Kontakt

Analiza wyników ankiety "Historia Polski."

Jakie wydarzenie określa się mianem Cudu nad Wisłą?
BITWĘ WARSZAWSKĄ PODCZAS WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1920 Bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny pol­sko­-bol­sze­wic­kiej. Za­de­cy­do­wa­ła o za­cho­wa­niu nie­pod­le­gło­ści przez Polskę i prze­kre­śli­ła plany roz­prze­strze­nie­nia re­wo­lu­cji na Europę Za­chod­nią. Twórcą sfor­mu­ło­wa­nia "Cud nad Wisłą" był Sta­ni­sław Stroń­ski, który 14 sierpnia 1920 przy­po­mniał podobnie dra­ma­tycz­ne po­ło­że­nie Francji w czasie I wojny świa­to­wej we wrześniu 1914, kiedy to nie­ocze­ki­wa­ne od­rzu­ce­nie wojsk nie­miec­kich z przed­po­la Paryża nazwano "Cudem nad Marną" Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Kto był pierwszym królem Polski?
BOLESŁAW CHROBRY Bolesław Chrobry był pierw­szym królem Polski i drugim z kolei władcą. Syn Mieszka I. Na początku rządził jako książe, dopiero na kilka miesięcy przed śmier­cią, w 1025 roku ko­ro­no­wał się na króla Polski. Trudne pytanie?
Od którego roku Polska jest członkiem NATO?
1999 r. Osiem lat po roz­pa­dzie Układu War­szaw­skie­go, Polska wraz z Czechami i Węgrami do­łą­czy­ła do NATO. Znane Ci były te informacje wcześniej?
Król Polski, Bolesław II ma aż 2 przydomki, jakie?
SZCZODRY I ŚMIAŁY Nazywano go "Sz­czo­dry­m" gdyż według jednej z legend, po­dzie­lił on się swoimi bo­gac­twa­mi z pewnym ubogim kle­ry­kiem. Na­to­miast "Śmia­ły­m" nazywano go dlatego, bo gdy król ten miął już jakiś plan, to re­ali­zo­wał go w 100 pro­cen­tach. Ciekawe informacje?
W którym rozbiorze polski Prusy zabrały Gdańsk?
DRUGIM Prusy uzyskały go w II roz­bio­rze Polski, będącego na­stęp­stwem Kon­fe­de­ra­cji Tar­go­wic­kiej i Wojny Pol­sko­-Ro­syj­skiej z 1792 roku. Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
W którym roku została uchwalona obecna konstytucja Polski?
1997 r. Konstytucja Polski została ona uchwa­lo­na i wpro­wa­dzo­na w 1997r. Trudne pytanie?
Który kraj nigdy nie graniczył z Rzeczpospolitą Polską?
SERBIA Granicę z Węgrami Polska miała już za pa­no­wa­nia Mieszka I (X wiek), z Turcją za ist­nie­nia Rzecz­po­spo­li­tej Obojga Narodów (XVI­-XVIII wiek), na­to­miast z Serbią nie miała nigdy. Znane Ci były te informacje wcześniej?
W którym roku założono stołeczny klub Legia Warszawa?
1916 r. Po­cząt­ko­wo klub działał jako jedna z sekcji wie­lo­sek­cyj­ne­go CWKS Legia, a w nie­za­leż­ny podmiot (Au­to­no­micz­ną Sekcję Piłki Nożnej) prze­kształ­cił się 25 kwietnia 1989. Od 12 lutego 1997 ma status Spor­to­wej Spółki Akcyjnej (SSA), na­to­miast od 13 czerwca 2003 wy­stę­po­wał pod nazwą Klub Pił­kar­ski Legia War­sza­wa. Od 11 lipca 2012 roku pełna nazwa klubu to: Legia Warszawa Spółka Akcyjna. Ciekawe informacje?
Polska przez cały XX w tylko raz wypowiedziała wojnę, jakiemu krajowi?
JAPONII Informacja o stanie wojny z Japonią znalazła się Dzienniku ustaw RP z 20 grudnia 1941r : " Na podstawie art. 12, lit.f) ustawy konstytucyjnej stanowię na wniosek Rady Ministrów,że Rzeczpospolita Polska znajduję się począwszy od dnia 11 grudnia 1941r. , w stanie wojny z imperium Japońskim. Japonia jednak nie przyjęła wojny wypowiedzianej przez Rząd RP. Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Jak nazywał się miecz używany do koronowania władców Polski?
SZCZERBIEC Polskim naj­słyn­niej­szym mieczem jest Szczer­bie­c, miecz ko­ro­na­cyj­ny królów Polski, obecnie znaj­du­ją­cy się na Wawelu. Jest to jeden z naj­cie­kaw­szych okazów broni białej, jakie za­cho­wa­ły się w naszym kraju. Szczer­biec powstał pomiędzy XII i XIII wiekiem na terenie Polski. Za pierw­sze­go udo­ku­men­to­wa­ne­go po­sia­da­cza uznaje się Bo­le­sła­wa I, księcia ma­zo­wiec­kie­go. Szczer­biec pierwszy raz został użyty jako miecz ko­ro­na­cyj­ny w 1320 roku do ko­ro­na­cji Wła­dy­sła­wa Ło­kiet­ka. Trudne pytanie?
Który prezydent RP sprawował dwie kadencje?
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI Alek­san­der Kwa­śniew­ski spra­wo­wał kadencje w latach 1995-2000 (po­ko­nu­jąc Lecha Wałęsę) i 2000-2005. Ciekawe informacje?
Na którym banknocie możemy znaleźć wizerunek Zygmunta I Starego?
NA 200-ZŁOTOWYM W cen­tral­nej części awersu banknotu 200-zło­to­we­go znajduje się wi­ze­ru­nek Zygmunta I Starego in­spi­ro­wa­ny ryciną Jana Matejki. Wiedziałeś/ aś o tym wcześniej?
Który z niżej wymienionych królów był Polakiem?
PRZEMYSŁ II Stefan Batory po­cho­dził z Sied­mio­gro­du, Wła­dy­sław Jagiełło z Litwy. Podobała Ci się ta ankieta?
W którym roku w Polsce Milicja Obywatelska (MO) została zmieniona na Policję?
1990 r. Policja – umun­du­ro­wa­na (służba mun­du­ro­wa) i uzbro­jo­na formacja służąca spo­łe­czeń­stwu i prze­zna­czo­na do ochrony bez­pie­czeń­stwa ludzi oraz do utrzy­my­wa­nia bez­pie­czeń­stwa pu­blicz­ne­go i porządku pu­blicz­ne­go; organ ści­ga­nia. Została utwo­rzo­na na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Oceń w skali od 1 do 5 w jakim stopniu podobała Ci się ta ankieta.
Jak często korzystasz z internetu?
Jakie masz wykształcenie?
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa?  
Wybierz płeć:
Ile masz lat?
W jakim województwie mieszkasz?