Dla populacji aktualnie pracujących wykonano porównanie 19 aspektów pracy pod względem ich stopnia dopasowania do aktualnego miejsca pracy oraz poziomu istotności tego aspektu dla wykonywanej pracy. W efekcie uzyskano dwuwymiarowy wykres, w którym rozmieszczono poszczególne aspekty według średnich ocen respondentów.;
Aspekty, które są istotne, ale które nie występują w większości miejsc pracy to przede wszystkim stabilność i spokój, a więc: wysoka płaca, brak napięć i stresów, możliwość rozwoju zawodowego i bezpieczeństwo socjalne.
Z kolei wśród ważnych elementów, które pracodawcy, zdaniem badanych, zaspokajają to: dogodne godziny pracy, duża samodzielność w pełnieniu obowiązków, tempo pracy dostosowane do możliwości i co ciekawe (w kontekście stresu i napięć), miła atmosfera. Można jednak przypuszczać, ze przyjazne relacje dotyczą bardziej współpracowników, podczas gdy stres ma miejsce na linii pracownik-pracodawca.
Dla osób pracujących przeprowadzono również analizę czynników wpływających na poziom zadowolenia z pracy. Mimo ogólnego wysokiego poziomu zadowolenia z wykonywanej pracy (deklaracja na poziomie 72%), zidentyfikowano te aspekty, które mają istotny wpływ na poziom satysfakcji. Do analizy posłużono się modelem regresji liniowej ze zmienną objaśnianą „poziom zadowolenia z obecnie wykonywanej pracy” oraz poziomem dopasowania 19 aspektów do obecnie wykonywanej pracy jako zmiennymi objaśniającymi.
Uzyskano bardzo dobry wskaźnik dopasowania modelu do danych (R2=0,33) oraz zidentyfikowane zmienne, które mają najsilniejszy wpływ na poziom satysfakcji z wykonywanej pracy.
W pierwszej trójce znalazły się takie elementy jak: wysoka płaca, miła atmosfera (współpracownicy) oraz możliwość rozwoju osobistego. Co ciekawe, poprzednio wskazywane aspekty określane jako ważne, ale niedopasowane, tj. bezpieczeństwo socjalne i możliwość rozwoju zawodowego nie przesądzają o poziomie zadowolenia z pracy.
Notka metodologiczna
Badanie zostało zrealizowane przez firmę StudentsWatch sp. z o.o. na losowej próbie 2014 panelistów wieku 16 – 36 należących do serwisu StudentsWatch.pl w dniach 9-16 lutego 2012 r. Do danych zastosowano wagi populacyjne dla łącznego rozkładu płci i wieku populacji Polaków, co pozwala uogólniać wyniki na populację Polaków w wieku 16-36 lat.
Głównym celem badania było zbadanie sposobów poszukiwania pracy, postaw wobec obecnej i przyszłej pracy, oczekiwania wobec wynagrodzeń i określenie najważniejszych elementów miejsca pracy.
Kwestionariusz powstał we współpracy autorów serwisu z głównymi pomysłodawcami projektu – grupą użytkowników serwisu StudentsWatch.pl
Wstecz