Analiza wyników ankiety "Mój wewnętrzny GPS czyli zmysł orientacji przestrzennej."
Mój wewnętrzny GPS czyli zmysł orientacji przestrzennej.
Zmysł orientacji przestrzennej określany mianem "szóstego zmysłu" lub intuicji to świadomość własnego położenia względem otaczającej przestrzeni przy wykorzystaniu wiedzy o stosunkach przestrzennych między różnymi obiektami.
Z badań wynika, że na podstawie obserwacji w dzieciństwie można wyodrębnić symptomy, które będą wskazywały na późniejsze problemy z identyfikacją przestrzenną.
Proszę o zaznaczenie tych przejawów, które Państwa dotyczyły jako dziecka.
Czy państwo uważają się za osoby posiadające "szósty zmysł"?
Często można spotkać się z opiniami, że mężczyźni są obdarzeni przez naturę lepszym zmysłem orientacyjnym.
Czy Państwo podzielają ten pogląd?
Pewne miejsca mogą być swoistym weryfikatorem posiadanego zmysłu orientacji przestrzennej np. przebywanie w lesie lub wjeżdżaniu samochodem na kanał w stacjach diagnostycznych.
Jak państwo radzą sobie w tym miejscach?
Czy Państwu zdarzyło się kiedyś zgubić?
Czy poproszeni o wskazanie właściwej drogi do danego miejsca przekazaliby Państwo rzetelną informację?
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami płeć mózgu nie jest tożsama z płcią fizyczną. Można być kobietą i mieć pewne cechy umysłu męskiego i odwrotnie. U mężczyzn działa prawa półkula, a u kobiet obydwie, stąd dłuższy proces przyporządkowanie danych. Kobieta jak jedzie autem to odwraca mapę w zależności od kierunku jazdy, mężczyzna nie musi, może ją sobie "odwrócić" w głowie. Z kolei kobiety mają lepiej rozwinięte emocje, lepiej je rozpoznają i odczytują. Ponadto panie mają jeszcze jedną przewagę - mózgi mężczyzn, mimo że są większe kurczą się wraz z wiekiem 3 razy szybciej, niż kobiece.
Mężczyźni mogą mieć umysł kobiecy, chociaż nie dotyczy to wszystkich ośrodków. O płci mózgu decydują więc cechy w nim przeważające.
Jak państwo zapatrują się na tą teorię?
A jak sami Państwo postrzegają siebie, jak działa u Państwa wewnętrzny GPS?