Analiza wyników ankiety "Spożywania mleka oraz fakty i mity z nim związane."

Czy lubisz mleko?
Jak często spożywasz mleko? 
Jakie mleko spożywasz najczęściej? 
Jakie inne mleko zdarzyło Ci się spożywać? 
Mleko o jakiej zawartości tłuszczu wybierasz najczęściej? 
Gdzie najczęściej kupujesz mleko? 
Jakiej marki mleko wybierasz najczęściej? 
Oceń w jakim stopniu poszczególne czynniki wpływają na zakup mleka.
Mleko wzmacnia kości Mleko pozwala budować silne kości i zęby, w których znajduje się aż 99% całego zgromadzonego w organizmie wapnia. Co więcej, poprawia ono gęstość kości. Sprawia to, że jesteśmy mniej podatni na złamania i ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki wapnia powinno rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać przez cały okres dorosłego życia. Znałeś/aś te fakty?
Mleko na szczuplejszą sylwetkę Mleko to nie tylko zdrowe kości. Osoby, które spożywają ten „trunek” regularnie, zazwyczaj zdrowiej się odżywiają i cieszą się szczuplejszą sylwetką. Mleko to doskonała alternatywa dla przyczyniających się do epidemii otyłości słodzonych napojów. Badania dowodzą, że dzieci matek spożywających mleko w czasie ciąży znacznie chętniej sięgają po nie, niż pozostali ich rówieśnicy. Mleko nie tylko dostarcza im olbrzymiej ilości składników odżywczych, ale również zmniejsza apetyt na słodzone napoje gazowane. Dobre informacje?  
Jak wynika z badań, wapń zawarty w mleku ułatwia utrzymanie ciśnienia tętniczego u osób zdrowych na prawidłowym poziomie, a u chorych na nadciśnienie sprzyja jego normalizacji. Dostatecznie duża podaż wapnia zwiększa możliwość poprawy struktury lipidów w surowicy krwi podnosząc poziom ochronnego cholesterolu HDL i równocześnie obniżając poziom szkodliwego cholesterolu LDL, co zmniejsza zagrożenie chorobami układu krążenia od 20 do 30%. Będziesz spożywał/a więcej mleka? 
Ile należy pić mleka? Tak naprawdę każda ilość mleka jest dobra dla naszego organizmu. Najlepiej jest jednak wypijać 3 szklanki mleka dziennie. Taka ilość mleka zaspokoi 100% zapotrzebowania na wapń, 75% na witaminę D i dostarczy dużo innych wartościowych składników, takich jak wysokiej jakości białko, potas, fosfor, witamina A i witamina B12. Co więcej, mleko zawiera małą ilość sodu. Jest bardzo odżywcze (80-120 kcal na szklankę), a przy okazji doskonale nawadnia organizm (składa się z 90% z wody). Oceń jak Ci się podobała ankieta w skali od 1 do 5.
Mleko krowie może wywoływać alergię...
PRAWDA Mleko krowie uważane jest za jeden z najsilniejszych alergenów. Mleko jest jednak dobrze tolerowane i łatwo przyswajalne przez organizm, zwłaszcza przez mieszkańców Europy Północnej i Słowian, którzy są genetycznie dobrze przystosowani do jego spożywania. Alergia na mleko krowie nie jest zjawiskiem powszechnym, częściej wśród Polaków alergię wywołują takie produkty, jak: białko jaja, wołowina, seler, ryby oraz orzechy, migdały, owoce cytrusowe, pomidory i czekolada. Ciekawe informacje?
 Mleka nie powinni pić dorośli...
FAŁSZ Po prostu ich zapotrzebowanie na wapń jest dużo mniejsze niż w przypadku dzieci, które potrzebują go do budowy mocnych kości i zębów. Mleko dla dorosłych jest tak samo ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety, jak warzywa czy owoce. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń dorośli powinni spożywać dwie porcje produktów mlecznych. Może to być zarówno szklanka mleka, jak i plasterek żółtego sera czy kubeczek jogurtu. Też tak uważasz?
Przy nietolerancji laktozy nie wolno spożywać żadnych przetworów mlecznych...
FAŁSZ Nietolerancja laktozy dotyka w Europie ok. 10-15% populacji. Wynika ona z niedoboru enzymu zwanego laktazą, który rozkłada laktozę (dwucukier zawarty w mleku). Przy nietolerancji laktozy nie należy pić mleka. Można natomiast z powodzeniem spożywać wszystkie pozostałe przetwory mleczne jak np. kefiry, jogurty, maślanki, sery białe i żółte, które zawierają śladowe ilości laktozy. Czy masz nietolerancje laktozy?
Mleko UHT i pasteryzowane jest gorsze od mleka „prosto od krowy”...
FAŁSZ Mleko UHT i pasteryzowane to wymóg podyktowany troską o konsumenta. Podczas procesu UHT mleko jest podgrzewane do wysokiej temperatury (135oC-150oC). Następnie schładza się je do temperatury pokojowej. Natomiast podczas pasteryzacji mleko gotowane jest w temperaturze nie przekraczającej 100OC. Pasteryzacja i sterylizacja (UHT) pozostawia smak  i wartości odżywcze mleka niszcząc szkodliwe mikroorganizmy. Zawartość białka, wapnia, mikroelementów oraz witamin A, B2 i D pozostaje bez zmian. Dzięki procesowi UHT i pasteryzacji możemy napić się mleka prosto z lodówki, bez konieczności gotowania go. Ciekawe infromacje?
Wapń zawarty w mleku i jego przetworach jest łatwo przyswajalny...
PRAWDA Wapń zawarty w mleku i produktach mlecznych jest przyswajalny w 80%. Oczywiście pokarmy roślinne także zawierają wapń, jednak przyswajalność tego pierwiastka z pokarmów roślinnych wynosi około 13%. Obecne tam substancje: kwas szczawiowy w ziarnach zbóż i ich produktach, duże ilości błonnika i fitynianów blokują wchłanianie wapnia. Jeżeli ktoś nie lubi mleka zalecane jest spożywanie produktów mlecznych zawierających wapń: jogurtów, kefirów, maślanek, mlek acidofilnych, twarogów, serów topionych, podpuszczkowych (żółtych).  Zaciekawiły Cię informacje zawarte w tej ankiecie?
Picie mleka na noc pozwala na spokojniejszy sen...
FAŁSZ Choć w mleku i jego przetworach obecny jest tryptofan – aminokwas, który wpływa na jakość snu − jego ilość w szklance mleka jest zbyt mała, aby wywołać uczucie senności. Dopiero pełny posiłek łączący białko pochodzące z mleka z węglowodanami, które potęgują działanie tryptofanu, może pomóc w zasypianiu. Oceń w skali od 1 do 5 w jakim stopniu podobała Ci się ta ankieta.
Jak często korzystasz z internetu?
Jakie masz wykształcenie?
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa?  
Wybierz płeć:
Ile masz lat?
W jakim województwie mieszkasz?