Analiza wyników ankiety "Bożonarodzeniowe opowieści"

      Najbradziej znaną świąteczną lekturą jest niewątpliwie "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa.  Historia skąpego, zgorzchniałego samotnika Ebenezera Scrooge'a.   Czy czytałeś/czytałaś to opowiadanie?  
      Czy wiesz, w którym roku po raz pierwszy została wydana "Opowieść wigilijna"?  
    ​​​​​​   "Opowieść  wigilijna" ukazała się po raz pierwszy 19 grudnia 1843 roku, a jej oryginalny tytuł nosi nazwę "Kolęda prozą". Okazała się ona nieoczekiwanym sukcesem. Pierwszy nakład wynosił sześć tysięcy egzemplarzy i rozszedł się w ciągu trzech dni.  
      Główny bohater opowiadania Dickensa, Ebenezer Scrooge, to skąpy, egoistyczny samotnik, który przechodzi głęboką przemianę po tym jak w noc wigilijną nawiedzają go duchy.   Czy wiesz ile duchów nawiedziło Ebenezera Scrooge'a w noc wigilijną?  
      Scrooge'owi ukazują się cztery duchy. Pierwszym z nich jest duch jego zmarłego wspólnika Jakuba Marleya, kolejne duchy to: duch minionych świąt Bożego Narodzenia, duch obecnych świąt Bożego Narodzenia oraz duch przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie te nocne wizyty skłaniają bohatera do przemyślenia swojego życia i jego diametralnej przemiany. Ebenezer staje się znów szczodrym, radosnym człowiekiem, jakim był w młodości.   
      Kolejną znaną świąteczną opowieścią jest "Dziadek do Orzechów"z 1816 roku. Przedstawia historię Klary, której zabawki, będące prezentami świątecznymi, ożywają. Przewodzi nimi tytułowy Dziadek do Orzechów toczący wojnę z Królem Myszy.   Czy wiesz kto jest autorem tego opowiadania?  
      E.T.A Hoffman 1776-1822   Autorem "Dziadka do Orzechów" jest Ernst Theodor Amadeus Hoffman - niemiecki poeta i pisarz doby romantyzmu, prekursor literatury grozy, a także prawnik, kompozytor, krytyk muzyczny, rysownik i karykaturzysta.   
      Dzieje Klary i jej magicznego towarzysza  przetłumaczył na język francuski Aleksander Dumas.  Z kolei jego adaptacją zainspirował się rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski.    Do jakiego rodzaju sztuki Piotr Czajkowski skomponował adaptację "Dziadka do orzechów"?  
      Piotr Czajkowski, zainspirowany francuską adaptacją opowiadania, skomponował  muzykę do baletu. "Dziadek do orzechów" - balet w kompozycji Czajkowskiego swą premierę miał w 1892 roku, na deskach petersburskiego Teatru Maryjskiego.  
      Jedną z najpiękniejszych, a zarazem najsmutniejszych opowieści jest baśń Hansa Christiana Andersena, pod tytułem "Dziewczynka z zapałkami". W ostatni dzień mijającego roku mała, uboga dziewczynka próbuje sprzedać zapałki obojętnym przechodniom. Chowając się w kąt między domami, rozpala kolejne zapałki by się ogrzać. Za każdym razem płomyk zapałki dostarcza dziewczynce wizji tego, czego jej brakuje - ciepły piec, pieczona kaczka, choinka oświetlona świeczkami. Przy płomyku ostatniej zapałki dziewczyna widzi bliską jej osobę...   Czy wiesz kogo ujrzała w ostatniej wizji dziewczynka z zapałkami?  
      Bohaterka baśni, w ostatniej wizji ujrzała swoją ukochaną babcię. Bojąc się, że obraz zniknie dziewczynka zapala całą paczkę zapałek. Bacia bierze wnuczkę na ręce i razem unoszą się do nieba. Następnego ranka przechodnie znajdują zamarznięte ciało dziecka. Jednak na twarzy dziewczynki widnieje uśmiech...  
      Z jakiego kraju pochodzi autor baśni "Dziewczynka z zapałkami"?  
      Hans Christian Andersen 1805-1875   Hans Christian Andersen był duńskim  pisarzem oraz poetą. Urodzony w mieście Odense (Dania). Najbardziej znany z twórczości baśniopisarskiej. W świat baśni  wprowadziła Andersena jego babcia od strony ojca. Kilka motywów z jej opowieści wykorzystał później w swoich utworach.   
      Jak jest Twoja ulubiona świąteczna opowieść?  
      Wiek  
      Płeć  
      Miejsce zamieszkania