Analiza wyników ankiety "Quiz Broń"

Na jaką odległość strzelało Działo Paryskie?  
Odpowiedź:   130 km   Działo służyło Niemcom do ostrzału Paryża zza linii frontu podczas I wojny św. Pocisk osiągał wysokość 40 km i był pierwszym sztucznym obiektem, który dotarł do stratosfery. W tym momencie lotu nie napotykał on praktycznie oporu powietrza, stąd ogromny zasięg działa.   Znałeś / aś odpowiedź na to pytanie?
Która konkurencja szermiercza najbardziej przypomina walkę w pojedynku?  
Odpowiedź:   Szpada   W walce szpadą liczy się to, kto pierwszy trafi przeciwnika, a polem trafienia jest całe ciało – od maski aż po buty. W przeciwieństwie do szpady, we florecie i szabli istnieje szereg zasad umownych określających np. pierwszeństwo ataku, a pole trafienia jest ograniczone i trafienia poza nie nie są uznawane.   Znałeś / aś odpowiedź na to pytanie?
Gdzie spopularyzowano i nadano nazwę Koktaili Mołotowa?  
Odpowiedź:   W Finlandii   W trakcie wojny Radziecko-Fińskiej (1939-1940), Mołotow ogłosił w przemówieniu radiowym, że radzieckie bombowce nie zrzucają bomb, tylko paczki żywnościowe dla głodujących Finów. W odpowiedzi Finowie zaczęli żartować, że oni odrzucają koktaile dla Rosjan.   Znałeś / aś odpowiedź na to pytanie?
Jaka właściwość zubożonego uranu powoduje, że używa się go do produkcji amunicji?  
Odpowiedź:   Wysoka gęstość   Zubożony uran jest 1,67 razy gęstszy od ołowiu i ma 84% gęstości osmu i irydu, substancji o największej gęstości w ziemskich warunkach. W efekcie pocisk z uranu ma mniejsze rozmiary niż odpowiadający mu masą pocisk ołowiany, a co za tym idzie, dużo lepsze właściwości balistyczne. Może też głębiej penetrować i przebijać pancerze.   Znałeś / aś odpowiedź na to pytanie?
Która armia używała psów przeciwpancernych podczas II wojny światowej?  
Odpowiedź:   Sowieci   Psy przeciwpancerne uczone były przenosić ładunki wybuchowe pod czołgi. Pierwotnym pomysłem było, aby pies pozbywał się ładunku i wracał. Jednak w praktyce rzadko się to udawało i ostatecznie wyposażano psy w ładunki eksplodujące w wyniku nasisku na pałąk. Amerykanie z kolei trenowali psy, które miały niszczyć schrony - ale ostatecznie nigdy ich nie użyto.   Znałeś / aś odpowiedź na to pytanie?
PŁEĆ:  
Brak danych