Newsroom

Kampania społeczna "Możesz to zmienić"
23/06/2015

"Możesz to zmienić" to tytuł kampanii społecznej, której celem jest zachęcenie mieszkańców dużych miast do reagowania w sytuacji, gdy są oni świadkami napadu lub gwałtu. Ambasadorami akcji zostały osoby ze świata kultury i sztuki, SW Research przeprowadziło badanie na potrzeby tej kampanii. 

Brutalne napaści coraz częściej zdarzają się w centrach miast, w miejscach dobrze oświetlonych i w obecności przechodniów. Mimowolni świadkowie widząc napad, powinni zareagować i pomóc ofierze. Jednak często przechodzą obojętnie. Nie robią nic. Pomimo płaczu, krzyku, czy wyraźnego wołania o pomoc. Tu rodzi się problem, ponieważ powstaje zjawisko przyzwolenia społecznego, które ułatwia napastnikom atakowanie kolejnych ofiar.

Badanie SW Research pokazują, że jako przyczynę braku reakcji respondenci najczęściej podawali strach o własne zdrowie (76,6 %) lub strach przed konfrontacją z napastnikiem (74,1%). 48% pytanych nie reaguje bo uważa, że to nie ich sprawa, a 41,2 % nie reaguje, bo jest zniechęcona przyszłym kontaktem z policją. 46,3 % nie reaguje, bo uważa, że nie jest wystarczająco silna, natomiast 40,7 % nie reaguje dlatego, że inni także nie reagują. SW Research przeprowadziła na potrzeby realizacji kampanii także badania emocji - Emotrack. Z badań  tych wynika, że dominującymi emocjami towarzyszącymi oglądaniu spotu są złość oraz smutek.

Celem kampanii społecznej "Możesz to zmienić" jest zmiana sposobu myślenia i postaw ludzi, którzy mogą stać się świadkami napaści. Wystarczy nawet stojąc w oddali zadzwonić na policję, straż miejską lub poprosić kogoś innego o pomoc. Jest wiele sposobów. Może pomóc nastolatka, osoba starsza czy silny mężczyzna. Każdy może coś zrobić. Każdy powinien coś zrobić - mówi Anna Bielecka, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Inicjatorem kampanii jest Paweł Dąbrowa. Kilka miesięcy temu - jako jeden z wielu przechodniów - był świadkiem napadu w centrum Warszawy. To było ścisłe centrum miasta. Jednak nikt nie zareagował. Nikt nie pomógł dziewczynie, która została zaatakowana w miejscu publicznym. Płakała i wołała o pomoc. Prawie wszyscy świadkowie przeszli obojętnie. Paweł zareagował. Napastnik uciekł, a dziewczyna została uratowana.

Jednym z elementów kampanii jest interaktywny spot kampanii. Po raz pierwszy w Polsce widzowie będą mogli zadecydować o rozwoju wydarzeń w spocie poprzez social media. Jedno proste działanie w trakcie oglądania spotu pozwoli uratować ofiarę. Spot będzie emitowany w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie oraz kilkunastu innych miastach wojewódzkich, także w internecie m.in. na stronie internetowej www.mozesztozmienic.pl, na portalu YouTube, różnych blogach i portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Twitter i Google+. Pomagają nam w tym najbardziej wpływowi blogerzy w Polsce. Zaplanowane są także konferencje prasowe, wywiady, publikacje, promocja kampanii społecznej w mediach, również internetowych, a także warsztaty dla młodzieży. Planujemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców - mówi Paweł Dąbrowa, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Cała kampania realizowana jest na zasadzie pro publico bono.

Kampania społeczna "Możesz to zmienić" została zainaugurowana podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 22.06.2015r. w Urzędzie m. st. Warszawy. Gospodarzem konferencji był zastępca Prezydent Warszawy, Pan Włodzimierz Paszyński. Gościem specjalnym konferencji była jedna z ambasadorek kampanii, obecna Miss Polski Ewa Mielnicka. Komendę Główną Policji, które objęła patronatem honorowym kampanię społeczną „Możesz to zmienić”, na konferencji reprezentował Pan Mariusz Sokołowski, który zachęcał do pomagania ofiarom napadów i mówił jak należy skutecznie zgłaszać napaści, których jesteśmy świadkami, dzwoniąc na numer alarmowy. Podczas konferencji odbył się premierowy pokaz interaktywnego spotu kampanii.

 

Wstecz