Kontakt

Analiza wyników ankiety "Kara Śmierci Na Świecie"

Chociaż wielu z nas uważa karę śmierci za przeogromne bestialstwo, to w polskim społeczeństwie nie brakuje głosów nawołujących za jej wprowadzeniem. Głosy takie pojawiają się za każdym razem kiedy zostaje popełnione przestępstwo o niezwykłym wręcz okrucieństwie i zdziczeniu, przestępstwo które zwykłemu człowiekowi ciężko ogarnąć umysłem. Chociaż w Polsce kara śmierci nie jest już praktykowana, to nadal w wielu krajach za zabójstwo, zdradę stanu, korupcję a nawet drobniejsze przestępstwa prowadzone są egzekucje. Poniżej możecie zobaczyć listę 10 krajów, w których przeprowadzana jest największa liczba egzekucji.       Czy jesteś za tym, aby w Polsce została wprowadzona kara śmierci?
Chiny: 2000+ egzekucji.     Amnesty International podaje, że w Chinach każdego roku wykonuje się więcej egzekucji niż w pozostałych krajach świata razem wziętych. Szacuje się, że każdego roku na karę śmierci skazywanych jest tu kilka tysięcy osób, co ma związek z bardzo ostrym prawem. Aktualnie w Chinach kara śmierci może być wykonywana dla 55 przestępstw, w przypadku: malwersacji, gwałtu na dziecku, zamachu bombowego, handlu ludźmi, korupcji, kłusownictwa, zagrożenia bezpieczeństwa narodowego itd.   Wiedziałeś / aś o tym?
Iran: 300+ egzekucji.     Iran to kolejne azjatyckie państwo, w którym bardzo duża ilość ludzi skazywana jest na karę śmierci. Tutaj każdego roku na karę śmierci skazuje się kilkaset osób: w 2010 roku 260 osób, rok później 360 osób, zaś w 2012 roku 314 osób. Obecnie karze śmierci przez rozstrzelanie, powieszenie lub ukamienowanie może być poddana osoba popełniająca takie przestępstwa jak: gwałt, pedofilia, homoseksualizm, terroryzm, szpiegostwo, rozbój itd.   Wiedziałeś / aś o tym?
Irak: 129 egzekucji.     Irak to państwo sąsiadujące z Iranem, i jako takie również wykonujące egzekucje za najcięższe przestępstwa. W Iraku do przestępstw zagrożonych karą śmierci należą między innymi: morderstwo, zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, dystrybucja narkotyków, gwałt, atak na konwój transportowy, finansowanie i działanie w organizacjach terrorystycznych itd. W sumie w całym 2012 roku zostało tu straconych 129 osób.   Wiedziałeś / aś o tym?
Arabia Saudyjska: 79 egzekucji.     Arabia Saudyjska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw świata, co zawdzięcza głównie bogatym złożom ropy naftowej. Wyjeżdżając w to miejsce warto mieć na uwadze, że wykonuje się tu publiczne egzekucje przez ścięcie głowy. Za przestępstwa zagrożone karą śmierci uważa się tu: przemoc, homoseksualizm, pedofilię, ateizm, cudzołóstwo, morderstwo, gwałt, rozbój, handel narkotykami i niektóre wykroczenia seksualne.   Wiedziałeś / aś o tym?
Stany Zjednoczone: 43 egzekucje.     Każdego roku w Stanach Zjednoczonych jest przeprowadzanych ponad 40 egzekucji osób skazanych na karę śmierci. Metody różnią się w zależności od stanu, prawa federalnego i polityki wojskowej, jednak najczęściej jest to śmiertelny zastrzyk. Do rzadziej praktykowanych metod egzekucji należą powieszenie, rozstrzelanie, krzesło elektryczne i komora gazowa. Prawo przewiduje karę śmierci dla wielu przestępstw związanych z zabójstwem, szpiegostwem i handlem narkotykami.   Wiedziałeś / aś o tym?
Jemen: 29 egzekucji.     Chociaż w 2012 roku w Jemenie wykonano „tylko" 29 egzekucji osób skazanych na kar śmierci, to w poprzednich latach statystyki były bardziej zastraszające. W 2011 było to 41 egzekucji, zaś rok wcześniej 53 egzekucje. W tym kraju wykonuje się egzekucje publiczne przez rozstrzelanie. Za przestępstwa zagrożone karą śmierci w Jemenie uznaje się morderstwo, zdradę kraju a nawet homoseksualizm i apostazję. Dwie ostatnie praktyki są bardzo kontrowersyjne.   Wiedziałeś / aś o tym?
Sudan: 19 egzekucji.     Sudan jest na pierwszym miejscu wśród krajów Afrykańskich z największą liczbą egzekucji osób skazanych na karę śmierci. Szacuje się, że w całym 2012 roku stracono tu 19 osób, podczas gdy rok wcześniej było tylko 7 egzekucji. Na karę śmierci można być skazanym za sodomię, prowadzenie wojny przeciwko państwu, apostazję, prostytucję, zdradę, przestępstwa stanowiące zagrożenie dla niepodległości lub jedności państwa, zabójstwo, rozbój, nielegalne posiadanie broni i handel bronią.   Wiedziałeś / aś o tym?
Afganistan: 14 egzekucji.     W Afganistanie każdego roku na karę śmierci skazuje się około dziesięciu osób – dla przykładu w 2012 roku wykonano 14 egzekucji. Afgańczycy praktykują karę śmierci przez powieszenie lub rozstrzelanie. Może być na nie skazana osoba, która dopuściła się gwałtu, apostazji, morderstwa a nawet homoseksualiści. Ten rok może być rekordowy, bowiem we wrześniu 2014 media poinformowały, że na karę śmierci przez powieszenie skazano 7 mężczyzn w dwie godziny, za gwałt na czterech kobietach.   Wiedziałeś / aś o tym?
Somalia: 8 egzekucji.     Przez ostatnie lata w Somalii na karę śmierci skazywano średnio osiem osób rocznie. W 2010 było to 8 osób, rok później 10 osób, zaś w 2011 wykonano 6 egzekucji. W kraju praktykuje się karę śmierci przez rozstrzelanie, powieszenie oraz ukamienowanie. Eksperci uważają, że jest to jedyny kraj afrykański w którym w dalszym ciągu praktykowane są egzekucje publiczne. Na karę śmierci skazuje się tu między innymi za morderstwo i cudzołóstwo.   Wiedziałeś / aś o tym?
Japonia: 7 egzekucji.     Chociaż Japonia jest uważana za jeden z najlepiej rozwiniętych krajów świata, to w dalszym ciągu praktykuje się tu karę śmierci przez powieszenie. Chociaż ostatnio wykonuje się tu nieco mniej egzekucji, to w latach 1946-1993 straconych zostało 608 najgorszych przestępców. Sędziowie nieczęsto sięgają po karę ostateczną, wyjątek robią w przypadku seryjnych morderców lub członków mafii, którzy dopuścili się wielu zabójstw. 29 sierpnia 2014 wykonano egzekucję na Mitsuhiro Kobayashi'm, który zabił 5 osób.   Wiedziałeś / aś o tym?
Płeć:  
Wiek: