Analiza wyników ankiety "Herbata i ciekawostki z nią związane"
Pytanie metryczkowe: płeć
Lubisz herbatę?
Jak często pijesz herbatę?
Lubisz eksperymentować z zaparzaniem herbaty?
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Można kupić ją w każdym sklepie, a nawet na poczcie. Jednak w czasach, gdy dotarła do Europy, była dostępna jedynie... w aptekach.
Kiedyś herbata była towarem luksusowym, dlatego przechowywano ją pod kluczem, a napar przygotowywano tylko i wyłącznie na specjalne okazje. Dziś jedynie niektóre jej gatunki kosztują krocie i są trudno dostępne (chociaż w naszej erze internetu ta ostatnia przeszkoda nie jest nie do pokonania).
Współcześnie najdroższą herbatą na świecie jest Da Hong Pao, której cena potrafi sięgać nawet 25 tys. dolarów za jedyne 20 gramów.
Herbata najczęściej podawana jest w postaci napoju, jednak w niektórych zakątkach świata można zjeść ją w postaci sałatki, zupy albo jako kiszonkę stanowiącą dodatek do dań mięsnych lub rybnych.
Komary są prawdziwym utrapieniem od wiosny do jesieni. Istnieje mnóstwo środków na ich odstraszanie. Ale nie każdy wie, że skuteczny środek ma w domu na wyciągnięcie ręki. Albowiem jednym z bardziej naturalnych i jednocześnie zdrowych odstraszaczy komarów jest zielona herbata. Po wypiciu naparu organizm wydziela go przez skórę, co niespecjalnie podoba się właśnie komarom jak również innym insektom.
Herbata wspomaga odchudzanie. Nie tylko nie zawiera żadnych kalorii (oczywiście w wersji najczystszej, bez mleka, miodu czy cukru), ale również tłumi apetyt. Przy tym zawiera w sobie wiele cennych pierwiastków mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy, dzięki którym korzystnie wpływa na zdrowie!
Czarna herbata wykorzystywana jest przez wiele firm kosmetycznych jako substancja barwiąca, np. w szamponach koloryzujących. Jeżeli zatem ktoś ma ciemne włosy i chce odświeżyć ich kolor, dodać im połysku i nadać miękkości, to raz na jakiś czas po umyciu włosów wystarczy przepłukać je ostudzonym naparem z czarnej herbaty.
Zieloną i czarną herbatę można stosować też jako domowy środek przeciwpróchniczy! Mają one bowiem właściwości antybakteryjne, a do tego hamują powstawanie płytki nazębnej i zapobiegają próchnicy.
Tak naprawdę czarna herbata wynaleziona została… przez przypadek. Herbatę transportowano z Chin do Europy drogą morską i podczas jednej z takich podróży ładunek zamókł i zaczął fermentować. Kupcy nie chcieli jednak wyrzucić cennego, aczkolwiek zepsutego towaru, więc wysuszyli go i jak gdyby nigdy nic zaczęli zaparzać. Musieli w końcu sprawdzić, czy w ogóle da się pić taki napar. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a teoretycznie „wadliwa” herbata szybko znalazła grono wiernych zwolenników.
W Wielkiej Brytanii bardzo dużą popularnością cieszy się herbata z mlekiem. Jednak zwyczaj ten nie został zapoczątkowany z uwagi na smak napoju, ale z bardziej praktycznych powodów. W mniej zamożnych domach używano niegdyś słabej jakości porcelany, która zwyczajnie pękała pod wpływem wrzątku. Do filiżanek zaczęto zatem wlewać najpierw mleko, które schładzało napój i zapobiegało tym samym ubytkom w serwisach herbacianych.