Analiza wyników ankiety "Transparentność polskiego rządu w praktyce..."
Jak wynika z raportu międzynarodowej organizacji World Wide Web Foundation najbardziej transparentnym rządem na świecie jest rząd Wielkiej Brytanii. W raporcie obejmującym 86 krajów świata Polska zajęła 35 miejsce, m.in. za Estonią, Czechami i nawet Rosją, która w raporcie uplasowała się na miejscu 26. Transparentność rządów to współcześnie istotny element demokratycznego państwa. Czy w Pani/Pana ocenie 35 miejsce Polski w zakresie transparentności polskiego rządu, nawet daleko za Rosją, odpowiada faktycznie rzeczywistości?
Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że niska transparentność polskiego rządu wynika z faktu, że rządzący w Polsce mają sporo do ukrycia nawet przed własnymi obywatelami?
W ww. raporcie transparentność władz określono, posługując się ideą otwartych danych, która przewiduje, że pewne dane ze względu na dobro ogółu powinny być dostępne dla każdego, kto ma życzenie się z nimi zapoznać, nieodpłatnie i wielokrotnie, w formatach czytelnych dla komputerów oraz dawać odbiorcy szerokie pole manewru. Czy według Pani/Pana polskim politykom (elitom politycznym) w ogóle zależy na wdrażaniu szeroko pojętej transparentności władzy?