Analiza wyników ankiety "Horrory Oparte Na Faktach"

Chyba żaden inny gatunek filmu nie porusza wyobraźni tak, jak  horror oparty na faktach. Socjopaci, seryjni zabójcy, nawiedzone domy, egzorcyści – świadomość, że istnieją w prawdziwym świecie sprawia, że najchętniej nie wychodziłoby się z domu po zmroku i zawsze spało przy zapalonym świetle.      Lubisz horrory?
Egzorcysta, 1973.     Opowieść o 12 letniej dziewczynce, którą z demonicznego opętania próbuje wyrwać matka i dwóch księży egzorcystów oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1949r. Prawdziwe zdarzenia będące inspiracją tego filmu dotyczyły jednak chłopca i nie były w rzeczywistości tak drastyczne, jak zostały ukazane w filmie. To niezwykła popularność właśnie tej kultowej produkcji filmu grozy zapoczątkowała trend do kręcenia horrorów opartych na faktach.   Oglądałeś / aś ten film?
Egzorcyzmy Emily Rose, 2005.     Film opowiada o wydarzeniach, jakie doprowadziły księdza Richarda Moore przed oblicze sądu z zarzutami o nieumyślne doprowadzenie do śmierci  Emily Rose. Film ten to jeden z najmocniej opartych na faktach horrorach w historii. Jego tytułowa bohaterka naprawdę nazywała się Anneliese Michel, była Niemką i zmarła w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z odwodnienia i wycieńczenia organizmu. Tak zły stan jej zdrowia był efektem przeprowadzanych na niej wcześniej egzorcyzmów – rodzina i wezwany przez nią ksiądz nie mieli wątpliwości, że nastolatka została opętana przez złe moce. Zarówno duchowny jak i rodzice dziewczyny zostali uznani przez sąd winnymi jej śmierci, a cała tragiczna historia przyczyniła się do wprowadzenia przez kościół katolicki reform w od wieków niezmienianych zasadach przeprowadzania egzorcyzmów.   Oglądałeś / aś ten film?
Zjedzeni Żywcen, 1977.     Horror ten przedstawia historię właściciela małego hoteliku i jednocześnie seryjnego zabójcy, który ciała ofiar rzuca na pożarcie swojemu pupilowi, krokodylowi. Fabuła filmu oparta jest na faktach mających miejsce na początku minionego stulecia w Teksasie. Joe Ball był właścicielem lokalnego zajazdu, przy którym znajdował się staw pełen aligatorów. Gdy mężczyzna był przesłuchiwany przez policję w sprawie tajemniczego zniknięcia jego żony i kochanki, jeden z pracowników zajazdu przyznał, że pomógł Ballowi pozbyć się ciał. W stawie nigdy jednak nie znaleziono ludzkich szczątków, wiedziano natomiast, że Ball napewno karmił swoje aligatory innymi zwierzętami. Mimo braku dowodów, mężczyźnie temu przypisuje się również zabójstwa 20 innych kobiet.   Oglądałeś / as ten film?
Szczęki, 1975.     Klasyk horrorów, Szczęki, oparty jest na powieści o policjancie z pewnej małej wyspy, który postanawia schwytać pożerającego ludzi rekina białego. Inspiracją do napisania tej książki stały się prawdziwe wydarzenia z Jersey Shore, z 1916r. Tamtejsze ataki rekinów miały miejsce w szczycie sezonu turystycznego i zostały zignorowane przez lokalne władzie, które wówczas nawet nie zamknęły plaży, umożliwiając grupie śmiałków zorganizowanie polowania na rekina zabójcę. Do dzisiaj jednak nie wiadomo, czy za atakami stoi jeden żarłacz biały czy może miały w nich swój udział także żarłacze tępogłowe, gdyż niektóre z tych drastycznych zdarzeń miały miejsce w słodkich wodach, szczególnie lubianych właśnie przez ten rodzaj rekina.   Oglądałeś / aś ten film?
Amityville, 1979.     Historia rodziny Lutz, która wprowadziła się do nowojorskiego domu, w którym kiedyś dokonano brutalnego, wielokrotnego morderstwa, stała się kanwą książki, a ta inspiracją do aż jedenastu produkcji filmowych. Przerażające zjawiska paranormalne, które miały miejsce w nowym domu Lutzów, doprowadziły do ich wyprowadzki już po 28 dniach. Książka, pod tym samym tytułem co oryginalna produkcja filmowa z roku 1979, w amerykańskich księgarniach znajduje się w dziale publikacji dokumentalnych, sam film jednak wiele ze znajdujących się w niej rzekomych faktów mocno przerysował. Cała historia ogólnie wzbudza wiele kontrowersji co do swojej autentyczności, która kwestionowana była nawet podczas kilku rozpraw sądowych.   Oglądałeś / aś ten film?
Dziewczyna Z Sąsiedztwa.     Film ten oparty jest na książce pod tym samym tytułem i jednocześnie na faktach, które miały miejsce w 1965r. w stanie Indiana w USA. Tragiczne zdarzenia miały miejsce w domu Gertrude Baniszewski, która wraz z dziećmi sąsiadów w niewyobrażalny sposób znęcała się najpierw psychicznie, a później również fizycznie na nastolatce z sąsiedztwa, Sylvii Likens, ostatecznie doprowadzając do jej śmierci. Sędzia prowadzący sprawę zabójstwa określił te makabryczne zdarzenia jako najprawdopodobniej najbardziej okrutną zbrodnię jaka kiedykolwiek miała miejsce w stanie Indiana.  Mimo że film miejscami odbiega od faktów, ogólnie jest bardzo wiernym odzwierciedleniem prawdziwej historii.   Oglądałeś / aś ten film?
Koszmar Z Ulicy Wiązów, 1984.     W 2012r. magazyn New York Times zaliczył tę produkcję do 1000 najlepszych filmów wszechczasów, chociaż do klasyki kina zaliczana jest ona już od dawna. Mimo że horror ten nie jest ściśle oparty na faktach, to pomysł na zatrważającą historię o oszpeconym mordercy, który dopada swoje ofiary we śnie, został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z południowowschodniej Azji. Wśród osób, które wówczas umarły tam we śnie z nigdy niewyjaśnionych przyczyn, był 21 letni syn fizyka, który feralnej nocy poinformował rodzinę o męczących go koszmarach. Jego alarm został niestety zignorowany, a chłopak wrócił do łóżka. Gdy kilka godzin później rodzina została postawiona na nogi dochodzącymi z jego pokoju wrzaskami, na ratunek nie było już szans.   Oglądałeś / aś ten film?
Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną, 2003.     Horror ten został zakazany w kilku krajach ze względu na obecny w niem wysoki poziom przemocy. Fabuła filmu to historia grupki przyjaciół, którzy pojawiają się w domu seryjnego mordercy zabijającego piłą mechaniczną i jego kanibalistycznej rodziny. Horror ten opiera się na faktach z życia Edwarda Geina, seryjnego mordercy lat 50tych ze stanu Wiscounsin. Tak jak przedstawiono to w filmie, często nosił na twarzy skórę ściągniętą z twarzy swoich ofiar, a ich szczątki eksponował na swojej posesji. Ne ma twardych dowodów na to, że Gein był kanibalem, jednak pewne fakty potwierdzają tę hipotezę – w momencie aresztowania zabójcy, na patelni umieszczonej na piecu kuchennym znajdowało się ludzkie serce. Inspirację z tej postaci czerpali również twórcy filmów American Psycho i Milczenie Owiec.   Oglądałeś / aś ten film?
Udręczeni, 2009.     Mimo iż fabuła tego horroru jest w wielu momentach wymysłem scenarzysty, pomysł na nakręcenie tej produkcji został zaczerpnięty z prawdziwych wydarzeń dotyczących rodziny, 80tych minionego wieku wprowadziła się do kostnicy. Carmen Reed, która wówczas była jedną z jej mieszkanek przyznaje, że zdarzenia w horrorze zostały przedstawione w bardzo hollywoodzkim stylu, mimo to wiele z nich rzeczywiście miało miejsce, tak jak np. scena w której zasłona prysznicowa próbuje udusić jedną z bohaterek. Seanse spirytystyczne przedstawione w filmie nigdy się nie odbyły, oparte na faktach były natomiast sceny egzorcyzmów, które jednak na potrzeby produkcji musiały być mniej przerażające, tak aby film ten mógł być oglądany już przez widzów od 13 roku życia.   Oglądałeś / aś ten film?
Obecność, 2013.     Film Obecność wszedł na ekrany kin w 2013r. , promowany jako oparty na aktach sprawie prowadzonej przez Ed and Lorraine Warren, śledczych zjawisk paranormalnych. Horror ten ostro skrytykowany został przez widzów, którzy negowali prawdziwość przedstawionych w nim zdarzeń, które wydają się być zbyt przerażające, aby mogły rzeczywiście kiedyś zaistnieć. Film rzekomo opiera się na faktach, jakie miały mieć miejsce na jednej z farm na Rhode Island w latach 70tych ubiegłego wieku.  Zdarzenia te były tak przerażające, że postanowiono ich nigdy nie ujawniać. Ed Warren zmarł zanim film został nakręcony, a jego 86 letnia dzisiaj żona nie skomentowała w żaden sposób tej kinowej produkcji.  Natomiast jeden z członków rodziny zamieszkującej farmę przyznał, że film za wyjątkiem kilku szczegółów, w wierny sposób przedstawił mające tam kiedyś miejsce mrożące krew w żyłach zdarzenia.   Oglądałeś / aś ten film?
Który, spośród wymienionych horrorów opartych na faktach, uważasz za najlepszy?  
Płeć
Wiek