Kontakt

Analiza wyników ankiety "Kawa a Zdrowie"

Czy lubisz pić kawę?  
Kawa zmniejsza ryzyko groźnego zapalenia dróg żółciowych.   Regularne picie kawy może zmniejszać ryzyko pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych, przewlekłej choroby autoimmunologicznej, prowadzącej do niewydolności i marskości wątroby – informuje serwis EurekAlert.   Naukowcy z Kliniki Mayo prowadzili badania w grupie pacjentów cierpiących na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis, w skrócie PSC) i pierwotną marskość żółciową wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, w skrócie PBC) oraz porównano z kontrolną grupą zdrowych osób. Okazało się, że spożywanie kawy miało związek z PSC, jednak nie z PBC, co sugeruje, że schorzenia te mogą różnić się bardziej niż sądzono.   - Choć pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych występuje rzadko, powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. Wciąż szukamy różnych możliwości zmniejszenia ryzyka, a te rezultaty wskazują na nowy czynnik środowiskowy, który może również pomóc ustalić przyczyny tej i innych chorób autoimmunologicznych – mówi autor badań dr Craig Lammert.   Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn, przy czym przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Na skutek włóknienia i uszkodzenia wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych. Powikłaniem może być rak dróg żółciowych, jelita grubego, wątroby lub trzustki.   Wiedziałeś / aś o tym?
Kawa chroni przed rakiem jelita grubego i innymi chorobami.   Kolejne dobra informacje dla osób lubiących kawę. Picie trzech lub więcej filiżanek popularnego na całym świecie napoju znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego, wynika z japońskich badań.   Naukowcy przeanalizowali zwyczaje picia kawy u ponad 96.000 kobiet i mężczyzn w wieku między 20 – 69 lat przez okres12 lat. Kobiety pijące kawę miały o połowę mniejsze ryzyko rozwoju raka. Nie miało znaczenia czy uczestniczki badania preferowały świeżo parzoną kawę, czy też pijały kawę „instant”. Kawa bezkofeinowa wydawała się powodować taki sam efekt, jak ta z kofeiną. Być może dlatego, że wszystkie typy kawy zawierają methylpyridinium, który jest silnym przeciwutleniaczem. Badanie nie wykazało takiego samego skutku ochronnego kawy u mężczyzn.   Rak jelita grubego, w tym raka okrężnicy lub odbytnicy, zabija co roku nawet do kilkunastu tysięcy ludzi w naszym kraju. Najczęściej występuje u osób powyżej 50 roku życia i jeśli jest wcześnie wykryty, istnieją duże szanse na wyleczenie. Wyniki opublikowano w International Journal of Cancer.   Opisywane badanie dodaje kolejny punkt do listy prozdrowotnych właściwości kawy. Liczne testy wykazały, że kawa jest pomocna w profilaktyce wielu dolegliwości.   Włoscy uczeni zbadali 4 tysiące starszych osób i odkryli, że te, które piły cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie, miały znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.   Według holenderskich uczonych ludzie, którzy pili siedem lub więcej filiżanek kawy dziennie, byli o 50 procent mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2 niż ludzie rzadziej pijący kawę.   Jak informują z kolei amerykańscy badacze, regularne ćwiczenia i picie kawy może pomóc zapobiec nowotworowi skóry. Przeprowadzono także analizy, z których wynika, że kawa może pomóc w walce z astmą, złagodzić bóle głowy i poprawić nastrój.   Trzeba jednocześnie pamiętać, że kofeina, ważny składnik kawy, jest łagodnym uzależniającym środkiem stymulującym, który może powodować przyspieszone bicie serca i zwiększać ciśnienie krwi.   Wiedziałeś / aś o tym?
Regularne picie kawy przez kobiety chroni je przed depresją i poprawia nastrój.   Kawa poprawia nastrój, ale głównie kobietom. Kobiety, które regularnie piją kawę, codziennie po 2 filiżanki lub więcej, rzadziej cierpią na depresję, ale mogą mieć problemy z nadciśnieniem. Kobiety lubiące kawę częściej mają dobry nastrój, potwierdzają to naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Medycznej.   Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Medycznej zbadali 50 tys. kobiet, które piją kawę w dużych ilościach (2 filiżanki dziennie lub więcej) i w małych ilościach (1 filiżankę tygodniowo). Badania trwały 10 lat i w tym czasie na depresję zachorowało aż 2600 kobiet. Częściej zapadały na tę chorobę kobiety pijące mniej kawy. U pań, które piły kawę min. 2 razy dziennie ryzyko wystąpienia depresji spadło o 15-20 proc. – czytamy w portalu Dziennik.pl.   Naukowcy stwierdzili, że kofeina powoduje zmiany w chemii mózgu, stymulując układ nerwowy. Oprócz tego zwiększa energię, pobudza i poprawia nastrój.   Kobiety pijące dużo kawy również rzadziej popełniały samobójstwa. Jednak minusem picia kawy mogą być kłopoty z nadciśnieniem, cukrzycą bądź otyłością, kobiety pijące dużo kawy częściej też palą papierosy.   Wiedziałeś / aś o tym?
Kawa zmniejsza ryzyko udaru.   U osób, które piją więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, ryzyko udaru mózgu jest o 22 do 25% niższe w porównaniu z tymi, którzy rzadziej raczą się tym napojem. Rezygnacja z kawy lub niskie jej spożycie związane było ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu w badaniu z udziałem 34670 kobiet (w wieku od 49 do 83), których stan zdrowia monitorowano średnio przez 10,4 lat. Ponieważ kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, nawet niewielkie efekty prozdrowotne jej składników mogą mieć ważne konsekwencje dla zdrowia publicznego, wskazują uczeni z Karolinska Institute w Sztokholmie. U pań, które piły jedną do dwóch, trzy do czterech, czy pięć lub więcej filiżanek dziennie, zanotowano podobne korzyści prozdrowotne. Miały większe szanse na uniknięcie wspomnianych chorób niż kobiety, które pijały mniej niż jedną filiżankę kawy dziennie. Różnice te pozostały w mocy także po uwzględnieniu takich czynników, jak palenie tytoniu, wskaźnik masy ciała, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub spożywanie alkoholu.   Wiedziałeś / aś o tym?
Kawa zbawienna dla serca.   Trzy filiżanki kawy dziennie chronią przed zawałem – twierdzą izraelscy naukowcy z Centrum Medycznego Szeba. Zdaniem badaczy, spożycie takiej ilości kofeiny, jaką zawierają trzy filiżanki kawy, jest dobre dla systemu krążenia i chroni przed zawałem serca.   Wiedziałeś / aś o tym?
Kawa w walce z Alzheimerem.   Z przeprowadzonych na Florydzie badań wynika, że kofeina hamuje produkcję amyloidu – nierozpuszczalnego białka fibrylarnego, którego skupiska w mózgu stanowią jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera. Naukowcy wykorzystali w swoich badaniach 55 myszy laboratoryjnych, u których w wyniku zaplanowanych modyfikacji wystąpiły symptomy Alzheimera. Gdy myszy osiągnęły wiek 18-19 miesięcy, czyli odpowiednik 70 lat u ludzi, przeprowadzono testy behawioralne, które miały za zadanie sprawdzić, czy u gryzoni wystąpiły zaburzenia pamięci. Następnie do wody, którą piły myszy zaczęto dodawać codziennie około 500 miligramów kofeiny, co można porównać do pięciu kubków kawy po 227 gramów. Pozostała połowa gryzoni piła czystą wodę.   Po upływie dwóch miesięcy okazało się, że myszy, które otrzymywały kofeinę, o wiele lepiej niż pozostałe radziły sobie podczas testów mierzących ich pamięć i myślenie. Zachowywały się tak samo jak myszy w tym samym wieku bez demencji.   Co więcej, poziom amyloidu beta w mózgu testowanych myszy zmniejszył się prawie o połowę. Według naukowców jest to związane z tym, że kofeina wpływa na produkcję enzymów niezbędnych do powstania amyloidu beta oraz hamuje procesy zapalne, które prowadzą do nadmiernego odkładania się tego białka w mózgu.   Wiedziałeś / aś o tym?
Płeć:  
Wiek: