Kontakt

Analiza wyników ankiety "Najinteligentniejsze Zwierzęta Na Świecie"

Gołębie.     Ptaki te podczas eksperymentów naukowych wykazały się umiejętnością liczenia, szeregowania przedmiotów według wielkości, a nawet uczenia się pewnych reguł matematycznych. Jednak matematyka to nie jedyny ich kruczek. Ptaki te świetnie sprawdzają się podczas misji ratunkowych na szerokich wodach, gdzie dzięki dobremu wzrokowi są w stanie wypatrzyć osoby w kamizelkach ratunkowych i w wyuczony wcześniej sposób zasygnalizować to załogom helikopterów ratunkowych.   Wiedziałeś / aś o tym?
Wiewiórki.     Wiewiórki wykazują się imponującym wachlarzem trików i strategii, które pomagają im przetrwać. Przydaje się w tej sztuce także ich upartość, wytrwałość i nieskazitelna pamięć. Te skoczne futrzaki, będące pierwotnie typowo leśnymi zwierzętami, świetnie przystosowały się do życia w pobliżu człowieka, np. w parkach czy ogrodach, gdzie żywią się min. w ptasich karmnikach. Wiewiórki znane są także z tworzenia zapasów na gorsze dni, z których mogą skorzystać wiele miesięcy później. Gryzonie te często wprowadzają w błąd potencjalnych złodziei zapasów udając tylko, że ukrywają gdzieś jedzenie. Dowodzi to ich zawansowanego poziomu sprytu i intelektu.   Wiadziałeś / aś o tym?
Kruki.     Kruki to bardzo przebiegłe ptaki: tworzą narzędzia z gałązek, piór, drucików i innych kawałków rozmaitego pochodzenia, które następnie służą im do wykradania pożywienia nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc.  Kruki co prawda umiejętność tworzenia narzędzi mają wrodzoną, ale rozwijają i opanowują tę sztukę do perfekcji w trakcie obserwowania starszych ptaków, co również jest oznaką ich inteligencji.   Wiedziałeś / aś o tym?
Szczury.     Szczury to niewątpliwie zwierzęta, na których przeprowadza się najwięcej badań i eksperymentów naukowych. Naukowcy udowodnili , że szczury zdolne są do metapozania i potrafią oszacować swoją wiedzę. Umiejętność tę przypisywano wcześniej tylko człowiekowi i niektórym naczelnym. Gryzonie te świetnie radzą sobie w pokonywaniu labiryntów,  łatwo znajdują sposoby ucieczki nawet z tych najbardziej skomplikowanych. Nic dziwnego, że kultura Wschodu docenia te zwierzęta za ich niebywałą zaradność i spryt.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Ośmiornice.     Zamieszkujące dna oceanów i mórz ośmiornice są uważane za najinteligentniejsze bezkręgowce. Podczas badań naukowych udowodniono, że zwierzęta te posiadają krótko- i długoterminową pamięć, wykazują się niebywałą umiejętnością planowania, nauki poprzez obserwację i zdolnością rozwiązywania problemów.   Czy wiedziałeś / aś o tym?    
Świnie.       Naukowcy uważają, że świnie wykazują się poziomem inteligencji równym poziomowi trzyletniego dziecka. Dowiodły tego badania przeprowadzone w latach 90tych, w których świnie nauczyły się poruszać kursorem po ekranie, a następnie używać go do odróżniania pomiędzy kształtami które wcześniej poznały, a tymi, które widziały po raz pierwszy. Wbrew pozorom świnie są też bardzo czystymi zwierzętami. Gdy tylko mają możliwość, nigdy nie załatwiają się w pobliżu miejsca gdzie śpią bądź jedzą.   Czy wiedziałeś / aś o tym?  
Psy.     To, że psy uczą się poleceń, które następnie z łatwością wykonują i są posłuszne swoim właścicielom, nie przesądza jeszcze o ich inteligencji. Badania naukowe wykazały jednak, że psy są w stanie odnaleźć jedzenie otrzymując jedynie niewerbalne wskazówki. Jest to typ rozumowania, który według naukowców odpowiada ludzkiej umiejętności zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Ponadto psy potrafią rozpoznawać ludzkie i zwierzęce twarze, zdolne są do wyczuwania różnych nastrojów człowieka, a przez częste powtarzanie są nawet w stanie nauczyć się rozpoznawać aż do 160 różnych słów.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Słonie.     Oprócz tego, że słonie oczyszczają swój pokarm przed jedzeniem, są również zdolne do używania narzędzi w wielu celach, wykazują się także niezwykłą opiekuńczością  i umiejętnością współczucia nie tylko w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Gdy umiera członek stada, pozostałe słonie dotykają go trąbami i przez długi czas wydają lamentacyjne dźwięki, odstępując od ciała tylko w poszukiwaniu pożywienia. Taką zdolność do empatii i altruizmu uważa się za wysoce zaawansowaną formę wyższej inteligencji.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Delfiny.     Delfiny uważane są za najinteligentniejsze zwierzęta wodne. Delfiny butlonose mają znacznie większą od człowieka korę mózgową, odpowiadającą za komunikowanie się. Delfiny posługują się najbardziej zaawansowanym systemem komunikacji w świecie zwierząt. Te intrygujące zwierzęta zdolne są też do przetwarzania abstrakcyjnych informacji, rozwiązywania problemów i do okazywania empatii. Najnowsze badania wykazały, że delfiny podczas polowania posługują się także skomplikowanymi formułami matematycznymi, które pozwalają im lepiej namierzyć i w efekcie schwycić swoje ofiary.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Szympansy.     Intelektualne zdolności szympansów, których materiał genowy jest w 98.5% zgodny z ludzkim, fascynują naukowców od lat. Zwierzęta te potrafią tworzyć i używać narzędzi, rozwiązywać problemy, komunikować się językiem ciała i wyrażać emocje w sposób jaki robi to człowiek np. śmieją się podczas zabawy i płaczą gdy są smutne. Jedną z najbardziej imponujących umiejętności jest przypisywanie symboli obiektom, a następnie używanie tych symboli w sekwencjach do wyrażania złożonych ideii. W testach pamięci krótkofalowej szympansy okazały się lepsze od ludzi, szybciej zapamiętując i odtwarzając ciągi cyfr.   Czy wiedziałeś / aś o tym?
Płeć
Wiek