Kontakt

Analiza wyników ankiety "Horrory - informacje i ciekawostki"

  Czy lubisz oglądać filmy grozy?      
  Jaki jest Twój ulubiony podgatunek horroru?    
  Jaki jest, według Ciebie, najbardziej kultowy film grozy/horror?      
  Których reżyserów filmowych tego gatunku znasz?      
  Książki, których autorów literatury grozy czytałeś?      
  Kogo najbardziej bałbyś się spotkać?      
  Jakie są Twoje ulubione horrory?      
  Czy wiesz z jakiego gatunku literackiego wywodzi się  współczesny horror?      
      Powieść gotycka   Współczesna literatura grozy i horror, w obecnym krztałcie, wywodzi się przede wszystkim od osiemnastowiecznej powieści gotyckiej. Gatunek ten rozwijał się na przełomie XVIII i XIX wieku i nazywany był rownież romansem grozy. Pierwsze utwory powstały jeszcze w dobie oświecenia, bedąc niejako zapowiedzią kolejnej epoki - romantyzmu. Fabuła takich powieści rozgrywała się często w średniowieczu, w tajemniczej i pełnej grozy atmosferze zamków i gotyckich klasztorów. Pisarze wprowadzali do swoich powieści elementy makabry, nadzprzyrodzonych zjawisk i bytow (duchy, demony) oraz wykreowali typ  głównego "złego bohatera" w postaci tzw. gotyckiego łotra (osobnika o wyraźnie demonicznych, czasem wręcz sadystycznych cechach).   
  Jaki film uznaje się za pierwszy horror w dziejach kinematografii?      
      Rezydencja diabła   Za pierwszy horror w historii kinematografii uznaje się Le Manoir du diable (w polskim tłumaczeniu Rezydencja diabła). Jest to trzyminutowy, francuski niemy film z 1896 roku. Wyreżyserował go Georges Méliès (1861-1938),  francuski iluzjonista, reżyser, producent filmowy, pionier kina oraz karykaturzysta.  
  Czy wiesz kto wyreżyserował film "Gabinet doktora Caligari" z 1920 r.?      
      Robert Wiene 1873-1938   Niemiecki reżyser filmów niemych. Urodzony we Wrocławiu (ówczesny Breslau). Najsłynniejsze jego dzieło "Gabinet doktora Caligari" zapoczątkowało nurt ekspresjonizmu w filmie niemieckim.   Filmowy horror jako gatunek wiele zawdzięcza w swoim rozwoju niemieckiemu ekspresjonizmowi filmowemu z lat 20-tych XX wieku. Inne powstałe w tamtym czasie arcydzieła filmowe to min. "Zmęczona śmierć", "Golem" czy "Nosferatu - symfonia grozy".  
  Czy wiesz jaki aktor najczęściej występował w filmach Rogera Cormana?     Roger Corman - amerykański reżyser, nazwany królem filmów klasy B (dziś wiele z jego obrazów filmowych ma status kultowych) w latach 60-tych XX w. wyreżyserował serię horrorów nawiązujących do twórczości Edgara Allana Poe.  
    Vincent Price 1911-1993   Amerykański aktor filmowy i teatralny. Znany przede wszystkim z występów w filmach grozy. W latach 60-tych nawiązał współprace z Rogerem Cormanem, między innymi nad serią filmów na podstawie twórczości Edgara Allana Poe, gdzie grywał główne role.   
  Fakt czy mit?     Legenda głosi, że Anton Szandor LaVey (założyciel i główny kapłan Kościoła Szatana, autor "Biblii Szatana") był konsultantem podczas kręcenia filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego i zagrał w nim postać Diabła.   
  Mit     LaVey na potrzeby medialno-propagandowe tworzył o sobie wiele mitów, w tym ten o współpracy z Polańskim. W rzeczywistości nigdy nie poznał Polańskiego i nie miał udziału w powstaniu "Dziecka Rosemary". W postać Szatana wcielił się, nie wymieniony w czołówce, aktor Clay Tanner. Co ciekawe Anton LaVey rzeczywiście zagrał Szatana, lecz w krótkometrażowym, eksperymentalnym filmie Kennetha Angera "Invocation of My Demon Brother".    
  Ciekawostki     Czy "Egzorcysta" z 1973 roku jest filmem przeklętym?   Film już na etapie realizacji doczekał się statusu przeklętego, gdyż dochodziło do licznych wypadków i incydentów np. niemal doszczętnie spłonął trzypiętrowy plan domu MacNeilów, z wyjątkiem pokoju, w którym leżała opętana Regan.   W czasie prac nad filmem lub niedługo po nich, aż dziewięć osób, które były związane z produkcją, zmarło (w tym dwoje aktorów - Jack MacGowran i Vasiliki Maliaros).   Czy w filmie wystąpił seryjny morderca? W filmie pojawił się jako statysta, podczas  sceny w szpitalu, niejaki Paul Bateson - technik radiologiczny z zawodu, który został później skazany za zabicie dziennikarza Addisona Verrill'a. Był również podejrzewany przez policje o bycie seryjnym mordercą homoseksualistów. Postać Paula Batesona pojawia się w serialu Mindhunter.   Na planie zdjęciowym odprawiono prawdziwe egzorcyzmy.   "Egzorcysta" jako pierwszy horror w historii zdobył nominację do Oscara (10 nominacji, w tym dwie statuetki za najlepszy dźwięk i najlepszy scenariusz adaptowany).  
  Do których filmów grozy muzykę skomponował Wojciech Kilar?     Wojciech Kilar (1932-2013) - wybitny polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i  filmowej. Napisał muzykę między innymi do "Pianisty" Romana Polańskiego. Współpracował z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Krzysztof Zanussi.   
    Wojciech Kilar napisał muzykę do filmu "Dracula" z 1992 w reżyserii Francisa Forda Coppoli, z gwiazdorską obsadą (Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves). Sam film dostał trzy Oscary za charakteryzację, kostiumy i montaż dźwięku oraz nominację w kategorii najlepsza scenografia. Kilar, natomiast, był nominowany do nagrody Saturn. Kolejnym filmem z pogranicza horroru, do którego artysta skomponował muzykę jest dzieło Romana Polańskiego z 1999 roku "Dziewiąte wrota". Jest to nie pierwsza i nie ostatnia współpraca kompozytora z tym reżyserem.    Twórcą muzyki do "Dziecka Rosemary" (nominacja Złoty Glob) był kolejny wybitny polski artysta - Krzysztof Komeda (1931-1969). Kompozytor i pianista jazzowy, zmarł w wieku zaledwie 38 lat.   Autor muzyki do filmu "Omen" z 1976 r. to amerykański kompozytor, uważany za jednego z najlepszych kompozytorów filmowych współczesnego kina, Jerry Goldsmith (1929-2004). Był nominowany do Oscara, aż siedemnaście razy. Jednak statuetkę zdobył tylko raz w 1976, właśnie za muzykę do wyżej wymienionego horroru.   
  Fakt czy mit?     Filmowa Annabelle ma swój odpowiednik w rzeczywistości, a film jest inspirowany historią prawdziwej "nawiedzonej" lalki.   
  Fakt     W 1970 roku młoda pielęgniarka Donna dostaje w prezencie od matki szmacianą lalkę. Donna i jej współlokatorka Angie nie spodziewają się, że ten niewinny prezent już wkrótce przysporzy im wiele kłopotów. Zaczyna się niewinnie, właścicielka zauważa drobne zmiany ułożenia lalki po powrocie do domu z pracy. W późniejszym czasie lalka zmienia miejsca, gdzie została posadzona np. z krzesła na łożko, a nawet do innego pomieszczenia, na koniec zaś ktoś zostawia wiadomości na dziwnym pergaminie. Wezwane medium informuję, że to duch małej dziewczynki o imieniu Annabelle. Narzeczony jednej z kobiet Lou, chce się pozbyć lalki, więc staje się ofiarą jej ataku - traci oddech, a na jego piersi pojawiają się krwawe ślady pazurów. W końcu na pomoc przybywają Lorraine i Ed Warrenowie, słynna para demonologów. Stwierdzają oni, że to nie może być zwykły duch, lecz byt o wiele bardziej niebezpieczny. Warrenowie zabierają lalkę ze sobą i umieszczają ją w specjalnym pokoju, zamkniętą w szklanej gablocie. Oczywiście można wątpić w prawdziwość całej sytuacji lub doszukiwać się racjonalnych wyjaśnień, niemniej jednak to ta historia stała się inspiracją dla twórców filmowych. Natomiast prawdziwą Annabelle można zobaczyć w Warren's Occult Museum w Stanach Zjednoczonych.  
  Jak nazywa się główny czarny charakter z serii filmów "Piątek, trzynastego"?      
      Jason Voorhees   Bohater serii horrorów "Piątek, trzynastego", który pojawił się w dwunastu filmach pełnometrażowych. Zamaskowany psychopata w charakterystycznej hokejowej masce, zabijający młodych ludzi nad jeziorem Crystal Lake. W pierwszej części miał w ogóle nie istnieć jako odrębna postać filmowa, a morderstw dokonywała jego matka - Pamela Voorhees, mszcząc się za rzekomą śmierć Jasona przed dwudziestoma laty.  W kolejnych odsłonach serii okazuje się, że Jason przeżył ukrywając się, przez ten cały czas, w leśnych ostępach.  Będąc światkiem śmierci matki, od teraz to on wymierza krwawą "sprawiedliwość" kolejnym ofiarom.  
  Dlaczego ludzie oglądają horrory?      
  Jaki jest najstraszniejszy horror, który oglądałeś?     Brytyjski badacz Daniel Clifford postanowił odpowiedzieć na pytanie, jakie od zawsze spędza sen z powiek każdemu miłośnikowi kina grozy: jaki jest najstraszniejszy horror? Badanie „The Science of Scare” zostało przeprowadzone dla BroadBandChoices, a przyjęta przez Clifforda metodologia była bardzo prosta. 50 osób w różnym wieku miało obejrzeć 50 horrorów, które w bazach IMDB czy Rotten Tomatoes są aktualnie najwyżej oceniane. Podczas seansu każdemu uczestnikowi mierzono puls. Wygrywał film, przy którym uśredniona liczba uderzeń serca na minutę wszystkich uczestników była najwyższa. Jak się okazuje najstraszniejszym horrorem jest „Sinister” z 2012 roku. Uczestnikom badania w normalnym stanie serce biło średnio 65 razy na minutę. Podczas seansu filmu liczba ta wzrosła do 86 uderzeń serca na minutę.    
  Płeć      
  Wiek      
  Wielkość miejscowości      
  Województwo