Analiza wyników ankiety "Mityczne stworzenia"

  Czy interesujesz się mitologią, folklorem różnych ludów/regionów, legendami lub baśniami?  
Czy lubisz współczesne dziedziny artystyczne, takie jak literatura, film, gry lub inne dyscypliny sztuki, w których występują stworzenia z dawnych mitologii?  
    Które mityczne stworzenie jest bohaterem utworów literackich, takich jak cykl "Pieśń lodu i ognia" George'a R.R. Martina, "Eragon" Christophera Paoliniego i "Hobbit" J.R.R Tolkiena?  
  Smok   Jedno z najbardziej rozpowszechnionych w kulturze mitycznych istot. Smok jest bohaterem wielu baśni, bajek, podań, legend i mitów. W starożytności przedstawiany pod postacią wielkiego węża, dopiero w średniowieczu, za sprawą chrześcijaństwa stał się uosobieniem Szatana i zyskał najbardziej rozpoznawany dziś wizerunek - postać wielkiej jaszczurki ze skrzydłami nietoperza, ziejącą piekielnym ogniem. W mitologii chińskiej i japońskiej, w odróżnieniu od zachodniej kultury, smoki to stworzenia o zgoła odmiennej naturze. Są to na ogół dobroczynne i potężne duchy powietrza, morza i ziemi, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie zjawisk przyrody.  
    Jakie mityczne stworzenie występujące pod postacią ptaka jest symbolem odrodzenia?  
    Feniks   Feniks w mitologii greckiej jest legendarnym ptakiem żyjącym w Etiopii. Przedstawiany zazwyczaj w postaci czapli, złocistoszkarłatnego orła, czasem też pawia. Według legendy żyje kilkaset lat, po czym spalał się na stosie, a z popiołów odradzał się na nowo. Postać feniksa jest ściśle związana z kultem słońca i symbolizuje zmartwychwstanie, odrodzenie oraz długowieczność. Symbolika ofiary i zmartwychwstania została przejęta przez niektóre religie pogańskie, a także przez chrześcijaństwo.   
  Jaką postać spotkała Łucja Pevensie, bohaterka książek z cyklu "Opowieści z Narnii"  C.S. Lewisa, podczas swojej pierwszej wizyty w tytułowej krainie?  
    Faun   Łucja podczas swojej pierwszej wizyty w Narnii spotkała fauna o imieniu Tumnus. Faun to postać z mitologii staroitalskiej. Bóg płodności, opiekun pasterzy i rolników. Często występujący w otoczeniu innych bóstw leśnych, utożsamiany z greckim Panem. Początkowo nie charakteryzował się żadnymi specjalnymi cechami, pod wpływami greckimi przyjął cechy Pana – kozie różki i kopyta. Przedstawiano go również jako syna Pikusa, wnuka Saturna i ojca Latynusa,  protoplasty Lacjum. Fauny jako grupa istot utożsamiane są także z greckimi satyrami, selenami i innymi bóstwami pól i lasów. Charakter faunów wyróżniać się miał szczególną lubieżnością i rozpustą.    
  ​​​​​​   Które mityczne stworzenie symbolizuje czystość i niewinność?  
  Jednorożec   Klasyczna istota mityczna, która w baśniach i literaturze jest, podobnie jak smok, dość często przedstawiana.  Pierwotny wizerunek tego stworzenia jednak znacząco odbiega od dzisiejszych wyobrażeń. Pierwsze opisy ukazują go jako bajeczne zwierzę z długim rogiem pośrodku czoła, a także z łbem jelenia, stopami słonia i ogonem lwa. W średniowieczu przedstawiano go z głową i korpusem białego konia, dodając niekiedy nogi jelenia oraz wspomniany lwi ogon. Jednorożca uważano za jedyne zwierzę mające odwagę atakować słonia, posiadające tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch. Wierzono, że róg jednorożca ma cudowne właściwości np. jako remedium na wszelkie trucizny. W legendach i podaniach tradycyjnym sposobem na schwytanie jednorożca było zastawienie na niego pułapki przy wykorzystaniu dziewicy, w obecności której jednorożec łagodniał i zasypiał z głową na jej kolanach. Stąd też stał się symbolem niewinności oraz czystości, niejednokrotnie w takim kontekście był ukazywany w sztuce średniowiecznej i renesansowej.    
    "Z otwartej czeluści drugiej piwnicy buchnęło zgnilizną i w zielonawym świetle, przypominającym blask świętojańskich robaczków, Maciek i Halszka ujrzeli okropnego potworka. Był to niby kogut, niby wąż. Głowę miał kogucią z ogromnym purpurowym grzebieniem w kształcie korony, szyję długą i cienką, wężową, kadłub pękaty, nastroszonymi czarnymi piórami pokryty, i nogi kosmate, wysokie, zakończone łapami o ostrych olbrzymich pazurach" Artur Oppman "Legendy warszawskie"    Jaką istotę opisuje powyższy cytat?  
    Bazyliszek    Często nazywany królem węży, jest mitycznym potworem, gadem z legend starożytnych oraz średniowiecznych. Pliniusz Starszy w “Historii naturalnej” opisywał bazyliszka jako węża z jaśniejszą plamą na głowie w kształcie korony, później uważano również, że jest to czworonogi kogut, w koronie, o żółtym upierzeniu, ze skrzydłami, ogonem węża, zakończonym hakiem lub drugą kogucią głową. Bazyliszki, według podań miały wykluwać się z jaj złożonych przez 7-letnie koguty, a następnie wysiedzianych przez węże. Stworzenia te mogły zabijać zarówno swoim jadem, jak i zapachem, a nawet wzrokiem. Fakt ten w legendach był powszechnie wykorzystywany (również w naszej rodzimej legendzie o warszawskim bazyliszku) - bohater podstępem zmuszał bazyliszka, aby ten spojrzał w lustro lub w inny przedmiot, w którym stwór może ujrzeć swoje odbicie i w ten sposób uśmiercał gada. Zabić mogła go również łasica swoim zapachem.   
  Jak w mitologii greckiej nazywała się istota przybierająca postać pół człowieka, pół konia?  
    Centaur   W mitologii greckiej centaury były dzikim plemieniem istot o mieszanej budowie ciała. Przedstawiano ich jako konie z głową i torsem ludzkim w miejscu łba. Zamieszkiwały góry i lasy Tesalii, Elidy oraz Arkadię. Dla Greków plemię centaurów było symbolem dzikiego życia, zwierzęcej chuci i barbarzyństwa.  Obyczaje miały dzikie, żywiły się surowym mięsem upolowanych zwierząt, usiłowały porywać lub gwałcić kobiety, łatwo się upijały. Tylko dwa centaury cieszyły się dobrą sławą - Chiron i Folos.  
​​​​​​   "- Bąki ją kłują. Gady zrobiły się zajadłe i krwiożercze, jak to przed burzą. Na południu grzmi i błyska coraz częściej. - Zauważyłem - Wiedźmin spojrzał w niebo, powstrzymując roztańczonego konia. - Wiatr też jest inny. Morzem zalatuje. Zmiana pogody, ani chybi. Jedziemy. Popędź no tego opasłego wałacha, Jaskier. - Mój rumak nazywa się (...)" Andrzej Sapkowski, "Chrzest Ognia"   Jak nazywa się wierzchowiec trubadura Jaskra, jednego z bohaterów znanego cyklu książek "Saga o Wiedźminie"  autorstwa Andrzeja Sapkowskiego?  
  ​​​​​​   Pegaz   Rumak poety Jaskra nazywa się Pegaz, tak jak mityczny skrzydlaty koń, który według tradycji greckiej narodził się z krwi Meduzy, po tym jak Perseusz odciął jej głowę. Legendarny Pegaz zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie, gdzie odnalazł go Bellerofont. Heros ujarzmił zwierzę zaczarowanymi wodzami, otrzymanymi od Ateny. Dosiadał go podczas walk z Chimerą i Amazonkami, ale gdy na jego grzbiecie usiłował dotrzeć na szczyt Olimpu, za sprawą Zeusa, Pegaz zrzucił jeźdźca.  Na Olimpie był błyskawicą i piorunem Zeusa. Uderzenie kopyta tego konia miało otworzyć na górze Helikon, jednej z siedzib muz, źródło Hippokrene. Za czasów rzymskich stał się symbolem nieśmiertelności, a w czasach nowożytnych - natchnienia poetyckiego i plastycznego.    
    Gdyby to było możliwe, z którym mitycznym stworzeniem chciałbyś się zaprzyjaźnić?  
    Płeć  
    Wielkość miejscowości  
    Wiek