Kontakt

Analiza wyników ankiety "Badania profilaktyczne"

Profilaktyka zdrowotna ma na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. By była ona właściwa, należy cyklicznie poddawać się określonym badaniom. Wczesna profilaktyka to utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia.   Kiedy ostatnio korzystałeś/aś z porad swojego lekarza rodzinnego?    
Co było powodem Twojej ostatniej wizyty u lekarza rodzinnego?    
Czy podczas Twojej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który dokonuje badania, mierzone jest Ci ciśnienie krwi?    
Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych zależy od naszego wieku i płci. Im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy wykonywać badania. Zawiększa się także ich ilość.   Czy orientujesz się jakie badania i jak często powinieneś/powinnaś wykonywać?    
Podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi. Badanie to pozwala określić stan zdrowia pacjenta, wykryć zapalenia, infekcje, niedokrwistość i wiele innych procesów chorobowych zachodzących w organizmie.   Jak często wykonujesz podstawowe badania krwi?    
Kiedy ostatnio poddałeś/aś się badaniu...?    
Kolejnym z podstawowych labolatoryjnych badań diagnostycznych jest badanie moczu.   Jak często wykonujesz podstawowe badanie moczu?    
Czy miałeś/aś kiedykolwiek wykonywane takie badania, jak...?
Jak często poddajesz się profilaktycznemu badaniu stomatologicznemu?    
A jak często poddajesz się profilaktycznemu badaniu wzroku?    
Kilka ostatnich pytań dotyczyć będzie badań profilaktycznych dedykowanych kobietom lub mężczyznom.  Aby móc odpowiedzieć na pytania przeznaczone dla Ciebie, określ proszę swoją płeć.
Jak często dokonujesz samobadania piersi?    
Jak często poddajesz się kontrolnemu badaniu ginekologicznemu?    
​Czy miałaś kiedykolwiek wykonywane takie badania, jak...?
Czy chętnie poddajesz się badaniom profilaktycznym?
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w profilaktyce raka gruczołu krokowego podstawowe znaczenie ma wczesne wykrycie choroby poprzez regularne badanie przez lekarza urologa oraz oznaczenie we krwi antygenu PSA?
Antygen PSA jest wytwarzany przez komórki gruczołu krokowego, a skrót "PSA" pochodzi z języka angielskiego - Prostate Specific Antigen, co oznacza swoisty antygen sterczowy. Znacznie zwiększony poziom antygenu PSA we krwi może wskazywać na proces nowotworowy, co wymaga jednak dodatkowych badań.   Wykrycie zmiany nowotworowej we wczesnym etapie, gdy nie ma jeszcze innych objawów, pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i może uchronić przed zgonem z powodu raka prostaty. Badanie PSA polega na zwykłym pobraniu krwi.   Czy wykonywałeś już ten rodzaj badania?
Jak często poddajesz się kontrolnemu badaniu u urologa?
Pamietajmy o badaniach profilaktycznych przeznaczonych dla swojej grupy wiekowej i płci. Dzięki nim można bowiem często wykryć niedającą jeszcze żadnych objawów chorobę, co daje możliwość skutecznego jej leczenia.       Dziękuję za odpowiedzi na zawarte w ankiecie pytania i życzę miłego dnia.