Kontakt

Analiza wyników ankiety "Kwota wolna od podatku w Polsce."

Kwota wolna od podatku w Polsce.   Kwota wolna od podatku w rozliczeniach PIT to kwota dochodu nie powodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Od roku 2009 kwota ta wynosi 3.091,00 zł i do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie. Dopiero powyżej tej kwoty podatek będzie większy od zera.   Zgodnie z opublikowanym raportem PwC, kwota wolna od podatku w Polsce jest na wyjątkowo niskim poziomie co powoduje, że opodatkowane są dochody poniżej poziomu minimum egzystencji. Czy uważają Państwo, że kwota ta już dawno powinna zostać podniesiona?
Przyglądając się mapie dołączonej do raportu PwC, po przeliczeniu walut krajów europejskich na PLN dla porównania kwota wolna od podatku w wybranych państwach Zachodniej Europie przedstawia się następująco: Cypr                - 81.627 PLN Hiszpania        - 74.122 PLN Finlandia         - 67.395 PLN Wlk. Brytania  - 48.002 PLN Luksemburg    - 47.155 PLN Austria            - 46,046 PLN Belgia             - 36.334 PLN Niemcy           - 34.032 PLN   Biorąc pod uwagę powyższe wartości, kwota wolna od podatku w Polsce kształtuje się na poziomie od niecałych 4% w stosunku do Cypru do 9% w stosunku do Niemiec. Zdając sobie sprawę ponadto, ze są to kraje bogate i wysoko uprzemysłowione, czy Polski nie byłoby stać na co najmniej 20% -wą kwotę wolną od podatku w stosunku do Niemiec.   Czy byliby Państwo za czy przeciwko takiemu rozwiązaniu?
Ile zdaniem Państwa powinna wynosić kwota wolna od podatku w Polsce w ujęciu wartościowym lub procentowym w stosunku np. do naszych zachodnich sąsiadów?
Ponadto w krajach europejskich system podatkowy jest wzbogacony o szeroką gamę różnego rodzaju ulg, których w naszym kraju jest mało, a ich liczba z roku na rok sukcesywnie spada. Niestety Polska na tle innych krajów europejskich jest niechlubnym wyjątkiem bardzo niskiej kwoty wolnej od podatku i małej ilości ulg, które możemy sobie odpisać od dochodu i / lub od podatku. Z czego Państwa zdaniem wynika taka polityka podatkowa rządzących w Polsce?
Płeć
A jak Państwo zapatrują się na politykę fiskalną w Polsce?
Województwo
Wiek
Wielkość miejscowości