Kontakt

Analiza wyników ankiety "Kosmiczne ciekawostki o Ziemi 🌍🌎🌏"

Ziemia powstała z tej samej materii co Słońce ☀️
Ziemia uformowała się ok. 4,54 mld lat temu z dysku protoplanetarnego. Według naukowców miał postać ze spłaszczonej chmury pyłów i gazów, która powstała z mgławicy słonecznej: obłoku materii, który dał początek Słońcu. Zatem faktem jest, że zarówno Słońce jak i Ziemia powstały z tej samej materii. Ciekawa informacja?
Ziemia jest największą planetą skalistą w Układzie Słonecznym.
Nasz Układ Słoneczny składa się się z 8 planet, gazowych i skalistych. Do tych ostatnich należą oprócz Ziemi także Merkury, Wenus i Mars. Faktem jest, że Ziemia ma z nich największe rozmiary. Przykładowo promień Ziemi jest ok. 40 razy większy niż promień Merkurego. Ciekawa informacja?
Ziemia już jako uformowana planeta niejednokrotnie zderzyła się z innymi ciałami niebieskimi. Tak powstał Księżyc, który krąży wokół niej.
Naukowcy uważają, że kilkadziesiąt milionów lat po uformowaniu Ziemi doszło do jej zderzenia z innym ciałem niebieskim, najprawdopodobniej wielkości Marsa. W efekcie od powierzchni oderwał się spory kawałek planety. Jednak siła uderzenia nie odrzuciła go na dużą odległość, tak że dzięki sile przyciągania ziemskiego do dziś krąży wokół globu. Tak właśnie mógł powstać Księżyc. Ciekawa informacja?
Doba ziemska nieustannie wydłuża się.
Gdy Ziemia powstała, dzień na niej trwał jedynie 6 h. Gdy powstał Księżyc, jego oddziaływanie grawitacyjne zaczęło spowalniać ruch obrotowy Ziemi. Już ok. 600 mln lat temu ziemska doba trwała 21,9 h. Obecnie trwa 24 h. I na tym nie koniec, ponieważ co sto lat wydłuża się o kolejne 1,6 milisekundy. Ciekawa informacja?
Na Ziemi żyje obecnie 1,2 mln gatunków roślin i zwierząt.
Nie ulega wątpliwości, że życie na Ziemi jest różnorodne. W tej chwili znanych jest ok. 1,2 mln gatunków różnych organizmów żywych. Ale naukowcy szacują, że może ich być o wiele więcej, bo między 8,7 a 12 mln. To i tak niewiele biorąc pod uwagę wszystkie gatunki, jakie kiedykolwiek istniały na naszym globie, ponieważ 99% z nich jest już wymarłe. Ciekawa informacja?
Ziemia nie jest okrągła
Poprzednie pytanie było trochę... no właśnie. Podchwytliwe, śmieszne? Nic z tych rzeczy. Ziemia jak najbardziej jest okrągła, ale jej okrągły kształt nie jest poprostu idealny. Albowiem jest nieco spłaszczony. Gdyby wziąć pod uwagę drogę, jaką należało by przebyć do jej wnętrza, to okaże się, że z biegunów byłoby do pokonania 6357 km a z równika 6378 km. Ciekawa informacja?
Ziemia kryje w sobie ocean płynnego żelaza.
Wnętrze Ziemi składa się z trzech zasadniczych części: skorupy, płaszcza i jądra. Zewnętrzna część jądra ma formę rozgrzanego oceanu żelaza, które obracając się wraz z Ziemią, generuje istnienie pola magnetycznego. Ciekawa informacja?
Bieguny ziemskie są ruchome.
Jest to jak najbardziej prawda. W ziemskim jądrze istnieją dwa bąble - jeden pod Kanadą a drugi pod Syberią, które wpływają na zmianę położenia biegunów. Niewykluczone, że za ich sprawą może kiedyś dojść do całkowitego przemagnesowania Ziemi, a biegun północny i południowy zamienią się miejscami. Ciekawa informacja?
Pytanie metryczkowe: płeć
Czy ankieta była ciekawa?