Kontakt

Analiza wyników ankiety "Jak jest naprawdę?"

Aby nie mieć kaca najlepiej zjeść coś tłustego przed imprezą lub w jej trakcie.    
Tłuste jedzenie nie zapobiegnie kacowi, tylko szybkiemu wchłanianiu alkoholu z przewodu pokarmowego. Dawka, którą spożyjemy, będzie się wolniej wchłaniała, organizm będzie silniej pracował, żeby spalić tłuszcz. To nie zapobiegnie kacowi, ale efekt upicia nastąpi później lub będzie nieco słabszy. Ostatecznie poziom alkoholu we krwi będzie taki sam, ale odczuwalny efekt jego spożycia może być mniej dotkliwy.
Grzyby trujące można rozpoznać po smaku - są gorzke lub "palą" w język.    
To bardzo niebezpieczny mit. Nie rozpoznamy w ten sposób np. muchomora sromotnikowego, który jest grzybem śmiertelnie trującym, a wcale nie jest gorzki i nie ma nieprzyjemnego smaku.
Powinno uczyć się w ciszy lub przy spokojnej muzyce.    
Prawda – udowodniono naukowo, że głośna czy szybka muzyka powoduje znaczne obniżenie koncentracji, natomiast muzyka nam znana sprawia, że mimowolnie odciągamy się od nauki czy czytania i zaczynamy podrygiwać w jej rytm czy, co gorsza, śpiewać lub nucić. Jeśli nie chcemy uczyć się w całkowitej ciszy, warto słuchać muzyki spokojnej, najlepiej bez słów – choćby muzyki klasycznej z okresu baroku czy też tak zwanych dźwięków natury – dostępne są w sprzedaży nagrania śpiewu ptaków czy szumu wody.
Czytanie przy słabym świetle powoduje pogorszenie wzroku.    
Czytanie przy słabym świetle na pewno powoduje zmęczenie oczu objawiające się uczuciem suchości i napięcia w oku oraz problemami z ostrym widzeniem. Jednakże po porządnym odpoczynku oczy są znowu gotowe do pracy.
Koty widzą w ciemności.    
W całkowitych ciemnościach kot niczego nie zobaczy. Mit ten wziął się prawdopodobnie z tego, że koty widzą przy bardzo niskim natężeniu światła. Dzieje się tak dlatego, że wówczas ich źrenice rozszerzają się, aby w pełni wykorzystać dostępne oświetlenie.
Lepiej jeść mniej a częściej.  
Prawda. Na nasz metabolizm zdecydowanie lepszy wpływ ma jedzenie małych posiłków 5 razy dziennie, niż spożywanie tylko 3 porcji. Jedząc mniej porcji, zwiększamy prawdopodobieństwo, że utyjemy, ponieważ jesteśmy bardziej głodni i zjadamy więcej. Dodatkowo nasz układ trawienny staje się leniwy, bo nie musi pracować cały czas. To z kolei zwalnia nam metabolizm i utrudnia odchudzanie.
Regularne wizyty w solarium łagodzą zimową depresję.    
Nieprawda. Zapada się na nią z braku słońca, jednak jego niedobór można wyrównać wyłącznie naświetlaniem białym światłem, zbliżonym do światła dziennego, i to o bardzo silnym stężeniu. A lampy w solarium emitują tylko ultrafiolet, czyli zaledwie składową światła słonecznego. Poza tym podczas seansu w łóżku opalającym trzeba bezwzględnie chronić wzrok specjalnymi okularami. Leczenie się w nich z depresji jest więc całkowicie pozbawione sensu.
Kawa działa odwadniająco.    
Ten najpopularniejszy napój pobudzający działa moczopędnie. Oznacza to jednak tylko tyle, że trzeba częściej chodzić do toalety niż po filiżance herbaty ziołowej. Jednak organizm nie wydala więcej płynu niż przyjął – i to jest najistotniejsze. Dlatego można spokojnie pić kawę (w granicach rozsądku, oczywiście), bez obaw, że wpłynie to negatywnie na bilans płynów w organizmie.
Małe dzieci płaczą i rozumieją w różnych językach.    
Kiedy dziecko się rodzi to jego płacz i tok rozumienia nie jest „uniwersalny”. Okazuje się, że płacz niemowlęcia i tok myślenia zależy od języka jakim posługują się jego rodzice. Badania dowiodły, że w płaczu dzieci z różnych kultur powtarzają się melodyjne schematy charakterystyczne dla mowy rodziców. Dowodzi to na fakt, że jeszcze w łonie matki dziecko rejestruje i uczy się poprzez dźwięk.    
Ciemność zaburza poczucie czasu.  
Eksperyment przeprowadzony w 1962 roku dowiódł, że ciemność potrafi zaburzyć poczucie czasu – Michel Siffre poddał się badaniu, które wykazało, że aby policzyć do 120 sekund, w ciemności potrzebował na to nie dwóch, ale aż pięciu minut. Dostarczył w ten sposób niezbitego dowodu na to, że brak zmysłu widzenia manipuluje poczuciem czasu.