Analiza wyników ankiety "Czy koncepcja Internetu Rzeczy znajdzie uznanie wśród władz polskich miast... ?"
Czy wie Pani/Pan na czym polega Koncepcja Internetu Rzeczy (o której mówi się coraz częściej, a która jest jeszcze bardzo rzadko wdrażana w praktyce na dużą skalę) ?
Koncepcja Internetu Rzeczy znalazła swoje zastosowanie w praktyce w drugim największym co do wielkości mieście Portugalii – Porto, gdzie powstała sieć pozwalająca między innymi na usprawnienie polityki komunalnej: w szczególności transportu miejskiego i oczyszczania miasta. Ponadto w efekcie współpracy użytkownicy autobusów w Porto mogą się cieszyć bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu. Czy Pani/Pana zdaniem jest szansa na to, że taki Internet Rzeczy w pełnym zakresie powstanie nidługo w ktorymś z polskich miast?
Autorzy i realizatorzy tego projektu w Porto podają, że wśród korzyści, jakie wynikają z zastosowania łączącej autobusy sieci o topologii siatkowej, jest możliwość zbierania niezwykle istotnych i przydatnych danych dla miasta, w tym m. in. informacji o utrudnieniach na drogach, optymalizacji rozkładów jazdy autobusów czy bardziej optymalnego umiejscowienia przystanków autobusowych, w zależności od potrzeb użytkowników tego transportu miejskiego. Twórcy projektu podają, że uruchomienie sieci usprawni w przyszłości proces oczyszczania miasta, bo kosze na śmieci miałyby być wyposażone w czujniki, informujące węzeł-śmieciarkę, czy kontener jest pełny. Również dzięki analizowaniu prędkości wymiany danych oraz zasięgu sieci, miasto może uzyskać dostęp do informacji na temat zanieczyszczenia powietrza, natężenia hałasu, itp. w konkretnych rejonach całej aglomeracji miejskiej. Czy w Pani/Pana ocenie biorąc pod uwagę zbiór korzyści jakie daje wdrożenie Internetu Rzeczy, należy zachęcać władze polskich miast do podjęcia skutecznych działań na rzecz wdrożenia tego rozwiązania?