Kontakt

Analiza wyników ankiety "Słynne Karnawały Na Świecie"

Wenecja.     To w Wenecji odbywa się najpopularniejszy karnawał w Europie. Ma wspaniałą historię i tradycję. Mało kto wie, że jeszcze w XVIII wieku zabawa karnawałowa w Wenecji trwała aż miesiąc. Napoleon Bonaparte uznał jednak, że była za głośna i postanowił ją obalić. Karnawał powrócił w 1980 roku do łask i obecnie trwa 10 dni - począwszy od niedzieli przed tłustym czwartkiem. Dawniej, na czas karnawału zawieszane były obowiązujące normy i zakazy. By móc bezkarnie i anonimowo przekraczać bariery, sięgano po maski i przebrania. Tak zostało do dziś. Eleganckie stroje, peruki i maski są nieodłącznym elementem uczestników weneckiej zabawy. W czasie karnawału Wenecja zmienia się nie do poznania.   Główną sceną, na której odbywa się legendarna rewia kostiumów, jest plac św. Marka, porównywany do wytwornej sali balowej. Zabawa toczy się także na małym placyku zwanym Piazetta. Każda edycja karnawału ma temat przewodni, który nadaje ton licznym balom, widowiskom i spektaklom ulicznym. Zabawę otwiera huczny pochód przebierańców do bazyliki św. Marka. Później następuje słynny "lot Turka", czyli popis akrobaty, który wspina się na dzwonnicę bazyliki z przyczepionymi do pleców skrzydłami, a następnie opuszcza się z góry, rzucając na zebrany tłum tysiące konfetti. "Raz w roku dozwolone jest zwariować" - ta starożytna sentencja przyświeca co roku uczestnikom karnawału. Dodatkowym plusem karnawału w Wenecji jest to, że tłem zabawy są najwspanialsze zabytki architektury. Koniec święta ogłaszają o północy z wtorku na środę popielcową dzwony XI-wiecznej dzwonnicy św. Marka - maski znikają, zaczyna się post. W tym roku karnawał w Wenecji trwa od 31 stycznia do 17 lutego.   Masz ochotę wybrać się na ten karnawał?
Nowy Orlean.     W Nowym Orleanie, największym mieście położonej na południu USA Luizjany odbywa się co roku jeden z najstarszych na świecie karnawałów - Mardi Gras. Tradycja Mardi Gras (z franc. "tłusty wtorek") przywędrowała do Ameryki z Paryża. W XVIII wieku przed okresem wielkiego postu organizowane były bale maskowe, których zakazano jednak wraz z nadejściem hiszpańskiego panowania. Już w państwie amerykańskim tradycja karnawałowych zabaw powróciła, a wraz z nią narodził się zwyczaj świętowania na ulicach Nowego Orleanu.   Kulminacja parad i zabaw wypada w weekend przed tłustym wtorkiem. Wtedy przez miasto przechodzą największe parady. Parad jest kilka. Organizowane są one przez Krewes - towarzystwa z poszczególnych dzielnic Nowego Orleanu. Każde Krewes przygotowuje platformy, najczęściej na wielkich ciężarówkach, które odpowiednio udekorowane przejeżdżają przez miasto. Każde Krewes ma też swoją tradycyjną trasę. Tradycją podczas Mardi Gras są też podarki dla tłumów, zwane throws, które są zrzucane z platform. Zwykle są to kolorowe koraliki. Rzuca się także maskotki, monety z symbolami szkół organizujących parady. Niektóre parady uliczne w Nowym Orleanie mają mocno erotyczny charakter i uczestniczy w nich dużo roznegliżowanych osób. Specjalnym przysmakiem karnawałowym W Nowym Orleanie jest królewskie ciasto polukrowane w kolorach Mardi Gras - fioletowym (symbolizującym sprawiedliwość), zielonym (wiarę) i złotym (władzę). Ciasto ma w środku plastikową figurkę, której znalezienie zobowiązuje do zorganizowania przyjęcia. Po paradach wszystko przenosi się do Dzielnicy Francuskiej. Uczestnicy chodzą od baru do baru i piją huragany, czyli kolorowe drinki robione z rumu i owocowych dodatków. Świętowanie kończy się dokładnie o północy z wtorku na środę, gdy do Dzielnicy Francuskiej wjeżdża konna policja. Wtedy zaczyna się gigantyczne sprzątanie. Sukces karnawału mierzy się trochę ilością śmieci, jakie się wywozi. W tym roku Mardi Gras trwa od 6 stycznia do 17 lutego. Ciekawostką jest, że Nowy Orlean to jedyne amerykańskie miasto, w którym dozwolone jest picie alkoholu na ulicy.   Miałbyś / miałabyś ochotę wybrać się na ten karnawał?
Nicea.     W lutym nad Zatoką Aniołów najważniejszy jest trwający dwa tygodnie karnawał. Słynie on przede wszystkim ze wspaniałych parad. Przez ulice miasta przetaczają się tonące w kwiatach platformy, na których usadawiają się postacie ze świata bajek i piękne dziewczęta w imponujących strojach. Do dekoracji platform kwiaciarze i ogrodnicy zużywają kilka tysięcy żywych, pachnących kwiatów. Najważniejszy rydwan - królowej karnawału - przybrany jest zgodnie z tradycją kolorowymi storczykami. Pochód urozmaicają występy grup taneczno-muzycznych zaproszonych z egzotycznych zakątków świata. Salsa miesza się z oberkiem, tango z rockiem i rytmami jazzowymi. Maszerują szkoły cyrkowe, szczudlarze i czarownice. Defilady i pokazy odbywają się także późnym wieczorem na centralnym placu Andre Massena.   Dodatkową atrakcją są bitwy kwiatowe. Widzowie, wchodząc na trybuny, zaopatrują się w gałązki mimozy i w czasie przejazdu obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady. W bogatym programie artystycznym przewidziany jest także dostępny dla wszystkich bal maskowy i kostiumowy organizowany w eleganckich hotelach Westminster lub Atlantic. Dwutygodniowe szaleństwa kończy pokaz sztucznych ogni.   W tym roku karnawał w Nicei trwa od 13 lutego do 1 marca.   Miałbyś / miałabyś ochotę wybrać się na ten karnawał?
Rio De Janeiro.     Karnawał w Rio de Janeiro to chyba najpopularniejszy karnawał świata. W tym roku zabawa trwa od 13 do 17 lutego. Miasto przeżywać będzie wówczas najazd wielbicieli gorących rytmów i samby. W Sambodromie, specjalnym teatrze pod gołym niebem, gromadzi się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszyscy wspólnie się bawią i obserwują rywalizację najsłynniejszych brazylijskich szkół samby. Wrażenie robią nie tylko umiejętności taneczne uczestników, ale także ich kolorowe, bardzo skąpe stroje, przygotowywane zwykle przez cały rok. Urodziwe tancerki prezentują się na imponująco zdobionych karetach i na podestach. Ich zdjęcia obiegają cały świat. Takiej atmosfery i takich strojów nie ma nigdzie indziej. Po zachodzie słońca zapełnia się plaża Copacabana, na którą przenosi się rozbawiony tłum. Główne dwa dni imprezy to niedziela i poniedziałek. To właśnie wtedy sambodromem defiluje 12 najlepszych szkół samby, które ubiegają się o tytuł najlepszej szkoły karnawału. Spektakl transmitują liczne sieci telewizyjne na cały świat. Władze miejskie oceniały, że w 2011 roku na karnawale w Rio bawiło się ponad 800 tys. turystów. Karnawałowa gorączka ogarnia w tych dniach nie tylko Rio, ale całą Brazylię. Choć karnawał w Rio to atrakcja sama w sobie, warto zostać w Brazylii dłużej, by zwiedzić ten pełen cudów natury kraj.   Może karnawał w Rio De Janeiro?
Bazylea.     Zdaniem samych Szwajcarów, takiego karnawału jak w Bazylei nie ma nigdzie indziej. Główna zabawa trwa trzy dni. Jej kulminacja ma tradycyjnie miejsce tydzień po Popielcu, co jest efektem reformacji i błędu w kalendarzu. Morgenstreich, czyli dosłownie "poranny figiel" to tradycyjny początek zabawy. W rytm marszowych werbli i fletów na ulice Starego Miasta wyrusza pochód z postaciami w maskach. Światła na ulicach gasną. Święcą się tylko kilkumetrowe latarnie niesione przez uczestników pochodu przygotowane przez nich już wiele tygodni wcześniej. Maski sunące w świetle karnawałowych latarń przypominają widma. O 13.30 odbywa się największa parada, która rusza równocześnie z wielu punktów miasta. Uczestniczą w niej setki przebierańców. Do najbardziej charakterystycznych postaci należą stare ciotki, pajace, błazny oraz Waggis, czyli postacie w strojach wieśniaków i w maskach z czerwonym nosem i słomianą strzechą włosów. Członkowie karnawałowych grup odgrywają inscenizowane scenki i obdarowują widzów pomarańczami, słodyczami i gałązkami mimozy. Muzykanci zwani Gugge grają w tle na instrumentach perkusyjnych i piszczałkach.   W kolejnych dniach imprezy zabawa przenosi się także do barów i restauracji, gdzie odbywają się występy tzw. Schnitzelbank. Artyści odgrywają satyryczne scenki i śpiewają w lokalnym dialekcie, kpiąc ze znanych osób lub komentując aktualne wydarzenia. Goście, którzy przyjeżdżają na karnawał do Bazylei, mogą być tylko widzami. Maski i przebrania to przywilej mieszkańców.   W tym roku karnawał w Bazylei 23 lutego do 25 lutego.   Macie ochotę na karnawał w Bazylei?
Trynidad i Tobago.     Wyspy Trynidad i Tobago, leżące wzdłuż wybrzeży wenezuelskich, słyną z wielobarwnego karnawału. Już od sylwestra pobrzmiewają tu rytmy calypso - muzyki tanecznej pochodzenia afrykańskiego popularnej na Karaibach. Port of Spain, stolica Trynidadu i Tobago to mieszanka kultur Afryki, Azji, Południa i Wschodu. Mieszkańcy pochodzenia afrykańskiego, Hindusi, Europejczycy, katolicy, protestanci i muzułmanie jednoczą się w karnawałowej zabawie. Hedonistyczna impreza trwa cały miesiąc, ale jej kulminacja to ostatnie trzy dni przed środą popielcową. Kolorowe korowody mieszkańców w oryginalnych strojach przetaczają się wówczas w rytm afrykańskiej muzyki po ulicach miast. Atmosferę podgrzewa wspaniała pogoda i piękne tancerki. Odbywa się wiele pokazów, konkursów muzyki calypso i soca.   Macie ochotę na ten karnawał?
Oruro, Boliwia.     W Ameryce Południowej najsłynniejszym karnawałem, zaraz po brazylijskim, jest bez wątpienia karnawał w Oruro, górniczym mieście na północnym zachodzie Boliwii. Tancerze i tancerki przemierzają w procesjach ulice miasta od wczesnych godzin porannych. Impreza odbywa się w hołdzie Matce Boskiej z Socavón oraz Pachamamie, czyli inkaskiej Matce Ziemi. Elementy obrzędowe są jednak dobrym pretekstem do niczym nieskrępowanej, dzikiej zabawy. Charakterystycznym zwyczajem karnawału w Boliwii jest oblewanie się wodą i pryskanie pianką w sprayu. Gringo są ulubionym celem tych zabaw, ale nikt się nie obraża. Szaloną zabawą w końcu zaraża się każdy. Chętni mogą zawsze kupić sprzedawane na ulicy foliowe pelerynki...   W tym roku karnawał w Oruro trwa od 13 do 17 lutego.   Macie ochotę na ten karnawał?
Teneryfa.     Stolica Teneryfy - Santa Cruz żyje w czasie karnawału muzyką i tańcem. Karnawał na Teneryfie jest największym, najdroższym, najbardziej szalonym i wyczekiwanym wydarzeniem roku. To fiesta z prawdziwego zdarzenia. W tym roku zabawa w Santa Cruz trwa od 13 do 22 lutego. W tym czasie na Teneryfie odbywają się najbardziej spektakularne zabawy, a miasto nazywane jest małym Rio de Janeiro. Zabawa na Teneryfie trwa dłużej, bo ma swoje prawa. Świętowanie rozszerza się na inne gminy i miasteczka, sprawiając wrażenie wędrującego karnawału. Karnawałowe tańce, korowody, czy konkursy zdają się nie mieć końca. Zamknięte są biura, szkoły, wszystkie urzędy, a zakupy można robić tylko w godzinach dopołudniowych. Główny karnawał rozpoczyna się na tydzień przed środą popielcową wyborem królowej karnawału. To istna bitwa na stroje. Karnawałowe uroczystości transmitowane są na żywo w telewizji hiszpańskiej. Zabawę ułatwia pogoda. W lutym i marcu temperatura na Teneryfie nie spada poniżej 16 stopni. Całe szaleństwo kończy się pogrzebem kilkumetrowej papierowo-drewnianej sardynki. Żałobnicy ubrani na czarno odprowadzają kukłę ryby na brzeg oceanu, gdzie palą ją kończąc równocześnie zimę. Temat przewodni, pod jakim Santa Cruz i wyspa Teneryfa obchodzą zabawy karnawałowe w 2012 roku to czasy "Flower Power".   Może karnawał na Teneryfie?
Na który, z powyżej wymienionych karnawałów najchetniej byście się wybrali?
Płeć
Wiek