Analiza wyników ankiety "Sukces, osobiste korzyści, bogactwo za wszelką cenę..."

Człowiek z natury dąży do sukcesu, triumfu, bogactwa... Mówi się, że aby uczciwie osiągnąć sukces trzeba przejść długą, trudną i często bardzo wyboistą drogę. Aby jednak osiągnąć sukces, triumf, zdobyć bogactwo niewystarczą dobre chęci i zdolności. Ludzie pracują latami, aby osiągnąc pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, aby odnieść sukces, aby stać się majętnym. W wielu przypadkach ludzie czynią to często kosztem swojego wolnego czasu, rodziny, niejdnokrotnie ryzykując zdrowiem, a czasem nawet życiem. Co Pani/Pan dla osiągnięcia sukcesu, osiągnięcia korzyści, zdobycia bogactwa byłaby / byłby w stanie poświęcić?
Wielu ludzi uważa, że wcale aby osiągnąć sukces, osobiste korzyści, bogactwo nie wystarczy być zdolnym, mądrym i pracowitym, ale przede wszystkim trzeba być bystrym, potrafić wykorzystać szansę, nie kierować się uczciwością i zasadami moralnymi, nie liczyć się z innymi, a tylko dążyć do celu za wszelką cenę, bo takie postepowanie gwarantuje współcześnie właśnie szybkie osiagnięcie sukcesu, osiągnięcie osobistej korzyści czy też zdobycie bogactwa... Czy Pani/Pan podziela tą filozofię?
Bardzo często w wielu środowiskach w Polsce mozna usłyszeć opinie, że współcześnie w Polsce w zdecydowanej większości odnoszą najwieksze sukcesy, osiągają korzyści i szybko się bogacą nie ludzie zdolni, mądrzy i pracowici, a cwaniacy i kombinatorzy, którzy w nosie mają uczciwość, zasady moralne, pracowitość, a potrafią zbudować i wykorzystać układy, którzy się nie liczą z innymi, którzy działają przekornie wg hasła "Czemuś biedny, boś głupi", "Czemuś głupi, boś biedny"... Czy Pani/Pan zgadza się z taką opinią?
Wsród sporej części Polek i Polaków panuje obiegowa opinia, że obecnie w Polsce najbardziej nieuczciwość i kombinatorstwo  popłaca. Czy Pani/Pana zdaniem obecnie w Polsce da się osiągnąć sukces postępując uczciwie, moralnie i zgodnie z prawem?
Wielu ludzi uważa, że w Polsce coraz trudniej jest jednoznacznie zdefiniować uczciwość. Wielu socjologów i politologów zwraca uwagę, że od kilku ostatnich w naszym kraju norma uczciwości jest bardzo elastyczna, stale redefiniowana. Są i tacy, którzy wprost twierdzą, że polska norma uczciwości zmienia się w zależności od miejsca siedzenia osoby z określonego układu politycznego, biznesowego czy też osoby z kieszeniami wypełnionymi gotówką... Jest zauważalne, że to, co jeszcze niedawno uważano za przekroczenie zasad, to obecnie mieści się w dozwolonych granicach... Czy zgadza się Pani/Pan z oceną, że to jest właśnie znak naszych obecnych polskich czasów?
Pani/Pana wykształcenie:
Miejsce zamieszkania:
Wiek:  
  Płeć: