Czy na co dzień częściej bywasz smutny/a czy wesoły/a?
Jak sądzisz, czy osoby wesołe, nastawione pozytywnie do życia rzadziej chorują?
Pozytywne myślenie ma bardzo dużą moc, może nawet większą niż nam się wydaje.
Jak myślisz, przed jakimi chorobami mamy większą szansę się ustrzeć, jeśli będziemy optymistami?
Naukowcy podkreślają, że optymistów rzadziej dotykają udary mózgu, choroby wieńcowe oraz psychosomatyczne.
Mamy więc większą szansę by uniknąć zawału, wylewu i depresji
Czy pozytywnego myślenia można się nauczyć?
Które, z poniżej przedstawionych elementów (czynności, stanów, rzeczy), spowodują, że poczujemy się lepiej i pozytywnie będziemy postrzegać rzeczywistość?
(wybierz maksimum 5 takich elementów, które sprawdzają się w Twoim przypadku)
Z chemicznego punktu widzenia, klucz do optymizmu tkwi w endorfinach. Większość z Was pewnie wie, że są nazywane hormonami szczęścia. Prawda. Endorfiny to rzeczywiście hormony (z grupy hormonów peptydowych). Odkryto je w 1975 roku.
Co ciekawe, endorfiny w budowie przypominają nieco morfinę – nazywane są nawet „wewnętrzną (endogenną) morfiną”. W przeciwieństwie do tej chemicznej (egzogennej) są jednak zdrowe i nie uzależniają. Wytwarzane w ośrodkowym układzie nerwowym przez każdego z nas (!), powodują wzrost zadowolenia z siebie, a nawet euforię, a do tego znacznie zmniejszają odczuwanie bólu.
Czy wiesz kiedy endorfiny są produkowane w naszym organizmie?
Endorfiny są produkowane przez nasz organizm najczęściej podczas wysiłku fizycznego. Organizm każdego z nas potrzebuje ruchu i czuje się po nim szczęśliwy. Aktywność pobudza krążenie, a także produkcję hormonów. Łatwo to sprawdzić. Czy po aerobiku, wizycie na basenie, wycieczce rowerowej lub bieganiu nie czujecie się zwykle „zmęczeni, ale szczęśliwi”? To właśnie dzięki endorfinom.
Jaki sport, według Ciebie, szczególnie dobrze wpływa na produkcję endorfin?
Sportem, który szczególnie dobrze wpływa na produkcję endorfin jest bieganie. Istnieje nawet naukowe pojęcie „euforia biegacza”. Podczas intensywnych ćwiczeń w organizmie występuje niedotlenienie, które działa stresogennie – właśnie wtedy wytwarza się najwięcej hormonów szczęścia. Umożliwia to dalsze ćwiczenia, zwiększając wytrzymałość i odporność na ból.
Czy słyszałaś/eś o Dniu Pozytywnego Myślenia?
Czy wiesz kiedy obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia?
Dzień Pozytywnego Myślenia przypada na 2 lutego.
Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia.
Choć 2 luty już za nami, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby 9 i każdy następny dzień tego i kolejnych miesięcy uczcić pozytywnym myśleniem i uśmiechem.
Miłego dnia