sezonie zbiorów białymi, puszystymi kłębuszkami.
Jezioro Kaindy.     Jezioro powstało po trzęsieniu ziemi w 1911 roku, które stworzyło duże osuwisko blokujące wąwóz i wytworzyło naturalną tamę. Następnie woda deszczowa zalała zalesioną dolinę i stworzyła jezioro z podwodnym lasem. Kaindy ma długość 400 metrów i głębokość 30 metrów.   Gdzie znajduje się jezioro Kaindy?
Kazachstan.     Jezioro Kaindy (Kajyngdy) znajduje się w południowo-wschodnim Kazachstanie, w górach Kungej Ałatau (jedno z pasm Tien-Szan). Kajyngdy słynie z podwodnego lasu - nad taflę jeziora wyłaniają się czubki świerków.