Jakie wydarzenie określa się mianem Cudu nad Wisłą?
BITWĘ WARSZAWSKĄ PODCZAS WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1920
Bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Twórcą sformułowania "Cud nad Wisłą" był Stanisław Stroński, który 14 sierpnia 1920 przypomniał podobnie dramatyczne położenie Francji w czasie I wojny światowej we wrześniu 1914, kiedy to nieoczekiwane odrzucenie wojsk niemieckich z przedpola Paryża nazwano "Cudem nad Marną"
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Kto był pierwszym królem Polski?
BOLESŁAW CHROBRY
Bolesław Chrobry był pierwszym królem Polski i drugim z kolei władcą. Syn Mieszka I. Na początku rządził jako książe, dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią, w 1025 roku koronował się na króla Polski.
Trudne pytanie?
Od którego roku Polska jest członkiem NATO?
1999 r.
Osiem lat po rozpadzie Układu Warszawskiego, Polska wraz z Czechami i Węgrami dołączyła do NATO.
Znane Ci były te informacje wcześniej?
Król Polski, Bolesław II ma aż 2 przydomki, jakie?
SZCZODRY I ŚMIAŁY
Nazywano go "Szczodrym" gdyż według jednej z legend, podzielił on się swoimi bogactwami z pewnym ubogim klerykiem. Natomiast "Śmiałym" nazywano go dlatego, bo gdy król ten miął już jakiś plan, to realizował go w 100 procentach.
Ciekawe informacje?
W którym rozbiorze polski Prusy zabrały Gdańsk?
DRUGIM
Prusy uzyskały go w II rozbiorze Polski, będącego następstwem Konfederacji Targowickiej i Wojny Polsko-Rosyjskiej z 1792 roku.
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
W którym roku została uchwalona obecna konstytucja Polski?
1997 r.
Konstytucja Polski została ona uchwalona i wprowadzona w 1997r.
Trudne pytanie?
Który kraj nigdy nie graniczył z Rzeczpospolitą Polską?
SERBIA
Granicę z Węgrami Polska miała już za panowania Mieszka I (X wiek), z Turcją za istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów (XVI-XVIII wiek), natomiast z Serbią nie miała nigdy.
Znane Ci były te informacje wcześniej?
W którym roku założono stołeczny klub Legia Warszawa?
1916 r.
Początkowo klub działał jako jedna z sekcji wielosekcyjnego CWKS Legia, a w niezależny podmiot (Autonomiczną Sekcję Piłki Nożnej) przekształcił się 25 kwietnia 1989. Od 12 lutego 1997 ma status Sportowej Spółki Akcyjnej (SSA), natomiast od 13 czerwca 2003 występował pod nazwą Klub Piłkarski Legia Warszawa. Od 11 lipca 2012 roku pełna nazwa klubu to: Legia Warszawa Spółka Akcyjna.
Ciekawe informacje?
Polska przez cały XX w tylko raz wypowiedziała wojnę, jakiemu krajowi?
JAPONII
Informacja o stanie wojny z Japonią znalazła się Dzienniku ustaw RP z 20 grudnia 1941r : " Na podstawie art. 12, lit.f) ustawy konstytucyjnej stanowię na wniosek Rady Ministrów,że Rzeczpospolita Polska znajduję się począwszy od dnia 11 grudnia 1941r. , w stanie wojny z imperium Japońskim. Japonia jednak nie przyjęła wojny wypowiedzianej przez Rząd RP.
Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Jak nazywał się miecz używany do koronowania władców Polski?
SZCZERBIEC
Polskim najsłynniejszym mieczem jest Szczerbiec, miecz koronacyjny królów Polski, obecnie znajdujący się na Wawelu. Jest to jeden z najciekawszych okazów broni białej, jakie zachowały się w naszym kraju. Szczerbiec powstał pomiędzy XII i XIII wiekiem na terenie Polski. Za pierwszego udokumentowanego posiadacza uznaje się Bolesława I, księcia mazowieckiego. Szczerbiec pierwszy raz został użyty jako miecz koronacyjny w 1320 roku do koronacji Władysława Łokietka.
Trudne pytanie?
Który prezydent RP sprawował dwie kadencje?
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI
Aleksander Kwaśniewski sprawował kadencje w latach 1995-2000 (pokonując Lecha Wałęsę) i 2000-2005.
Ciekawe informacje?
Na którym banknocie możemy znaleźć wizerunek Zygmunta I Starego?
NA 200-ZŁOTOWYM
W centralnej części awersu banknotu 200-złotowego znajduje się wizerunek Zygmunta I Starego inspirowany ryciną Jana Matejki.
Wiedziałeś/ aś o tym wcześniej?
Który z niżej wymienionych królów był Polakiem?
PRZEMYSŁ II
Stefan Batory pochodził z Siedmiogrodu, Władysław Jagiełło z Litwy.
Podobała Ci się ta ankieta?
W którym roku w Polsce Milicja Obywatelska (MO) została zmieniona na Policję?
1990 r.
Policja – umundurowana (służba mundurowa) i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego; organ ścigania. Została utworzona na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Oceń w skali od 1 do 5 w jakim stopniu podobała Ci się ta ankieta.