Kontakt

Analiza wyników ankiety "Black Friday i ciekawostki z nim związane"

Pytanie metryczkowe: płeć
Pytanie metryczkowe: miesięczny dochód gospodarstwa domowego
Czy korzystasz z wyprzedaży w "Black Friday"?
Czy oszczędzasz specjalnie na wyprzedaże "Black Friday"?
Czy na ogół planujesz wcześniej na "Black Friday" zakup droższych towarów, których w innych okolicznościach byś nie kupił/a ze względu na cenę (np. sprzęt RTV, AGD, meble)?
Czy robisz duże zakupy w czasie trwania "Black Friday"?
Czy wiesz, kiedy przypada "Black Friday"?
Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa "Black Friday" (niekiedy stosowana zamiennie z "Black Weekend" lub "Black Week", zależnie od tego, na jak długo sprzedawcy planują swoje wyprzedaże - jeden dzień, weekend czy cały tydzień)?
Ciekawostka 1. Black Friday to potoczna nazwa przedświątecznych wyprzedaży, których kulminacja przypada na czwarty piątek listopada. Przyjęło się, że jest to pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Wiedzieliście o tym?
Ciekawostka 2. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, skąd wzięła się nazwa wyprzedaży "Black Friday". Na pewno po raz pierwszy pojawiła się w USA. Nazwę tę użył w reklamie swojego sklepu ze znaczkami Earl Apfelbaum w 1966 r., posługując się określeniem zaczerpniętym z nieoficjalnej terminologii policjantów filadelfijskich, którzy tak nazywali piątek przypadający po Święcie Dziękczynienia. Wiedzieliście o tym?
Ciekawostka 3. Inna teoria wiąże nazwę "Black Friday" z ... czarnym tuszem. Albowiem na ogół tuszem takiej barwy amerykańscy sprzedawcy zapisywali swoje utargi. W 1981 r. w ostatni piątek listopada były one pierwszy raz od dawna naprawdę duże, a media poruszając ten temat określiły ten dzień właśnie jako "Black Friday". Wiedzieliście o tym?
Ciekawostka 4. Najmniej popularna teoria i zapewne najdalsza od prawdy jest ta mówiąca o spadku cen złota w 1869 r. ze 160 do 130 dol. za uncję, na skutek interwencji rządu Stanów Zjednoczonych. Wywołało to wówczas niemałe perturbacje na rynku finansowym. Wiedzieliście o tym?