Pierwszy dzień wiosny.
Wielkimi krokami zbliża się chyba najbardziej wyczekiwany moment w roku - pierwszy dzień wiosny. Na razie będziemy mieli do czynienia z równonocą wiosenną, która w zależności od miejsca na globie obserwowana jest od 20 do 22 marca. Tak więc pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada u nas w tym roku na piątek 20 marca, a kalendarzowa wiosna zagości już dzień później czyli 21 marca.
Jak planują Państwo spędzić te dni?
Dzień wagarowicza kiedyś był niepisaną tradycją kultywowaną niemalże we wszystkich szkołach. Obecnie już się od tego częściowo lub zupełnie odchodzi, w niewielu szkołach jeszcze ten zwyczaj jest podtrzymywany. W tym roku Dzień Wagarowicza wypada w sobotę bo jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, zawsze jednak można powiedzieć, że obchody tego dnia będą miały miejsce wg daty astronomicznej czyli na koniec tygodnia w piątek.
Czy Państwu zdarzało się kiedykolwiek wagarować w ten dzień?
Marzanna, którą według staropolskiego obrzędu topimy 21 marca uosabia nie tylko zimę, ale również wszelkie choroby i śmierć. Zwykło się przyjmować, że aby wyzbyć się całego nieszczęścia tego świata, kukłę należy utopić bądź spalić.
Czy państwu zdarzało się uczestniczyć w takim obrządku?
Dzisiaj wydźwięk obrzędu nie wzbudza już powszechnej aprobaty. Pomimo zakazu topienia Marzanny przez uczniów wprowadzonego za rządów ministra edukacji Romana Giertycha zwyczaj ten zachował się w większości polskich szkół. Kojarzony jest nadal z zabawą, a nie z magiczną symboliką wygnanego zła.
Czy państwa zdaniem zwyczaj ten powinien być podtrzymywany i kultywowany jako odwieczna polska tradycja?
A czy Państwo mają jakąś koncepcję na uczczenie tego szczególnego dnia w roku?
Może mają Państwo pomysł na wprowadzenie lokalnej lub ogólnopolskiej tradycji świeckich obchodów pierwszego dnia wiosny? Jakby one wyglądały?