Piestrzenica Kasztanowata.
Jeśli znajdziesz w lesie grzyba o pofałdowanej główce, białej blaszce i białej nóżce, możesz być pewnie, że właśnie znalazłeś jednego z bardziej trujących grzybów. Bardzo często mylona jest ze smardzem. Zawiera lotną substancję toksyczna, która po spożyciu wywołuje u człowieka zaburzenia jelitowe, bóle wątroby, a nawet uszkodzeniu szpiku kostnego i wzroku.
Znasz tego grzyba?
Zasłonak Rudy.
Można go spotkać w lasach, głownie pod dębami, w okresie od sierpnia do października. Charakteryzuje się kapeluszem półkolistym bądź dzwonkowatym i blaszką w kolorze pomarańczowym. Grzyb należy do grupy śmiertelnie trujących. Już dawka 150 g. może być niebezpieczna dla organizmu człowieka prowadząc do niewydolności nerek i zaniku nadnerczy. Objawy zatrucia najczęściej występują po dwóch dniach, ale mogą się też pojawić po upływie dwóch tygodni.
Znasz tego grzyba?
Muchomor Jadowity.
Zarówno muchomor jadowity, jak i muchomor wiosenny, są całe białe i dlatego bardzo często mylone są z pieczarkami. Trucizna zawarta w obu grzybach nie rozpuszcza się wodzie, co oznacza, że niestety gotowanie tych grzybów nie zmniejsza ich toksyczności. Blaszka grzyba jest gęsta, z postrzępionymi końcami.
Znasz tego grzyba?
Muchomor Wiosenny.
Tego trującego grzyba najczęściej spotkać możemy w parkach i lasach liściastych, najczęściej pod dębami. Podobnie, jak poprzednim jest bardzo trujący. Trucizna zawarta w muchomorze, powoduje uszkodzenia wątroby. Odnotowane zostały liczne zgony na skutek zatrucia muchomorem.
Znasz tego grzyba?
Muchomor Sromotnikowy.
Średniej wielkości grzyb trujący, posiada zielony kapelusz, białe, charakterystyczne dla grzybów trujących, blaszki i trzonie bulwiaście zakończonym. Najczęściej spotykany w lasach liściastych, w sąsiedztwie dębów, buków czy brzóz. Muchomor sromotnikowy jest najbardziej trującym grzybem w Polsce. Już 50 gram tego grzyba może być śmiertelne dla człowieka.
Znasz tego grzyba?
Płeć
Czy kiedykolwiek zatrułeś / aś się jakimiś grzybami?