Analiza wyników ankiety "Czy państwo powinno zdecydowanie przeciwdziałać nadmiernemu rozwarstwieniu społecznemu?"

Jedną z przyczyn zbyt dużego rozwarstwienia społecznego (na co uwagę Polsce zwróciła również parę tygodni temu Komisja Europejska) są nadmierne dochody (wynagrodzenia) osób wynagradzanych z publicznych pieniędzy (pieniędzy podatników). W Polsce panuje przekonanie, że nie powinno się mówić o wynagrodzeniach innych osób, a jeżeli już ktoś spróbuje powiedzieć, że czyjeś zarobki są za wysokie, to naraża się na zarzut bycia socjalistą i chęć powrotu do starego systemu... Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że niedawno Szwajcarzy, których przecież zdecydowanie trudno posądzać o sprzyjanie socjalizmowi, w referendum zdecydowanie (67,9%) opowiedzieli się, za ograniczeniem wynagrodzeń kadry menedżerskiej. Czy Pani/Pana zdaniem rządzący powinni stosować mechanizmy, które w wiekszym stopniu będą zapobiegać dalszemu wzrostowi rozwarstwienia spoołecznego, w tym takze stosując ograniczenie najwyższych wynagrodzeń i swoich apanaży?
Posłowie, eurodeputowani, czy też nawet radni w istocie rzeczy sami sobie uchwalają wysokość wynagrodzeń i innych apanaży, przywilejów... Czy zgadza sie Pani/Pan z poglądem, że "Publiczne (podatników) pieniądze nie powinny być dzielone przez ludzi, którzy sami na tym zyskują"?
Część politologów zaczyna zwracać uwagę, że w Polsce ludzie z funduszy, zarządów i rad nadzorczych tworzą swoisty układ (nową nomenklaturę)... Coraz częściej część komentatorów zaczyna mówić o funkcjonowaniu na tym polu tzw. „polityki drzwi obrotowych” sprawiającej w istocie, że nawzajem popierające się osoby krążą miedzy spółkami, radami nadzorczymi i często także polityką. Oczywiście istotne jest tutaj to, że  z każdym kolejnym "obrotem" ich wynagrodzenia znacznie globalnie rosną, co prowadzi do dalszego rozwarstwienia społecznego... Czy Pani/Pana zdaniem taki system powinien być tolerowany przez państwo?
Pani/Pana miejsce zamieszkania:
Pani/Pana wykształcenie:
Pani/Pana wiek:
Status Pani/Pana zatrudnienia:
Płeć respondenta:
Jak często korzysta Pani/Pan z Internetu?