Kontakt

Analiza wyników ankiety "Wielkanoc - regionalne zwyczaje i kultywowanie tradycji."

Wielkanoc - regionalne zwyczaje i kultywowanie tradycji.   W Wielkanoc świętujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, Ze świętami wielkanocnymi wiążą się z nim liczne religijne i ludowe obrzędy, upamiętniające zarówno wydarzenia sprzed 2000 lat jak i łączące się z naturalnymi przemianami w przyrodzie. Jest to wyjątkowy czas, w którym symboliczne zwyczaje, obrzędy religijne i nowy cykl życia w przyrodzie łączą się w jedną całość.   Przygotowywanie pisanek to nie tylko kultywowanie tradycji ale i doskonała zabawa dla całej rodziny. Czy Państwo samodzielnie przygotowują pisanki / kraszanki?
Jak wyglądają udekorowane pisanki w Państwa domach?
Jedną z najważniejszych obrzędów wielkanocnych jest błogosławieństwo potraw / pokarmów przynoszonych w Wielką Sobotę do kościoła. Zgodnie z tradycją święconka powinna zostać już przygotowana w Wielki Piątek.   Co zwyczajowo wkładają Państwo do tradycyjnej święconki?
Jakie tradycyjnie potrawy wielkanocne serwują Państwo na swoich stołach po sobotnim święceniu? 
Czy do Państwa domów przychodzi króliczek / zajączek wielkanocny z koszyczkiem, pozostawiając drobne prezenty w pierwszy dzień świąt wielkanocnych czyli w Wielkanocną Niedzielę?
Czy w Państwa domu i wśród znajomych nadal kultywuje się zwyczaj śmigusa-dyngusa w Wielki Poniedziałek?
Czy oblewają Państwo wyłącznie członków bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych czy też zdarzało się Państwu oblewać również osoby obce sobie bliżej nie znane?
Płeć
Wiek
Województwo
Wielkość miejscowości